Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Młodzi kierowcy wciąż powodują dużą liczbę wypadków

Data publikacji: Autor: (ip)

Fot. Archiwum Polskapresse Młodzi kierowcy w wieku 18-24 lata uczestniczą w niemal co trzecim wypadku drogowym ze skutkiem śmiertelnym. Brawura, jazda po alkoholu i brak doświadczenia sprawiają, iż stanowią oni grupę podwyższonego ryzyka. Pomocą w edukowaniu młodzieży w zakresie bezpiecznego prowadzenia auta może okazać się program Cinema Drive.

Fot. Archiwum PolskapresseW 2013 roku miało miejsce 8 406 wypadków drogowych z udziałem młodych kierowców, w których życie straciły 584 osoby. Te dane plasują nas w czołówce krajów Unii Europejskiej pod względem ilości ofiar z udziałem osób w wieku 18-24 lata. Jak twierdzi Maria Dąbrowska-Loranc z Instytutu Transportu Samochodowego, ze statystyk wynika również, że najczęstszą przyczyną tych zdarzeń jest nadmierna prędkość, nieustąpienie pierwszeństwa i wsiadanie za kółko po alkoholu. Ryzyko niesie także utrzymywanie zbyt krótkich odstępów między pojazdami oraz manewry, takie jak wyprzedzanie. – Młodzi ludzie powodują wypadki dwa razy częściej od osób doświadczonych za kierownicą – przypomina Maria Dąbrowska-Loranc. Dodaje, że grupę młodych kierowców możemy uznać za grupę podwyższonego ryzyka.

Młodzi kierowcy są zdrowi, sprawni, w pełni ufają swoim możliwościom. Często jednak przeceniają swoje umiejętności. Na ogół dobrze radzą sobie w sytuacjach typowych, rutynowych, natomiast brak im doświadczenia w rozwiązywaniu sytuacji złożonych, nowych – ocenia Ewa Tokarczyk, psycholog transportu. Nie bez znaczenia jest fakt, że często sięgają także po alkohol. Krzysztof Brzózka, Dyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych zaznacza, że każdy może stać się współodpowiedzialny za konsekwencje wypadków w ruchu drogowym. Także wtedy, gdy pozwala na to, by za kierownicą usiadła osoba pod wpływem alkoholu.

Należy podkreślić, że uzyskanie dokumentu prawa jazdy w pełni nie świadczy o odpowiedzialności, a także wystarczającym doświadczeniu. Jak tłumaczy Andrzej Szklarski, Dyrektor warszawskiego Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego, sama nauka jazdy oraz egzamin państwowy nie sprawdzają dojrzałości emocjonalnej kierowców, jak i w wystarczającym stopniu ich umiejętności technicznych. Jeżeli ktoś jeszcze uważa, że wyłącznie kilkudziesięciogodzinne przygotowanie w ośrodku nauki jazdy, zwieńczone zaliczonym egzaminem wystarczą, by nauczyć młodą osobę bezpiecznych zachowań na drodze – tkwi w ogromnym błędzie.

Rodzice, nauczyciele, ale także młodzi ludzie dla siebie nawzajem stanowią istotną grupę wpływu w zakresie bezpieczeństwa na drodze. – Osoby w wieku 18-24 lata są grupą najbardziej podatną na efektywne zmiany, należy jednak zaproponować im atrakcyjną formę edukacyjną. Istotne jest tutaj korzystanie z osiągnięć nowych technologii, takich jak kino, które w sposób przyjazny, jasny i najbardziej przyswajalny dla młodych ludzi są w stanie przekazać wszystkie kluczowe kwestie – dodaje Ewa Tokarczyk.

Fot. Cinema City Odpowiedzią na istotną potrzebę skutecznej edukacji młodych kierowców jest program Cinema Drive, przygotowany przez Cinema Park. Opracowany przez psychologów i ekspertów z wieloletnim doświadczeniem 2-godzinny seans, składa się z 4 materiałów audiowizualnych. Każdy z seansów Cinema Drive porusza istotne zagadnienia, takie jak rozproszenie uwagi kierowcy podczas jazdy, prowadzenie pod wpływem alkoholu, nadmierna prędkość czy wpływ otoczenia rówieśników. Cinema Drive kończy test, w którym młodzi widzowie odpowiadają na szereg pytań związanych z bezpiecznym prowadzeniem pojazdu, utrwalając tym samym zdobyte wiadomości.

Program edukacyjny Cinema Drive dedykowany jest zorganizowanym grupom ze szkół ponadgimnazjalnych. Seanse można zobaczyć w Cinema Park w Warszawie oraz w Krakowie. Koszt biletu to 22 zł (plus opłata za okulary 3D w wysokości 3 zł).

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • bryan (gość)

    Owszem młodzi kierowcy niestety mają nie koniecznie tylko z"wyskokiem"jazdy na wypadki czy kolizje, ale tez powodują też ci co mają krótki staż prawka w póżniejszym wieku (o tym statystyki milczą zwłaszcza, że ktoś ma długo zaszufladkowane prawko tzn.nabył prawko po czym np.nawet przez dwa dziecięciolecia nie prowadził pojazdu bo np.jeszcze nie dorobiło się na auto, a na potęgę CZEPIA się seniorów co faktycznie od lat prowadzą pojazdy i nie jest do końca prawdą, że to seniorzy częściej powodują stłuczki jak poniektórzy sądzą z powodów np.nagłaśniania medialnego by zrobić ograniczenie ważności prawka dla kasy do budżetu co jest zupełną oczywistością - seniorzy dziś nie są przystosowani na nie rzadko"brutalność"dzisiejszych młodszych użytkowników dróg bo wywodzili się z czasów gdy20-40lat temu w Polsce była bardzo wysoka kultura jazdy i są dziś czasami sprowokowani do stłuczek jakimi policja im przypisuje b.częstą winę dla własnej"wygody"wprowadzając błędy statystyczne skutków wypadków).

  • marianna (gość)

    Świetny pomysł z edukacyjnym filmem. powinien być puszczany obowiązkowo w szkołach, albo tzw WORDach. Problem jest oczywiście z kosztami, ale gra jest warta świeczki. osobiście mogę jeszcze polecić Flotis go do samochodów. wyswietla trase jaką samochod jechał i przy okazji prędkosci więc nikt nie oszuka ze tylko 50km/h jezdzi

  • psw (gość)

    potroncilo malego bahora

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości