Wszystko
o samochodach

Porady / Eksploatacja

Montaż czujników parkowania i kamery cofania. Poradnik

Data publikacji: Autor: Piotr Walczak

Montaż czujników parkowania i kamery cofania. Poradnik Podpowiadamy, czym kierować się przy zakupie czujników parkowania czy kamery cofania. Wyjaśniamy, w jaki sposób one działają i ile trzeba za nie zapłacić.

Choć w nowoczesnych autach czujniki parkowania i kamera cofania pojawiają się coraz częściej, to nadal zazwyczaj jest to luksus wyższych wersji wyposażenia lub elementy występujące opcjonalnie. Warto jednak podkreślić, że producenci montują te urządzenia już nawet w małych samochodach i nie są one wyłącznie domeną modeli z wyższej półki.

Zobacz też: CB radio - radzimy, jaki zestaw i antenę kupić

Niemniej w sklepach motoryzacyjnych, sprzedających CB radia, alarmy, radia samochodowe czy nawigacje GPS, znajdziemy sporo rodzajów czujników parkowania. To gadżet, który cieszy się rosnącą popularnością wśród kierowców nieposiadających ich w fabrycznym wyposażeniu swoich aut.

Zobacz też: Montaż czujników parkowania i kamery cofania - zdjęcia

Dzięki czujnikom można uniknąć stłuczki

Nic dziwnego, bo czujniki parkowania, zwane też czujnikami cofania, to jedno z  bardziej przydatnych urządzeń w samochodzie, niebędących jedynie sezonową zabawką. W dobie olbrzymiej i przybywającej liczby pojazdów w miastach i - niestety - małej liczby miejsc parkingowych, to sprzęt, który w codziennym tłoku jest niezbędny. Pozwala bowiem ograniczyć ryzyko drobnych stłuczek czy zarysowania karoserii podczas wykonywania manewrów.

Jak wyjaśnia Andrzej Rogalski, właściciel białostockiej firmy Alar, zajmującej się sprzedażą i montażem tych elementów, czujniki parkowania działają na zasadzie pomiaru odbitych fal ultradźwiękowych. Najczęściej montowane są czujniki z czterema sensorami i wyświetlaczem, na którym pokazywana jest odległość i kierunek, gdzie znajduje się przeszkoda.

Jakie są rodzaje czujników?

Generalnie wyróżnić można zestawy na tył oraz tył i przód samochodu: z dwoma, trzema, czterema i - najnowsze - z sześcioma sensorami. Montuje się je w zderzakach, a najpopularniejsze są oczywiście te na tył. Powód jest prosty - podczas cofania najłatwiej o stłuczkę. System sygnalizacji to brzęczyk lub wyświetlacz. Ewentualnie w zestawach z kamerą cofania - wyświetlanie na ekranie radia samochodowego.

Należy wspomnieć również, że do aut, które posiadają wystające elementy - np. koło zapasowe, hak, bagażnik rowerowy - skonstruowano czujniki z pamięcią. Zapamiętują one i pomijają elementy stałe pojazdu, a reagują na te, które się przemieszczają.

Zobacz też: Kupujemy radio samochodowe – poradnik

Producentów, jak i wersji każdego rodzaju, jest bez liku. Ceny wahają się od
kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Wśród marek/producentów czujników można wymienić m.in. następujące:
- Blow,
- Valeo,
- Maxtell,
- Phantom,
- Maxicar,
- Conrad,
- Exus,
- Meta System,
- RTX,
- EasyPark,
- Vertex,
- Noxon,
- Dexo,
- Steel Mate,
- Amervox,
- Parktronic.

Czym kierować się przy zakupie czujników?

Najważniejszą kwestią przy wyborze jest ich zasięg. Powinien on wynosić 1,5-2 m. Andrzej Rogalski odradza zakup tych najtańszych. Mogą one np. źle wskazywać odległość od przeszkody, czego efektem będzie uderzenie w nią.

Przed zakupem, jak w przypadku większości droższych akcesoriów samochodowych, dobrze będzie poczytać fora internetowe, przejrzeć uwagi użytkowników odnośnie danej marki, jak też firmy, w której chcemy nabyć czujniki. Głównym powodem jest to, że w jednym miejscu najlepiej dokonać zakupu i jednocześnie zlecić montaż profesjonalistom.

Jeśli zdecydujemy się na zakup w jednym sklepie, a montaż wykonany zostanie w innym miejscu możemy mieć problemy z reklamacją. (przy okazji dodajmy, że montaż to koszt od 150 do 300 zł - jeżeli założenie wymaga demontażu zderzaka).   

Przy każdej usterce będziemy płacili za usługę demontażu, jak i montażu. Oczywiście po przejściu procedury reklamacyjnej w miejscu, gdzie zakupiliśmy swój zestaw.

Zobacz też: Tuning optyczny - wygląd każdego auta można poprawić

Co więcej, w tanich zestawach, nieznanych szerzej producentów, oczka nie mają złączek hermetycznych i wymiana oczka trwa nie kilkadziesiąt sekund, a o wiele dłużej.

Eksperci twierdzą, że o ile z działaniem czujnika tylnego, który aktywuje się w chwili wrzucenia biegu wstecznego, nie ma zazwyczaj problemu, to czujnik przedni musi działać inteligentnie. Powinien więc aktywować się w chwili naciśnięcia pedału hamulca i pracować np. 15 sekund. Jeżeli jest inaczej, taki czujnik może być uciążliwy w użytkowaniu i włączać alarm np. podczas jazdy w korku. To kolejna kwestia, na którą należy zwrócić uwagę przy zakupie.

By nie szpecić auta

- Kierowcy często wstrzymują się z montażem czujników parkowania, ponieważ po prostu nie lubią wprowadzać nowych elementów do wyglądu wnętrza
auta - mówi Rogalski. - Dla nich jednak jest wersja z brzęczykiem, ewentualnie wyświetlaczem montowanym z tyłu na podsufitce, a widocznym w lusterku wstecznym.

Zobacz też: Nawigacja GPS z mapą Polski lub Europy - poradnik kupującego

Dla najbardziej wymagających właścicieli samochodów oczka czujnika można polakierować w kolorze nadwozia. W zależności od rodzaju zderzaka, oczka klasyfikujemy na proste, skośne i podwieszane. Muszą być zamontowane na odpowiedniej wysokości i rozmieszczone w równych odległościach od siebie. 

Kamery cofania

Stały się one ostatnio bardzo popularne. Coraz więcej aut posiada radia z dużymi wyświetlaczami LCD, do których można podłączyć kamerę - czy to
bezpośrednio, czy też za pomocą odpowiednich interfejsów.

Koszt kamery z montażem to około 500-700 zł. Jeżeli nie mamy wyświetlacza, nic nie stoi na przeszkodzie, aby go nabyć np. w formie lusterka wstecznego.

Dla tych co posiadają wiekszą gotówkę, można zaproponować nowe radio z wyświetlaczem LCD. Zapłacić trzeba od 1000 zł za chińską podróbkę do 3000 zł za radio markowe, ewentualnie dedykowane pod konkretny model samochodu, wyglądające jak radio oryginalne.

Piotr Walczak

Montaż czujników parkowania i kamery cofania. Poradnik
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Montaż czujników parkowania i kamery cofania. Poradnik

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości