Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Młodzi kierowcy przeceniają swoje umiejętności

Data publikacji: Autor: (ip)

Fot. Archiwum Jak pokazują badania TNS Polska przeprowadzone na zlecenie Michelin Polska, postrzeganie określonych zachowań podczas prowadzenia samochodu jako ryzykownych i niebezpiecznych zmniejsza się wśród młodych ludzi po zdobyciu przez nich prawa jazdy. Na przykład w przypadku zapinania pasów zmiana ta wynosi aż 15 proc.

Fot. Archiwum Badania to element kampanii edukacyjnej Złote Zasady Michelin, która propaguje reguły bezpiecznego zachowania na drodze. Przeprowadzono je wśród uczestników kursów na prawo jazdy oraz młodych kierowców w wieku 18-24 lat.

Jednym z wniosków jest zmiana postrzegania niebezpiecznych zachowań na drodze w zależności od doświadczenia kierowcy. Porównanie takie było możliwe, ponieważ badanie zrealizowano w dwóch grupach respondentów – uczestników kursu prawa jazdy oraz młodych kierowców posiadających prawo jazdy nie dłużej niż 3 lata. O ile uczestnicy kursu prawa jazdy, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z samochodem, uważają pewne czynności za stanowiące zagrożenie, to młodzi kierowcy z niewielkim stażem wykazują się większą akceptacją dla ryzykowanych zachowań. Chodzi tu o zachowania, które powinny być oczywiste dla każdego, jak chociażby zapinanie pasów.

Zobacz także: Prawo jazdy. Kierowcy mogą mieć problemy z powodu chrapania

Wyniki badania pokazują, że 85 proc. osób starających się o prawo jazdy uważa podróżowanie samochodem bez zapiętych pasów za niebezpieczne, natomiast w przypadku młodych kierowców odsetek ten spada do 70 proc. Podobna różnica jest w przypadku rozmowy przez telefon bez zestawu głośnomówiącego – aż 80 proc. kursantów ocenia tę czynność jako niebezpieczną w czasie jazdy autem, natomiast tak samo uważa już tylko 65 proc. młodych kierowców.

Innym wnioskiem płynącym z badania jest wysoka ocena własnych umiejętności młodych kierowców. Aż 84 proc. osób posiadających prawo jazdy nie dłużej niż 3 lata uważa, że prowadzi auto zdecydowanie dobrze lub raczej dobrze. W przypadku mężczyzn ten odsetek jest nawet większy – 89 proc. z nich uważa się za bardzo dobrych lub dobrych kierowców, natomiast taką opinię na swój temat ma 77 proc. kobiet.

 

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • autor (gość)

    Grupa która powoduje najwięcej wypadków (młodzi mężczyźni do 25 r.ż) uważa sie tez za najlepszych kierowców. Jedno oczywiście wynika z drugiego - przeciez Mistrz Kierownicy nie przepuści pieszego a często jeszcze uważa że jest ponad fizyką - nie musi zwalniać bo wierzy że zawsze zatrzyma sie na odcinku 10 m czy to jadac 80 na godizne czy 50 .

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości