Wszystko
o samochodach

Motocykle / Aktualności

Motocyklami podróżuje coraz więcej osób

Data publikacji: Autor: Leszek Mielczarek

W salonach jednoślady nie są tanie, zaś zakup używanego pojazdu bywa prawdziwą loterią.

Mieszkańcy dużych miast Europy Zachodniej zwykle wykorzystują motocykle jako szybki środek transportu, umożliwiający do.tarcie w krótkim czasie do centrum aglomeracji. Stojące w korkach samochody z reguły ustawiają się przy krawędziach drogi, aby pomiędzy rzędami aut została przestrzeń wystarczająca do przejazdu motocykla.

W Polsce sytuacja wygląda nieco inaczej. Korki, chociaż z roku na rok są coraz większe, to wciąż jeszcze za mało, aby skłonić właścicieli samochodów do przesiadki na pojazd jednośladowy. Motocykle, częściej niż ze względów praktycznych, kupowane są w celach turystycznych jako swego rodzaju zabawki, wyciągane z garaży w pogodne weekendy.

W salonach motocyklowych można znaleźć pełen wybór maszyn - od malutkich skuterów, poprzez motocykle crossowe, turystyczne, sportowe, aż po potężne cruisery z silnikami o pojemności nawet 1600 ccm. Wybierając dla siebie motocykl, musimy uwzględnić między innymi styl, w jakim zamierzamy podróżować, swoje umiejętności, wzrost oraz wagę. Dopasowanie właściwej maszyny czasami nie jest łatwe, w dobrych salonach możemy jednak liczyć na fachową pomoc.
Zdecydowanie gorzej sytuacja wygląda na rynku używanych jednośladów. Wówczas najlepiej szukać motocykla kupionego w autoryzowanym salonie i regularnie serwisowanego. Taki egzemplarz powinien znajdować się w przyzwoitym stanie, a ponadto mamy możliwość sprawdzić jego historię w warsztacie, w którym był obsługiwany.

Motocykle pochodzące z prywatnego importu, często są sprowadzane w celach zarobkowych. Są to zwykle maszyny kupione bardzo tanio i naprawione minimalnym kosztem. Liczniki z zaniżonymi przebiegami, czy prostowane i spawane ramy nie należą do rzadkości. "Nadziać" się można również na silniku. Zdarza się, że do oleju bywa dodawany specjalny dodatek uszczelniający; po wymianie oleju silnik traci kompresję i konieczny jest jego remont, który w przypadku japońskich maszyn, nierzadko kosztuje kilkanaście tysięcy złotych. Zatem, jeśli nie znamy historii motocykla, zanim wyłożymy pieniądze, sprawdźmy maszynę bardzo dokładnie, aby oszczędzić sobie zbędnych problemów.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości