Wszystko
o samochodach

Motocykle / Aktualności

Motocykl po zimie

Data publikacji: Autor: Tomasz Borek

 Motocykle, które przez kilka ostatnich miesięcy stały w garażach, powinno się odpowiednio przygotować do pierwszych w tym roku przejażdżek.

Fot. A. Arent

Jak przygotować motocykl do wyjazdu tak, aby obyło się bez problemów, radzi Marcin Tołdowski, mechanik motocyklowy z Nowego Dworu Gdańskiego.

Silnik na początek
- Najlepiej zacząć od silnika. Jeżeli ubiegły sezon był intensywny, motocykl nie wymagał remontu, to teraz przed sezonem warto wymienić w nim olej - przekonuje mechanik. - Olej traci swoje właściwości, a przestarzały będzie miał wpływ na szybsze zużycie podzespołów. Będąc przy silniku warto zajrzeć do zaworów i sprawdzić, czy nie ma za dużych luzów. Kolejna sprawa to płyn chłodniczy. Producenci zazwyczaj zalecają zmiany co 20 tys. km, ale w naszych polskich warunkach lepiej robić to co sezon. Tak będzie bezpieczniej.

Przeczyścić gaźnik
Dobra praca jednostki napędowej może być zakłócana przez zanieczyszczony gaźnik. Najpierw należy spuścić z komór pływakowych stare paliwo. Przed pierwszym odpaleniem przyda im się mycie od wewnątrz i na wszelki wypadek regulacja. Nie zapomnijmy o wypuszczeniu resztek benzyny ze zbiornika paliwa.
- Smarowanie wszystkich linek i uzupełnienie stanu płynów w akumulatorze to kolejny standard, o którym nie powinien zapomnieć żaden motocyklista. Pamiętajmy, że do baterii dolewamy tylko wody destylowanej - dodaje Marcin Tołdowski. - Sprawdźmy jeszcze dokręcenie wszystkich śrub w motocyklu. Te z zerwanymi gwintami kwalifikują się oczywiście do wymiany.

Bezpieczeństwo
Po przeglądach tych elementów przychodzi czas na najważniejsze, czyli kontrolę elementów mających decydujący wpływ na bezpieczeństwo i komfort jazdy: łańcucha napędowego, zębatek, klocków hamulcowych, łożyskowania główki ramy, płynu hamulcowego czy łożyskowania centralnego amortyzatora.
- Jeżeli łańcuch i zębatki są w dobrym stanie, to wystarczy je umyć i nasmarować, przy stanie "wskazującym na zużycie", objawiającym się luzem pomiędzy ogniwami łańcucha i ostrymi zębami na zębatkach, należy wymienić cały zestaw napędowy - objaśnia M. Tołdowski. - Stan klocków hamulcowych to kolejna sprawa, którą warto kontrolować. Jeżeli są mocno zużyte, to należy wymienić je jak najprędzej.

Szczelny przód
Oprócz tego trzeba sprawdzić, czy uszczelniacze przedniego zawieszenia nadal spełniają swoją rolę i nie przepuszczają oleju z amortyzatorów. Motocykliści, którzy nie szczędzili jazdy w ubiegłym sezonie, muszą sprawdzić łożyska w główce ramy. Na pewno przyda im się smarowanie.
Na koniec warto jeszcze przejrzeć stan elektryki, połączeń w instalacji, żarówek i bezpieczników. Przed wyjazdem sprawdźmy jeszcze ciśnienie w ogumieniu.
- Jeżeli zadbamy o te wszystkie elementy, to motocykl nie powinien sprawiać problemów podczas pierwszych jazd - dodaje M. Tołdowski.

Nasz ekspert
Marcin Tołdowski, mechanik motocyklowy z Nowego Dworu Gdańskiego
- Po wszystkich przeglądach i niezbędnych naprawach czas na przygotowanie motocykla do jazdy. Pamiętajmy, aby przed pierwszym wyjazdem zadbać o jego czystość, w myśl zasady: "jak nas widzą, tak nas piszą". To elementarna zasada, której powinien przestrzegać każdy motocyklista szanujący swój wizerunek. Zalecam również ostrożność podczas początkowych jazd. Pierwszy przejazd lepiej poświęcić na kontrolę tych elementów, które poprawialiśmy lub wymienialiśmy przed sezonem, i wczucie się w jazdę. Sprawdźmy, czy prawidłowo działają hamulce, czy silnik pracuje bez zakłóceń i czy pojazd dobrze się prowadzi.

Do początku artykułu

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Komentarz usunięty.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości