Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Mycie pojazdów na myjniach samoobsługowych. Mamy komentarz producenta

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Pixabay.com Ostatnio w mediach zawrzało w sprawie możliwości mycia samochodów na myjniach samoobsługowych.
Chcąc zapobiec całkowicie nieuzasadnionemu ograniczeniu możliwości mycia pojazdów, jedna z firm wprowadziła na myjniach nowy program mycia umożliwiający DEZYNFEKCJĘ pojazdu po zakończonym myciu. Środek chemiczny jest całkowicie bezpieczny dla lakieru, aluminium, chromu oraz oczywiście użytkowników myjni.
 
Jest to niewątpliwie dodatkowy argument dla właścicieli myjni samoobsługowych, którzy od kilku dni borykają się z patrolami policji wystawiającymi mandaty ich klientom.
 
Jeden z największych w Polsce producentów samoobsługowych myjni samochodowych zaznacza, iż polskie prawo nakłada na użytkowników pojazdów obowiązek poruszania się pojazdami czystymi umożliwiającymi bezpieczną jazdę.
 
Co więcej należy zaznaczyć, że ze względu na sytuację epidemiologiczną w kraju należy szczególnie dbać o higienę w tym także o czystość samochodów, gdyż na plastiku czy metalu wirus utrzymuje się nawet do 5 dni. Takie są zalecenia lekarzy. 
 
Korzystając z myjni samoobsługowej należy oczywiście przestrzegać zaostrzonych zasad bezpieczeństwa:
 • używać rękawiczek jednorazowych;
 • dezynfekować ręce;
 • nosić maseczkę ochronną;
 • na stanowisku mycia powinna znajdować się tylko 1 osoba;
 • unikać kontaktu z innymi użytkownikami myjni. 
Stanowisko mycia ma zazwyczaj  wielkość ok. 5m x 6,66m zatem przy zachowaniu powyższych norm bezpieczeństwa pozwoli na bezpieczne i mycie pojazdu.

Redakcja motofakty.pl zwróciła się do kilku rzeczników prasowych policji w kraju z pytaniem czy w świetle obecnie obowiązujących przepisów można bez konsekwencji umyć samochód np. na myjni automatycznej wracając z pracy?

Na chwilę obecną uzyskaliśmy następująca odpowiedź:

"Obecnie poruszone przez Pana kwestie reguluje Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 31 marca 2020 roku w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii wydane na podstawie art. 46  i art. 46b ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi."

Biuro prasowe Komendy Głównej Policji poinformowało nas, że:

"Każda sprawa, każda kontrola, każda interwencja -  są inne i oceniane przez policjanta na miejscu. Nie da się "gdybać" i odnosić ogólnikowo."

Od rzecznika prasowego Komendy Stołecznej Policji otrzymaliśmy następującą odpowiedź:

"Każdą sytuację oceniają policjanci interweniujący. Pod uwagę biorą zarówno obowiązujące normy prawne, jak również wyjaśnienia osób."

 
To tutaj jest produkowany Volkswagen ID.3

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Mariusz (gość)

  Można myć czy nie? Dlaczego w tym kraju zawsze jest pływanie i brak jasnej interpretacji Nie można być zdanym na humor pracownika policji!!!

 • Arek (gość)

  Moim zdaniem nie mogą dać mandatu. Takie ogólnikowy bełkot świadczy o tym, że tylko straszą kierowców żeby jak najmniej ludzi wychodziło z domu. Po prostu tylko straszą.

 • snickers (gość)

  to jest pole do popisu dla wszelkiej masci szeryfow i zomowcow w strukturach milicji obywatelskiej!!!

 • Grażyna (gość)

  Dlaczego Policja nie kontroluje w autobusach ludzi gdzie i po co jadą w aucie jest bardziej bezpiecznie niż w autobusie muszą bardziej wytężyć komurki szare mało myślące.

 • Szofer (gość)

  A ja wbrew widzimisię policji umyłem swój samochód. Czy wobec tego mam poddać się dobrowolnej karze? Takie numery nie z Polakami, przechytrzalismy okupantów hitlerowskich, przechytrzymy i pisowskich.

 • MM (gość)

  Parking na którym stoi mój samochód jest zadrzewiony. Plus to cień od słońca, minus to walka z ptasimi odchodami których ilość po jednej nocy uniemożliwia jazdy bo nic nie widać. Mam rodziców oboje po 85+ mieszkają po drugiej stronie miasta 10km. Potrzebują pomocy. To mogę umyć auto żeby dotrzeć do niech bezpiecznie???

 • waldi (gość)

  co to znaczy indywidualne podejście. W końcu można czy nie, powinno to być ustalone dosłownie. Wiadomo,że mamy Policjantów i idiotów i w tym momencie nie wiadomo na kogo się trafi.

 • Marek56 (gość)

  właśnie umyłem swój samochód. A komendantowi głównemu odpowiem, że właśnie brak jasnych przepisów i zostawianie wszystkiego na łaskę lub nie funkcjonariusza jest gdybaniem , bucu jeden!! Bo już nie mogę wytrzymać z tym ich pier.....iem!!

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości