Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Mosty w katastrofalnym stanie? NIK alarmuje

Data publikacji: Autor: (mm) źródło: NIK

Fot. Archiwum Najwyższa Izba Kontroli wykryła szereg nieprawidłowości w zarządzaniu obiektami mostowymi i przepustami przez administrację drogową. Zwraca uwagę, że mosty, wiadukty, estakady, kładki oraz przepusty nie są utrzymywane w odpowiednim stanie technicznym.

Fot. Archiwum NIK podkreśla, że poza drogami krajowymi i częściowo wojewódzkimi, na drogach pozostałych kategorii zarządcy dróg praktycznie nie realizowali nałożonych na nich zadań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa i sprawności ruchu drogowego na obiektach mostowych i przepustach. Często dochodzi do takich sytuacji, że zarządcy nie znają rzeczywistej liczby konstrukcji drogowych, którymi powinni zarządzać.

Główny Urząd Statystyczny podaje, że na sieci polskich dróg publicznych znajduje się ponad 35 tys. obiektów mostowych. NIK szacuje natomiast, że może ich być nawet o kilka tysięcy więcej. Jak zaznacza obiekty mostowe znajdują się w złym stanie technicznym, ponieważ nie przeprowadzano tam prac remontowych ani nie zabezpieczano środków finansowych na ten cel.

Redakcja poleca:
- Czy praktyczny samochód musi być drogi?
- Przyjazny kierowcy system multimedialny. Czy to możliwe?
- Nowy, kompaktowy sedan z klimatyzacją. Za 42 600 zł!

Od początku 2014 roku do końca wiosny 2015 NIK skontrolowała łącznie 339 mostów i przepustów różnej kategorii. Inspekcja wykazała, że w co trzecim nie były usuwane nawet uszkodzenia zagrażające bezpieczeństwu ruchu lub grożące katastrofą budowlaną. Zwrócono uwagę, że na drogach powiatowych udział obiektów znajdujących się w stanie niepokojącym lub poniżej tego stanu wynosił od 35 do 90%, a na drogach wojewódzkich od 3 do 73%. 6% budowli w najgorszym stanie odnotowano na drogach krajowych.

Najwyższa Izba Kontroli wnosi do Ministra Finansów, aby w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw transportu zapewnić samorządom stałe, wieloletnie finansowanie remontów obiektów mostowych. Zwraca się także do wszystkich zarządców dróg o przekazywanie GDDKiA corocznych informacji o stanie sieci, w tym o liczbie obiektów mostowych i ich stanie technicznym

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • siekieradek (gość)

    Najlepszym sposobem zarządcy na remont mostu jest ustawienie znaku ograniczającego masę pojazdu

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości