Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Mniej polskich paliw na stacjach BP

Data publikacji: Autor: (pp) źródło: Gazeta Prawna

fot. archiwum Sieć paliwowa BP, która liczy ponad 400 stacji w naszym kraju zwiększa import z zachodu. Już w tej chwili sięga on kilkunastu procent, a jak informuje Dziennik Gazeta Prawna, w przyszłości będzie dalej zwiększany.
Sieć paliwowa BP, która liczy ponad 400 stacji w naszym kraju, zwiększa import z zachodu. Już w tej chwili sięga on kilkunastu procent, a jak informuje Dziennik Gazeta Prawna, w przyszłości będzie dalej zwiększany.

fot. archiwum BP, będąca drugą pod względem wielkości siecią paliwową w Polsce, do tej pory zaopatrywała się w paliwa z rafinerii w Płocku i Gdańsku. Od pewnego czasu natomiast sukcesywnie zwiększa import z własnych rafinerii w Niemczech. Obecny kontrakt z polskimi rafineriami opiewa na 7 mld złotych, ale w przypadku zwiększonego importu taki wynik w przyszłości byłby nieosiągalny.

Nie wiadomo jednak w jakim stopniu import zastąpi zakup paliw od polskich producentów. – To informacje poufne – zastrzega Magdalena Kandefer z krakowskiej centrali BP. Jak tłumaczy Gazecie Prawnej, sieć sprowadza olej napędowy i benzynę Pb 95 z rafinerii w Schwedt, której BP jest współudziałowcem. – Chodzi o optymalizację łańcucha dostaw – przekonuje.

Dla sieci BP bardziej opłacalny jest import z Niemiec, szczególnie do stacji położonych w zachodniej części Polski. Bogdan Kucharski, dyrektor generalny BP Polska, powiedział portalowi WNP.pl, że paliwa z Niemiec będą zyskiwać na znaczeniu, bo koncern chce rozwijać sieć stacji w tej części kraju.

Obecnie przeszkodą dla sprowadzenia dużych ilości paliw jest różnica w zawartości biokomponentów w paliwach obu państw.

BP nie jest jedyną siecią, która importuje paliwo z zza granicy. Jak powiedział Gazecie Prawnej Marek Gawroński, rzecznik Shell Polska, z Niemiec sprowadzane jest także paliwo V-Power Racing.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • adam (gość)

    To jedyny sposób na pazerny rząd

  • Komentarz usunięty.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości