Wszystko
o samochodach

Tworzymy ogólnopolskie centrum wiedzy o samochodach. Zebraliśmy już 37020 opinii. Oceń swoje auto Zamknij

Encyklopedia / Samochody

Mitsubishi – historia marki

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Logo Mitsubishi / Fot. Mitsubishi W przypadku Mitsubishi było podobnie jak z innymi działającymi firmami motoryzacyjnymi. Od samego początku nie produkowało aut, a w początkowej fazie działalności zajmowało się żeglugą morską. Przedsiębiorstwo wydobywało również surowce, zakładało własne banki, a swoją przygodę z motoryzacją tak naprawdę rozpoczęło w I połowie. XX wieku.

Logo Mitsubishi / Fot. Mitsubishi Początków Mitsubishi możemy doszukiwać się w 1879 roku, gdyż wtedy Yataro Iwasaki założył kompanię żeglugową Tsukomo Showkai. Później jej nazwa została zmieniona na Mitsubishi Shokai, a słowo Mitsubishi pochodzące z języka japońskiego oznacza trzy diamenty. W kolejnych latach firma stale poszerza swoją działalność, buduje stocznie remontową, a także wchodzi na rynek usług pocztowych.

Mitsubishi Model A / Fot. Mitsubishi Motoryzacyjny rozdział przedsiębiorstwa rozpoczyna się w 1917 roku, gdyż właśnie wtedy powstaje pierwszy samochód – Mitsubishi Model A. Pojazd inspirowany był Fiatem Zero, miał mało spalać i być wytrzymały. Nie odniósł jednak sukcesu, a jego produkcja zakończyła się po powstaniu zaledwie 22 egzemplarzy. Powodem takiego stanu rzeczy była jego zbyt wysoka cena.

Po wyprodukowaniu pierwszego samochodu, Mitsubishi przez klika lat nie produkuje aut, ale wciąż pracuje nad udoskonalaniem poszczególnych podzespołów. I tak w 1931 roku powstał silnik diesla, który napędzał ciężarówkę T1 powstającą od 1918 roku. Zbudowano także prototyp auta z napędem na cztery koła, który zyskał oznaczenie PX33.

Podczas II wojny światowej Mitsubishi wytwarza m.in. samoloty na potrzeby japońskiej armii, a tuż po jej zakończeniu, koncern zostaje podzielony na wiele małych firm. Było ich ponad 100, ale niewielka część z nich związana jest z branżą motoryzacyjną. Wtedy powstają m.in. pojazdy użytkowe, a do ponownego połączenia dochodzi w latach 50. XX wieku. Powodem stał się model Henry J, który był montowany przez jedną z małych firm podlegających Mitsubishi. Japończycy zaczęli także składać Jeepa.

Mitsubishi Colt Galant / Fot. Mitsubishi Pierwszy powojenny samochód osobowy wyjeżdża z fabryki w 1960 roku. Małe auto przyjęło oznaczenie 500. Za jego napęd odpowiadał silnik o pojemności 0,5 litra i mocy zaledwie 20 KM, ale nie przeszkadzało to w osiągnięciu rynkowego sukcesu. Wkrótce pojawiła się także mocniejsza odmiana DeLuxe. W tym miejscu warto dodać ten małolitrażowy samochód odniósł pierwszy sportowy sukces Mitsubishi, gdyż w 1962 roku zwyciężył w wyścigu Macau Grand Prix. W tym samym roku do sprzedaży trafia model Colt 600, a potem Colt 800.          

W 1970 roku wydzielona zostaje spółka Mitsubishi Motors Corporation, której głównym zdaniem jest produkcja samochodów oraz części do nich. Następnie pojawia się model Lancer, który wkrótce dostępny jest także w Europie,

Należy także wspomnieć o Mitsubishi L200. Premiera pierwszej wersji samochodu miała miejsce w 1978 i był to pick-up z napędem na tylną oś, a dopiero dwa lata później rozpoczęto produkcje tego modelu z napędem na 4 koła.

Mitsubishi Pajero Wagon / Fot. Mitsubishi Rok 1982 jest rokiem debiutu terenowego modelu Pajero. Jego pierwowzorami było m.in. wspomniane już studyjne Mitsubishi PX33 oraz Minica Jeep z 1969 roku. Obecnie na rynku dostępna jest czwarta generacja pojazdu.

Wspominając o historii koncernu nie należy zapomnieć o modelu Lancer Evolution, którego historia sięga 1992 roku. Auto powstało jako baza dla przyszłej wersji rajdowej Lancera. Na rynku pojawiło się dziesięć generacji pojazdu i wszystko wskazuje na to, że Lancer Evolution X nie doczeka się następcy. W ciągu 12 lat udało się sprzedać ok. 246 000 egzemplarzy Lancerów Evolution, a 92 000 z nich trafiło na rynek japoński.Mitsubishi Lancer Evolution I / Fot. Mitsubishi

Od 2003 roku produkowane jest Mitsubishi Outlander, którego obecnie dostępna jest trzecia odsłona. Warto dodać, że na początku 2014 roku w polskiej ofercie Mitsubishi zadebiutowała hybrydowa odmiana Outlander PHEV.

Mitsubishi i-MiEV / Fot. Mitsubishi Od 2009 roku powstaje elektryczna wersja modelu i, czyli Mitsubishi i-MiEV. Samochód od 0 do 100 km/h przyspiesza w 15,9 sekundy, a jego zasięg wynosi natomiast około 160 km.

W ofercie Mitsubishi od 2010 roku znajduje się crossover ASX, który powstaje we współpracy z koncernem PSA. Pojazd sprzedawany jest pod trzema nazwami ASX, RVR oraz Outlander Sport, a bazą do jego powstania była płyta podłogowa "Project Global", która posłużyła także m.in. do stworzenia kolejnych generacji Lancera.

Globalnym samochodem jest nowy Space Star, którego produkcja wystartowała w 2012 roku w Tajlandii. Następnie auto trafiło do Europy, w tym także do Polski. Pojazd oferowane jest tylko w nadwoziu pięciodrzwiowym i jest mniejszy od modelu Colt.

Najważniejsze wybrane daty z historii marki

1870 – Yataro Iwasaki założył kompanię żeglugową Tsukomo Showkai

1873 – nazwa przedsiębiorstwa zostaje zmieniona na Mitsubishi Shokai

1917 – Mitsubishi Model A – pierwszy samochód

1918 – ciężarówka T1

1931 – Mitsubishi konstruuje własny silnik diesla

1934 prototyp PX33 z napędem 4x4

1960 – Mitsubishi 500

1962 – Mitsubishi Colt 600

1970 – wyodrębniona zostaje spółka Mitsubishi Motors Corporation

1973 – Mitsubishi Lancer

1978 – Mitsubishi L200

1982 – Mitsubishi Pajero

1992 – Mitsubishi Lancer Evolution

2003 – Mitsubishi Outlander

2006 – Mitsubishi i

2009 – Mitsubishi i-MiEV

2010 – Mitsubishi ASX

2012 – nowe Mitsubishi Space Star

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Icek Wicek (gość)

    A gdzie galant???

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Mitsubishi zdjęcia

Mitsubishi dane techniczne

Wszystkie dane techniczne

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości

Mitsubishi opinie

Oceń swoje auto

Ogłoszenia z gratka.pl

Mitsubishi Cena

Części dla marki Mitsubishi

Średnia cena części z Moto.Gratka.pl

Suma (średni koszt):

598 zł