Wszystko
o samochodach

Przepisy / Prawo jazdy

Młodzi kierowcy bez okresu próbnego

Data publikacji: Autor: (pp) źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Fot. Archiwum Polskapresse Resort transportu rozwiał wcześniejsze wątpliwości - od 19 stycznia 2013 roku zaczną w obowiązywać w naszym kraju nowe przepisy dotyczące egzaminów na prawo jazdy. Jednak nowe obowiązki kierowców wejdą w życie z opóźnieniem - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Fot. Archiwum PolskapresseZnowelizowana ustawa o kierujących pojazdami miała obowiązywać od 19 stycznia 2013 roku. Zmienione przepisy obejmowały swoim zasięgiem nie tylko zasady przeprowadzania egzaminów teoretycznych, lecz także systemy ewidencjonowania kandydatów na kierowców, jak również kierujących już posiadających uprawnienia. Ze względu na opóźnienia przy przebudowie Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), MSW wraz z resortem transportu zdecydowały się na wdrożenie tylko nowelizacji związanej z egzaminowaniem kandydatów.

Dlatego też po uzyskaniu uprawnień, kierowcy nie będą podlegali tzw. okresowi próbnemu, który miał trwać dwa lata, jak również nie będą mieli obowiązku ukończenia dodatkowego szkolenia z zakresu bezpieczeństwa. Opóźnienia wpłyną także na zasady redukcji punktów karnych. W najbliższych miesiącach nie ulegną one zmianie.

Nieoficjalnie, modernizacja CEPiK może potrwać jeszcze 2 lata. Resort spraw wewnętrznych wnioskował niedawno o przesunięcie wprowadzenia przepisów na początek 2016 roku.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • myk (gość)

  ufff... zdążę :D

 • :/ (gość)

  Nie zdążysz :/ prawdopodobnie z tego wynika, że w 2015-2016 wejda tylko okresy probne czy cos (przepisy) a nic nie pisze czy tez wtedy wejdą nowe kategorie takie jak (A2 od 18, A od 24) , Tak wiec prawdopodobnie i ja nie zdążę na A od 18. Ewentualne wyjście które ja wybiorę to jazda Ninja 636 bez prawka :)

 • speedwayfan (gość)

  Zdać się zda ;) mnie najbardziej przerażał ten okres próbny listki itp itd

 • KOKO (gość)

  A jak ja mam 18 18.02.2013 to bedzie mnie obowiazywal okres probny ? Ucze sie na starych zasadach.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości