Wszystko
o samochodach

Tworzymy ogólnopolskie centrum wiedzy o samochodach. Zebraliśmy już 38786 opinii. Oceń swoje auto Zamknij

Samochody / Testy

Mitsubishi Pajero

Data publikacji: Autor: Motoexpress

 Pajero należy do najbardziej znanych samochodów uterenowionych. Mitsubishi wytwarza je od wielu lat i w wielu odmianach.

Pojazd zbudowano z wykorzystaniem wielu elementów towarowego pick-upa mitsubishi L200. Widać to w stylizacji przedniej części nadwozia, a to co niewidoczne z zewnątrz, to układ przeniesienia napędu i układ jezdny. Pajero sport jest mocny, wytrzymały, zdolny do przenoszenia znacznych obciążeń. Jego nośność wynosi aż 655 kg i jeszcze może holować przyczepę o dopuszczalnej masie całkowitej do 2800 kg.

Prowadzenie
Kierowca ma świetną widoczność przez szybę przednią i w dużych lusterkach zewnętrznych. Musi mieć jednak na uwadze to, że siedzi wysoko, ponad dachami osobowych pojazdów i czasem może ich nie zauważyć. Zajmuje wygodną pozycję, gdyż fotel ma regulację ustawienia - nawet wysokości, jest też regulacja kąta kolumny kierownicy. Urządzenia sterowania działają płynnie.
Podczas jazdy z większą prędkością (poza miastem), odczuwa się ruchy boczne pojazdu, wynikające z tzw. "pływania" na ogumieniu o dużym przekroju poprzecznym oraz z wrażliwości układu kierowniczego - dużej siły wspomagania.

Ozdobione nadwozie
W dwubryłowym nadwoziu wprowadzono ozdobne akcenty. Chromowane powłoki znalazły się na listwach obwodowych atrapy chłodnicy i obwódkach lamp przednich, na klamkach drzwi, obudowach lusterek zewnętrznych, listwach stopni wejściowych oraz nakrętkach kół. Z czarnego tworzywa sztucznego wykonane są oba zderzaki, nadkola wystające ponad obrys nadwozia, szeroki pas pod oknem w ścianie tylnej.

Wygodne wnętrze
Pudełkowaty kształt nadwozia trafnie sugeruje, że wewnątrz jest dużo miejsca. Nawet z tyłu, o co w większości pojazdów najtrudniej, mamy wiele przestrzeni dla 3 pasażerów. Oparcie kanapy tylnej ma regulację kąta pochylenia.
Kanapa tylna jest dzielona w stosunku 60:40 i rozkładana do płaszczyzny poziomej. Po rozłożeniu przednich i tylnych siedzeń otrzymujemy równą powierzchnię, wygodną nawet do spania. Rzadko kto śpi teraz w samochodzie osobowym, ale w terenowym, na wycieczce, czemu nie?

Napęd na 4 koła
Pajero sport wykazuje się dobrą dynamiką i również dobrymi właściwościami terenowymi. Można sobie pozwolić nawet na pokonywanie przeszkód terenowych, np. przejeżdżanie brodów o głębokości do 50 cm.
Zdolność poruszania się w terenie wynika przede wszystkim z układu napędowego 4 kół. Napęd z silnika przenoszony jest stale na koła tylne, a skierowanie go też na koła przednie odbywa się dodatkową dźwignią umieszczoną obok dźwigni zmiany biegów. Włączenie napędu 4 kół możemy przeprowadzić podczas jazdy i to z dużą prędkością, do 100 km/h. Dodatkową dźwignię możemy też przesunąć w położenie oznaczone 4L, ale tylko podczas postoju pojazdu. Wtedy zadziała reduktor i otrzymujemy tzw. przełożenie pełzające z napędem 4 kół, ułatwiające jazdę w trudnym terenie.

Luksusowy łazik
Wyposażenie wnętrza i cała konstrukcja pojazdu czynią go uniwersalnym - do przewozu i osób, i dużego bagażu. Wysoka jakość wykonania i użycie dobrych materiałów oraz dynamika i możliwości poruszania się w terenie - są atutami pajero sport. Za te wszystkie udogodnienia trzeba zapłacić około 133 tys. zł.

Wybrane dane techniczne

Liczba cyl./poj. skokowa (cm3) 6/2972
Moc maks. (KM-obr./min) 175-5000
Moment obr. (Nm-obr./min) 255-4500
Przyspieszenie 0-100 km/h (s) 11,6
Prędkość maks. (km/h) 175
Zużycie paliwa (l/100 km) miasto/poza miastem 16,2/10,0
Wymiary: dł. x szer. x wys. (cm) 461 x 177,5 x 173,5
Rozstaw osi (cm) 272,5
Masa własna (kg) 1855

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Mitsubishi Pajero zdjęcia

Mitsubishi Pajero dane techniczne

Wszystkie dane techniczne

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości

Mitsubishi Pajero Cena

Części dla marki Mitsubishi

Średnia cena części z Moto.Gratka.pl

Suma (średni koszt):

598 zł