Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Motocykliści wrócili na lubelskie drogi. Będą wzmożone kontrole

Data publikacji: Autor: dziennik.wschodni

Motocykliści wrócili na lubelskie drogi. Będą wzmożone kontrole Popisy na jednym kole, wyścigi między światłami albo jazda w grupie całą szerokością jezdni – widać już i słychać, że motocykliści wrócili na drogi. Na najbliższy weekend policja zapowiada wzmożone kontrole.

– Szaleją w Lublinie na Jana Pawła II, al. Spółdzielczości Pracy czy Pancerniaków. Widziałem już kilku popisujących się jazdą na jednym kole. Jeżdżą jak chcą, po całej jezdni. I nie ma na nich siły – mówi Jerzy Półtorak, kierowca z Lublina. – Tylko patrzeć, jak dojdzie do tragedii.

Policja dostrzega problem. – Pierwsze dni wiosny są najbardziej niebezpieczne. Motocykliści po zimowej przerwie są spragnieni jazdy, a warunki są trudne. Zimny asfalt plus dość miękkie opony motocyklowe oraz nadmiar fantazji, to mieszanka prowadząca wprost do wypadku – mówi nadkomisarz Arkadiusz Kalita z lubelskiej drogówki. – Na dodatek kierowcy samochodów przez zimę zapomnieli o motocyklistach. Nie obserwują jezdni w lusterkach i zbyt późno używają kierunkowskazów skręcając czy zmieniając pas.

Motocykliści twierdzą tymczasem, że kierowcy „puszek” (tak nazywają samochody) są złośliwi. – Zajeżdżają drogę. Ba, w korku potrafią tak ustawić auto, aby zablokować motocykliście przejazd między samochodami – dodaje Piotr, motocyklista z Lublina. – Nie patrzą w lusterka, co powinno być standardem. Przecież wystarczy tylko trochę drogowej uprzejmości i więcej uwagi. Trzeba pamiętać, że motocykle są wszędzie.

Jednak opinia psychologa transportu jednoznacznie wskazuje, że ryzykowane zachowania na drogach, to w dużej mierze sprawka motocyklistów. – To przeważenie młodzi ludzie w wieku 20–35 lat, o mocno rozwiniętym poczuciu rywalizacji – mówi Monika Dzioba, psycholog transportu. – Są przekonani, że z każdej sytuacji wyjdą obronną ręką, a wypadki i śmierć ich nie dotyczą. Do tej mieszanki dodać należy duże poczucie wolności, realizowane przez jazdę motocyklem. Według nich kierowcy „puszek” zazdroszczą im wolności. I chyba to leży u podstaw cichej rywalizacji motocyklistów i kierowców osobówek. Nie bez znaczenia jest także uzależnienie motocyklistów od adrenaliny i chęć poszukiwania mocnych wrażeń.

Policja deklaruje, że nie będzie patrzeć przez palce na tę rywalizację. – Już ruszyły kontrole. W najbliższy weekend przeprowadzimy specjalne działania. Przyjrzymy się motocyklistom, ale też zachowaniu kierowców samochodów wobec jednośladów – zapowiada nadkomisarz Kalita. I ostrzega: Zero tolerancji dla wybryków czy aktów złośliwości na drodze. Nie będzie negocjacji, posypią się mandaty za każde przekroczenie przepisów. Zapewniam, że nasze wideo i policjanci na motocyklach, to skuteczna broń.

Paweł Puzio

Motocykliści wrócili na lubelskie drogi. Będą wzmożone kontrole
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Motocykliści wrócili na lubelskie drogi. Będą wzmożone kontrole

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości