Wszystko
o samochodach

Motocykle / Aktualności

Moda na dwa kółka

Data publikacji: Autor: Leszek Mielczarek

 Zagraniczne motocykle przestają być na naszych drogach rzadko spotykanymi, egzotycznymi pojazdami.

Z roku na rok pomiędzy stojącymi w miejskich korkach samochodami przemyka coraz więcej motocykli. W większości są to nowoczesne maszyny japońskiej produkcji - popularne niegdyś ETZ-ki, jawy czy WSK-i już dawno przeszły lub (w przypadku jawy) powoli przechodzą do motoryzacyjnego lamusa.

Współczesne motocykle nierzadko zaskakują rozwiązaniami, które jeszcze niedawno uznalibyśmy wyłącznie za fantazje konstruktorów. Obecnie w jednośladach znajdziemy takie "gadżety", jak elektrycznie podnoszone i opuszczane owiewki, podgrzewane manetki, nawiewy ciepłego powietrza, wsteczny bieg czy zmieniacz płyt kompaktowych sterowany przyciskami na kierownicy. Niestety, nowinki techniczne nie są tanie - za nowy motocykl czasami trzeba zapłacić kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Znacznie tańsze są pojazdy używane, jednak na każdego, kto zdecyduje się na zakup jednośladu z drugiej ręki czyha sporo niebezpieczeństw. Kilkunastoletni, ale wciąż atrakcyjny motocykl sportowy można kupić już za kilka tysięcy złotych. Istnieje jednak ryzyko, że wkrótce niezbędny okaże się kosztowny remont, którego cena może sięgnąć połowy wartości motocykla.

Na rynku sporo jest także maszyn powypadkowych, które - mówiąc potocznie - zamiast jednego, zostawiają dwa ślady.

- Używany motocykl najlepiej kupować w specjalistycznych komisach, gdzie mamy gwarancję, iż pojazd znajduje się w nienagannym stanie technicznym - mówi Janusz Kuźnikowski zajmujący się handlem używanymi motocyklami. - Niestety, takich punktów jest wciąż bardzo mało. Dlatego też, kupując maszynę od prywatnej osoby, przed wyłożeniem gotówki najlepiej skorzystać z pomocy fachowca. W ten sposób mamy szansę uniknąć późniejszych kłopotów i dodatkowych wydatków. Nie bez znaczenia jest także nasze bezpieczeństwo - jazda poskładanym "po kosztach" motocyklem może przecież zakończyć się tragicznie.

Ceny podstawowych elementów stroju motocyklisty

kask ochronny od 300 do nawet 4 tys. zł
rękawiczki ochronne ok. 200 zł
spodnie skórzane ok. 500 zł
spodnie z materiału syntetycznego ok. 400 zł
kurtka skórzana ok. 800 zł
kurtka z materiału syntetycznego ok. 700 zł
specjalne, wysokie buty z twardą podeszwą ok. 500 zł
bielizna motocyklowa od 400 do 800 zł

Przeczytaj też: Strój motocyklisty

Do początku artykułu

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości