Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Mniej emisji z diesli

Data publikacji: Autor: (kof)

Surowa norma Euro IV - nowe przepisy wejdą w życie za dwa lata

Regulujące emisję spalin normy, dotyczące silników Diesla, są bardzo restrykcyjne i wynoszą zaledwie ułamek tych, sprzed zaledwie 10 laty. Norma Euro IV, która wejdzie w życie w 2005 r., jest jeszcze surowsza.

Dzięki wysokociśnieniowej technice wtryskowej motory wysokoprężne stały się jeszcze czystsze; w ubiegłej dekadzie emisja cząsteczek zmniejszyła się o ponad 80 proc., tlenków azotu i nie spalonych węglowodorów o około 90 proc., a tlenku węgla nawet o 97 proc. Uzyskano to także przez nawrót spalin, turbodoładowanie, katalizatory, przez bezpośredni wtrysk paliwa zmniejszono emisję CO2. Zobowiązanie Związku Europejskich Producentów Samochodów do ograniczenia od 2008 r. emisji tego ostatniego do 140 g na 1 km nie byłoby możliwe bez udziału pojazdów z dieslem. W przyszłości wymagania będą jeszcze surowsze.

Norma Euro IV stawia wymóg zmniejszenia o połowę dopuszczalnej obecnie wartości emisji szkodliwych cząsteczek, HC i NOx. Gdy wejdzie w życie, wtedy innowacje techniczne, stosowane w silnikach, nie będą wystarczać. Dotyczy to zwłaszcza samochodów najwyższej klasy; filtry cząsteczek będą nieodzowne w autach o wadze do 2 ton, a w cięższych - dodatkowy katalizator DeNOx. Sterowanie obydwoma systemami oczyszczania spalin przejmie elektroniczny układ regulacyjny, a będzie je można stosować bez ograniczeń, gdy powszechnym stanie się bezsiarkowe paliwo do diesli.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości