Wszystko
o samochodach

Przepisy / Warto wiedzieć

Motorower. Bez prawa jazdy, tylko na dowód - ale nie dla wszystkich

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Archiwum Za nami początek sezonu motocyklowego w Polsce, a dużą popularnością cieszą się motorowery, Nie zawsze, aby kierować jednośladem potrzebne jest prawo jazdy. W niektórych przypadkach wystarczy dowód osobisty.

Co to jest motorower?

Zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym, motorower to pojazd dwu- lub trójkołowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm³ lub w silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h.

Motorower bez prawa jazdy? Nie dla każdego

Do 13 stycznia 2013 roku przepisy pozwalały, by uprawnienia na motorower były analogiczne do tych na rower. Otrzymywał je każdy, kto skończył 18 lat. Od tej daty prawo się zmieniło. 

Zobacz także: Jak oszczędzać paliwo?

13 stycznia 2013 roku w życie weszły nowe przepisy, które zabrały prawo do jazdy osobom dorosłym, jedynie na dowód oraz wprowadziły nową kategorię prawa jazdy – AM, likwidując kartę motorowerową.

Prawo nie działa wstecz i nie można było zabrać uprawnień osobom, które już je nabyły, ale można było nie nadać ich nowy obywatelom. W praktyce wszyscy, którzy przed dniem 13 stycznia 2013 roku ukończyli 18 lat lub byli w posiadaniu karty motorowerowej, mają do końca swojego życia prawo do poruszania się motorowerem bez prawa jazdy, jedynie w razie kontroli legitymując się dowodem osobistym lub kartą motorowerową.

Osoba, która ukończyła 18 lat dnia 13 stycznia 2013 roku, aby poruszać się motorowerem musi posiadać przynajmniej prawo jazdy kategorii AM.

Prawo jazdy na motorower. Co to kategoria AM?

Kategoria AM prawa jazdy została wyodrębniona w 2013 roku. Uprawnia do prowadzenia motoroweru oraz czterokołowca lekkiego, którego masa własna nie przekracza 350 kg i konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h.

O kategorię AM mogą się ubiegać osoby, które ukończyły 14 lat. Osoba niepełnoletnia musi posiadać pisemną zgodę rodziców lub opiekunów.

Koszt kursu na prawo jazdy kategorii AM wynosi od ok 600 do 1200 zł w zależności od szkoły i miejscowości. Uprawnienia na kategorię AM dostaje się również w momencie zdania m.in. egzaminu państwowego na kat B.

Zobacz także: Tak prezentuje się nowy model Nissana

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • I tak powinno byc (gość)

  Dobrze dobrze :)

 • Motorowerzysta (gość)

  Co to znaczy i tak powinno być.Jeżdzę na motorowerze ponad 40 lat bez jakiegokolwiek prawa jazdy bez wypadku,stłuczki i mandatu obserwuje na drodze tych pseudo kierowców z prawa jazdy zabrałbym IM to prawo jazdy obrazu to są kamery drogowi.

 • Leszek (gość)

  Witam i to wszystko jest świństwem pachnącym gownem. Am tyle kosztuje i po co a po to by zdzierać z ludzi kasę. By budżet istniał i nie roby z biur miały kasę na pensje swoje. Taki to jebnieta jest polski kraj pozdrawiam Misiek1234

 • Mulus (gość)

  Nie znam drugiego tak po.papranego kraju , jeżeli chodzi o przepisy na prawko ! Utrzymujemy bandę nierobów która to zrobiła sobie 'firmę' ! Świadczącą usługi w zakresie prawa jazdy ! .

 • Jarek (gość)

  Czy mogę jeździć pojazdem jekim czterkowowsem na dowut osobisty

 • E (gość)

  Tak rzadza naszym krajem judy ze zakazuja jazdy od 18 lat KAZDEMU motorowerem.... apartheidy tak jak teraz z szczepioneczkami na coroczna grypke to tu robia z jakas data dokladna... czyli 18 stycznia 1995 czlowiek jest lepszy, a 20 stycznia 1995 jest nikim i ma placic chociaz ze nie ma 2,5 tys za jakis plastik? NIE MA SZANS.... martwe prawo musi byc zniesione. czlowiek jezdzi perfekcyjnie i nadal bedzie jezdzic.

 • Derek (gość)

  Motorowerem też można wygodnie podróżować i co najważniejsze taka pojemnosc jak 50cm3 nie spala tyle paliwa, więc jest to ekonomiczne. Od ponad roku w sezonie jeżdżę Piaggio Zip i powiem, wam, że w tym okresie moje auto większą część czasu spędza w garażu.

 • Komentarz usunięty.
 • Bill (gość)

  POWINNI ZAKTUALIZOWAĆ PRAWO I DAĆ SZANSE ROCZNIKĄ 95+ DAĆ PRAWO DO JAZDY NA DOWÓD 50TKAMI !!!!

 • Andrzej Nowak (gość)

  Oni chyba oszaleli 45 km poza Miastem wszystkimi 50.cm .Rozumieali tak ale dużymi takimi jak Pezot Citi star 50 cm Kupuje się z Krajów Eni i jest już odblokowany jedzie 70 km.Simson z Niemiec kiedyś jechał też 65 km 50 cm .A Kawka 50 cm jechała 60 km.Zip jak się kupuje nowy to się jedzie przy docieraniu silnika 300 km .50 cm .Potem zmienia się Olej i jedzie się do 1000 km 40 .A potem .Znowu mieni się Olej i jedzie się 1000 km i jedzie się do 70 km .I jak oni chcą by motorower nowy jechał 45 km skoro po dojechaniu jedzie 70 km.Ten co nie jeździł to takie prawa wniósł .Przeciętna prendkosc to 60 km . A mandaty to dali takie co ten pojazd nie jest tego wart .I nie zarabiamy

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości