Wszystko
o samochodach

Motocykle / Motocykle

Motocykle i skutery - o czym pamiętać przed zimowym postojem. FOTO

Data publikacji: Autor: Karol Biela

Motocykle i skutery - o czym pamiętać przed zimowym postojem. FOTO Dłuższy zimowy postój motocykla czy skutera warto poprzedzić starannym serwisem poszczególnych części. Podpowiadamy, o czym trzeba pamiętać.

Oto kilka wskazówek, które sprawią, że wiosenne rozpoczęcie sezonu będzie bezproblemowe:

1. Serwis motocykla przed zimowaniem

Zanim nasz motocykl lub skuter spocznie na długie miesiące w głębi garażu, powinniśmy wcześniej wykonać odpowiedni serwis.

Jeżeli jednoślad będzie stał na zewnątrz lub w nieogrzewanym garażu, gdzie temperatura może spaść poniżej zera, trzeba pomyśleć o wymianie oleju w lagach. Stary płyn wewnątrz goleni najprawdopodobniej zawiera wodę, która może zamarznąć i uszkodzić całą konstrukcję. To samo tyczy się silników chłodzonych cieszą.

Poza tym specjaliści zalecają wymianę starego oleju – oczywiście wraz z filtrem. Jest to o tyle istotne, gdyż stary olej zawiera w sobie substancje działające niekorzystnie np. na uszczelki. Poza tym zakup kilku litrów oleju i filtra w okresie jesienno-zimowych wyprzedaży może przynieść nam oszczędność kilkudziesięciu złotych.

Warto także przedmuchać sprężarką (nigdy do wewnątrz komory spalania) filtr powietrza, a jeżeli jest już mocno zabrudzony lub stary, trzeba go wymienić, aby już po zimowych leżach nie marnować czasu i pogody na serwisowanie motocykla.

Oprócz tego dobrze jest sprawdzić świece zapłonowe. Nie jest do duży wydatek, a dzięki temu będziemy mieli pewność, że iskra po długim postoju będzie odpowiednia i silnik uruchomi się bez problemów.

Zobacz zdjęcia: Przygotowanie motocykla do zimy - FOTOPORADNIK

2. Zbiornik paliwa zatankować do pełna

Kolejnym zalecanym krokiem jest zatankowanie pod korek naszej maszyny. Podczas długotrwałego postoju w pustym zbiorniku może dochodzić do korozji ścian bocznych zbiornika w skutek skraplania się pary wodnej. Dlatego, aby uchronić bak od rdzewienia należy zatankować maksymalnie nasz motocykl.

W silnikach z gaźnikami trzeba przestawić zawór paliwa na pozycję „off”. Oprócz tego zaleca się dodatkowo spuszczenie benzyny w gaźnikach poprzez odkręcenie korków spustowych.

3. Akumulator wyjąć i przechowywać w ciepłym miejscu
   
Jeżeli chcemy wydłużyć maksymalnie okres używania baterii w naszym motocyklu i skuterze powinniśmy odłączyć nasz akumulator od klem i pozostawić go w ciepłym i suchym pomieszczeniu. Wcześniej jednak można przemyć delikatnie obudowę baterii letnią wodą z małym dodatkiem mydła. Ewentualne ślady korozji trzeba zetrzeć papierem ściernym.

Aby akumulator był długo w dobrej kondycji należy sprawdzić stan elektrolitu. Jeżeli spadnie poniżej wyznaczonej linii, należy uzupełnić poziom wodą destylowaną. Raz na tydzień można podłączyć baterię do motocykla i uruchomić silnik, lekka podładowując akumulator.

Innym sposobem jest zakup ładowarki motocyklowej oraz podpięcie jej do akumulatora, która może być podłączona do sieci elektrycznej przez cały okres zimowania maszyny. Ładowarka automatycznie będzie doładowywała baterię bez ryzyka przeładowania.

4. Dokładnie umyj motocykl

Koniec sezonu to dobry moment na dokładne umycie naszej maszyny. Tym bardziej warto to zrobić przed zimą, aby podczas długich tygodni w zakamarkach naszego bike’a nie zaczęła tworzyć się rdza lub odbarwienia na lakierze. Trzeba jednak uważać na myjkę pod ciśnieniem i nie kierować jej bezpośrednio w okolicę przewodów i urządzeń typu chłodnica, łożyska itp.

Po wymyciu motocykla należy dokładnie go wypolerować. Przy okazji wykonywania tej czynności warto przyjrzeć się poszczególnym elementom motocykla, zwracając uwagę na ewentualne pęknięcia czy korozję czy stan zużycia opon.

REKLAMA
Akumulatory regiomoto.pl - akumulatory i części samochodowe, sklep internetowy

5. Zakonserwuj plastikowe i gumowe części

Kiedy już wypolerujemy wszystkie lakierowane elementy powinniśmy poświęcić trochę czasu na zabezpieczenie plastikowów i gumowych części. Można do tego użyć specjalnych preparatów samochodowych przeznaczonych do czyszczenia deski rozdzielczej i smarowania uszczelek.

Po kontakcie z wodą zaleca się nasmarowanie olejem elementów ruchomych motocykla (mechanizm dźwigni zmiany biegów, hamulca nożnego, podnóżka bocznego czy centralnego itp.)

6. Wyczyść i nasmaruj łańcuch

Aby maksymalnie wydłużyć żywot naszego łańcuch należy na czas dłuższego postoju dokładnie go wyczyścić specjalnym sprejem lub naftą.

Następnie smarujemy łańcuch sprawdzając przy okazji stan zużycia zębatki oraz napięcie łańcucha.

7. Odpowiednie ciśnienie w oponach

Przed wielomiesięcznym garażowaniem należy dopompować ogumienie do zalecanego przez producenta poziomu

Przy okazji warto rzucić okiem na stan bieżnika oraz poszukać ewentualnych pęknięć i rys, które mogły się pojawić w trakcie sezonu. Jeżeli wysokość bieżnika z przodu ma mniej niż 1,6 mm oraz 2,0 mm z tyłu należy zacząć rozglądać się za nowym kompletem opon.

8. Ustaw motocykl na centralnej podstawce

Kiedy jednoślad stoi nieruchomo dłuższy okres może dojść do zdeformowania opon oraz „poddaniu się” zawieszenia.

Dlatego na czas zimowych leży powinniśmy ustawić motocykl na centralnej podstawce, jeżeli nasza maszyna nie jest wyposażona w ten element, można zakupić podstawkę pod motocykl.

Podstawkę można zastosować także przy przednim kole, chociaż taką samą funkcję pełnić może skrzynka po piwie lub pieniek drzewa. W motocyklach crossowych świetnie sprawdza się centralny stojak, który odrywa jednocześnie przednie i tylne koło od podłoża.

9. Zabezpiecz układ wydechowy

Aby poczas zimowego postoju nic nie dostało się do środka tłumika (liście, pająki, śrubka), należy zatkać dziurę końcówki układu wydechowego. Wykorzystać do tego można zwykłą torebkę foliową oraz gumkę recepturkę.

10. Przykryj motocykl pokrowcem

Już za kilkadziesiąt złotych można kupić specjalny motocyklowy pokrowiec zapewniający ochronę przed promieniami słonecznymi, kurzem czy wodą.

Trzeba jednak pamiętać o odpowiednim rozmiarze, gdyż na rynku dostępne są pokrowce o różnej wielkości (M, L, XL).

Karol Biela

Motocykle i skutery - o czym pamiętać przed zimowym postojem. FOTO
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Motocykle i skutery - o czym pamiętać przed zimowym postojem. FOTO

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Tagi:

Komentarze

  • jurek (gość)

    Trzeba tez na zime pozegnac sie z nim na hakis czas a wiec mocno ukochac i dac buzi najlepiej w reflektor i czekac do wiosny

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości