Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Motocykliści giną na drogach. Jakie są przyczyny?

Data publikacji: Autor: Wojciech Frelichowski

Fot. 123RF Motocyklista to jeden z najmniej chronionych uczestników ruchu drogowego. Potwierdzają to wnioski wynikające z programu Safer Wheel. Badania prowadzono również w Polsce.

Program Safer Wheels prowadzono w sześciu krajach Unii Europejskiej: Wielkiej Brytanii, Francji, Włoszech, Polsce, Grecji i Holandii. Zadaniem każdego kraju było przeprowadzenie bardzo dokładnych badań 86 wypadków drogowych z udziałem motocyklistów i rowerzystów. Do opisu każdego wypadku w badaniu wykorzystano blisko 1500 parametrów. W Polsce program SaferWheels realizował Instytut Transportu Samochodowego we współpracy ze Komendą Stołeczną Policji i Wojewódzką Komendą Policji z siedzibą w Radomiu oraz dzięki pomocy prokuratur i sądów z terenu województwa mazowieckiego.

- W 2018 roku na polskich drogach zginęło 238 motocyklistów, o siedmiu więcej niż w 2017 roku i 75 motorowerzystów (+21). Oznacza to, że w stosunku do 2017 roku liczba zabitych motocyklistów wzrosła o o 3 proc., a motorowerzystów o 38 proc. Podobne tendencje obserwujemy w innych krajach Unii Europejskiej - wylicza Anna Zielińska z Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ITS.

Zobacz także: Policja. Dwa cielaki w bagażniku Forda

W ramach projektu przeprowadzono szczegółowe badania 500 wypadków (w sześciu krajach) - 394 wypadki z udziałem motocyklistów i motorowerzystów oraz 132 wypadki z udziałem rowerzystów.

Dane wskazuję, że wśród motocyklistów i motorowerzystów uczestniczących w wypadkach przeważali mężczyźni (90 proc.). Według kryterium wieku, to osoby młode (18-45 lat) brały udział w co najmniej połowie wypadków motocyklowych (54 proc.).

- W Polsce kask miało 81 proc. motocyklistów i motorowerzystów (w Holandii kaski dla motorowerzystów nie są obowiązkowe). Elementy odblaskowe nosiło 12 proc. motocyklistów i motorowerzystów. Przednie oświetlenie miało włączone 72 proc. motocyklistów i motorowerzystów (różne regulacje w poszczególnych krajach). Wpływ alkoholu na wypadek stwierdzono u 4 proc. motocyklistów i motorowerzystów.

Nadmierna prędkość, jako przyczyna wypadku, została stwierdzona u 22 proc. motocyklistów i motorowerzystów. Za szybko poruszali się najczęściej ludzie młodzi, w wieku poniżej 25 lat (37 proc.). Inne ryzykowne zachowania, tj. potrzeba silnych wrażeń czy niebezpieczne manewry wyprzedzania dotyczyły tylko 5 proc. kierujących motocyklami i motorowerami.

Najczęściej do wypadków z udziałem kierujących jednośladami dochodziło na skrzyżowaniach dróg, podczas skrętu w lewo innego pojazdu, gdy motocyklista jechał na wprost z przeciwnego kierunku.

Zobacz także: Kia Picanto w naszym teście

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości