Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

MSW: Trzy wykroczenia i świeżo upieczony kierowca straci prawo jazdy

Bartosz Gubernat
Surowe kary dla młodych kierowców
Surowe kary dla młodych kierowców
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych szykuje bat na nieodpowiedzialnych kierowców z krótkim stażem. Eksperci w ocenie pomysłu resortu są podzieleni. W ciągu dwóch lat po uzyskaniu prawa jazdy za trzecie wykroczenie drogowe traciłoby się uprawnienia.
Surowe kary dla młodych kierowców
Surowe kary dla młodych kierowców

- Ja jeżdżę od półtora roku. Zapłaciłem dwa mandaty, ale tylko przez swoje gapiostwo. Raz zapomniałem włączyć światła, innym razem przegapiłem koniec ograniczenia prędkości do siedemdziesięciu kilometrów na godzinę i na odcinek z dozwoloną prędkością pięćdziesięciu kilometrów na godzinę wjechałem mając o osiemnaście kilometrów na godzinę za dużo. Czy zasłużyłem na utratę prawa jazdy za kolejne wykroczenie? To śmieszne pytanie. Przecież takie sytuacje mogą się przytrafić każdemu i wcale nie wynikają z brawury i braku rozsądku – mówi dwudziestojednoletni Grzegorz z Rzeszowa.

Utrata prawa jazdy - punkty karne albo alkohol

W tej chwili utrata prawa jazdy grozi przede wszystkim za jazdę po alkoholu albo co bardziej powszechne – za przekroczenie limitu punktów karnych. Dla kierowców z ponad rocznym stażem wynosi on 24 punkty. Do roku od otrzymania prawa jazdy można uzbierać maksymalnie 20 punktów. Każdy kolejny to utrata uprawnień i skierowanie na powtórny egzamin. Kierowcy raz na pół roku mogą wziąć udział w kursie redukującym liczbę punktów o sześć. Takie zajęcia organizują Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego.

– U nas odbywają się dwa razy w miesiącu, bierze w nich udział po trzydzieści osób. Głównie młodych i w średnim wieku – mówi Robert Drozd, egzaminator nadzorujący w rzeszowskim WORD. Aby ostudzić zapędy młodych kierowców, w kursach nie mogą uczestniczyć osoby, które prawo jazdy mają krócej niż rok.

Jeżdżą za szybko

Zgodnie z najnowszym pomysłem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych od przyszłego roku najmłodsi zostaną objęci dodatkowym nadzorem. Resort proponuje, aby w ciągu dwóch lat od zrobienia prawa jazdy taka osoba mogła popełnić nie więcej, niż dwa wykroczenia. Po trzecim będzie kierowana na powtórny egzamin. Skąd taki pomysł? Jak wynika z policyjnych statystyk, to właśnie kierowcy w wieku 18-24 lat powodują najwięcej groźnych wypadków na drogach. W 2013 roku było ich 6233, co stanowi jedną piątą wszystkich wypadków w Polsce spowodowanych przez kierowców. Zginęły w nich 584 osoby, a 8430 zostało rannych. Przyczyną czterech na dziesięć wypadków było niedostosowanie prędkości do sytuacji na drodze. W sześciu na dziesięć zdarzeń ktoś ginął.

– Młodzi kierowcy chociaż niedoświadczeni, jeżdżą za szybko, często brawurowo i ryzykownie. Ze względu na młody wiek nie zdają sobie sprawy z zagrożenia, jakie powodują. Adrenalinę można uwalniać skacząc pod okiem instruktora na spadochronie. Na drodze obowiązują przepisy i trzeba ich przestrzegać, bo ważącego ponad tonę samochodu nie da się w razie potrzeby zatrzymać w miejscu – mówi Paweł Międlar, rzecznik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie.

Karać tak, ale nie pod warunkiem

Ale zdaniem fachowców propozycja MSW jest zbyt daleko idąca. Robert Drozd uważa, że chcąc wprowadzić limit wykroczeń, należałoby podzielić je na drobne i poważne.

– Jeśli ktoś arogancko wymija inny samochód, który zatrzymał się przed przejściem dla pieszych, zabrałbym mu prawo jazdy nawet po dwóch takich wybrykach. Ale drobnych przewinień, jak brak pasów bezpieczeństwa, świateł, czy nieznaczne przekroczenie prędkości nie brałbym tu pod uwagę. Takie wykroczenie może się przydarzyć każdemu i nie świadczy o brawurze i braku rozsądku młodego kierowcy – uważa Robert Drozd. Zgadza się jednak ze stwierdzeniem, że nawet najlepiej nauczonym do egzaminu kursantom na drodze brakuje doświadczenia. – Żeby je zdobyć, trzeba wielu godzin za kierownicą, kurs to zdecydowanie z mało.

Przeczytaj także: Od początku roku na polskich drogach zginęło już 40 motocyklistów

- Dlatego zamiast mieszać w przepisach, urzędnicy powinni zwiększyć zakres praktycznej nauki jazdy. Dziś to tylko trzydzieści godzin, co w przypadku korków oznacza naprawdę niewiele praktyki. Sześćdziesięciogodzinny kurs pozwoliłby wyszkolić o niebo lepszego kierowcę – uważa Jan Sowa, właściciel szkoły nauki jazdy Autokurs w Rzeszowie.

Projekt MSW trafił już do konsultacji międzyresortowych. Przepisy mogą się zmienić już na początku przyszłego roku.

Tymczasem od początku 2016 r. zaczną obowiązywać obostrzenia dla młodych stażem kierowców, które przewiduje ustawa o kierujących się pojazdami. Stanie się tak, jeśli do tego czasu parlament nie zmieni prawa.

Te ograniczenia to m.in.:
- Obowiązek zaliczenia między 4 a 8 miesiącem od daty otrzymania prawa jazdy kursu doszkalającego z bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz praktycznego szkolenia m.in. na specjalnym torze posiadającym płytę poślizgową.
- Obowiązek poruszania się pojazdami oznakowanymi z tyłu i z przodu tzw. zielonym listkiem.
- Obowiązek stosowania się w okresie próbnym do ograniczeń prędkości: 50 km/h na obszarze zabudowanym, 80 km/h poza obszarem zabudowanym oraz 100 km/h na autostradzie i drodze ekspresowej dwujezdniowej.
- Zakaz podejmowania w okresie próbnym pracy kierowcy zawodowego, a także zakaz wykonywania działalności gospodarczej polegającej na kierowaniu pojazdem.
- Obowiązek odbycia dodatkowego kursu reedukacyjnego w zakresie bezpieczeństwa i zaliczenia badań psychologicznych w przypadku osób, które popełniły w okresie próbnym dwa wykroczenia drogowe. 

W katalogu zmian czekających na 2016 r. jest też dwuletni okres próby i utratę prawa jazdy za trzy wykroczenia w jego trakcie, ale ten przepis MSW chce wprowadzić szybciej.

Bartosz Gubernat

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Drożeją motocykle sprowadzane z Niemiec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty