Wszystko
o samochodach

Porady / Warto wiedzieć

Mycie samochodu - poradnik

Data publikacji: Autor: DB

Zabierając się do czyszczenia samochodu zaopatrzyć się trzeba w dobry szampon.
Przejdź do: Myjnia automatyczna  | Myjnia ręczna

Myjemy samemu
Jego zadaniem jest zmycie wierzchniej warstwy brudu, błota, kurzu i piasku osiadającej na nadwoziu samochodu i od jego użycia zaczyna się zwykle cały proces czyszczenia. Niewielką ilość szamponu rozpuszcza się w wodzie dla uzyskania piany, która zawiera składniki czyszczące. Dobry szampon powinien obficie się pienić i nie zmywać poprzedniego nawoskowania karoserii. Coraz większą popularnością cieszą się szampony woskujące, które nie tylko doskonale usuwają brud czy ślady olejów, ale również dzięki zawartym cząsteczkom wosku i polimerów zabezpieczają karoserię i nadają jej charakterystyczny połysk. Warte bliższemu przyjrzeniu są również szampony z zawartością środka antyelektrostatycznego, przeciwdziałającemu ponownemu, szybkiemu osadzaniu się brudu na karoserii.

Kiedy pozbędziemy się już warstwy brudu z karoserii naszego auta przystąpić można do głębszego czyszczenia i konserwacji lakieru. Jeżeli nie stosowaliśmy szamponu woskującego możemy teraz użyć specjalnego wosku czystego, emulsji czyszczącej lub regeneratora lakieru. Na rynku dostępne są pasty wzbogacone woskiem, jak i wosk twardy. Pasty cieszą się większym zainteresowaniem klientów, gdyż sprawiają nieco mniej kłopotu w trakcie użycia. Kupując produkt w sklepie warto sprawdzić czy posiada on specjalny aplikator ułatwiajŕcy pracę. Duże znaczenie ma również to, czy wyrób przeznaczony jest do wszystkich typów lakierów, niektóre bowiem woski nie nadają się do lakierów metalizowanych.
Jeżeli odkryjemy jednak brzydkie zarysowania na lakierze naszego auta nie wpadajmy w panikę. Istnieją specjalne środki, które pozwalają zlikwidować lub znacznie zniwelować uszkodzenia lakieru. Wybierać możemy pomiędzy pastami a mleczkami do rys. Pasty przeznaczone są raczej do nieco starszych samochodów, w których lakier może być zmatowiały. Produkt taki usuwa rysy i zmatowienia na powierzchni lakieru i sprawia, że samochód odzyskuje swój dawny wygląd. Mleczka do rys przeznaczone są do nowszych aut, usuwają one rysy i zmatowienia z lakierów przeźroczystych i metalizowanych. Zasada działania obu produktów jest jednak podobna i polega na wypełnianiu ubytków w powierzchni lakieru.

Korzystamy z myjni samochodowej - myjnia automatyczna
Na mechanicznych myjniach klientom oferowane są usługi skumulowane w zestawach, od pięciu do nawet dziesięciu. Kierowca wybierając odpowiedni zestaw decyduje się, czy mycie, które wykona maszyna będzie jedynie podstawowym usunięciem wierzchniej warstwy brudu, czy też bardziej wnikliwym z aktywną pianą oraz woskiem. Podczas mycia wstępnego brud jest rozpuszczany przy użyciu specjalnego środka czyszczącego rozprowadzanego po karoserii, natomiast mycie główne następuje z użyciem wysokiego ciśnienia, tak aby przy pomocy tego bezdotykowego systemu zabezpieczyć lakier przed rysami pochodzącymi od brudu i szczotek. Po umyciu samochód jest suszony gorącym powietrzem, które powinno usunąć wszelkie pozostałości wody.

Myjnia automatyczna - orientacyjne ceny

Mycie podstawowe 10 zł
Mycie podst. + piana + suszenie 15 zł
Mycie podst. + podwójna piana + suszenie 19 zł
Mycie podst. + piana + wosk + suszenie 22 zł
Mycie podst. + podwójna piana + wosk + suszenie 25 zł
Mycie podst. + piana + wosk + podwójne suszenie 23 zł
Mycie podst. + podwójna piana + wosk + podwójne suszenie 29 zł
Mycie podwozia 15 zł

Korzystamy z myjni samochodowej - myjnia ręczna
Do ich klientów zaliczają się przeważnie ci kierowcy, którzy nie mają zaufania do dokładności maszyn, bojąc się przy tym o uszkodzenie swojego samochodu. Pomimo, iż mycie takie trwa znacznie dłużej niż na myjni automatycznej, to jest z pewnością dokładniejsze, przez co efekt jest lepszy. Można zażyczyć sobie polerowanie woskiem, mycie szyb, wyczyszczenie deski rozdzielczej czy wytrzepanie dywaników. Dokładniej również mogą być wyczyszczone nadkola i progi.

Myjnia ręczna - orientacyjne ceny

Mycie podstawowe (szampon + woda) 15 zł
Mycie podstawowe + woskowanie 25 zł
Mycie kompleksowe
(podstawowe + woskowanie + mycie szyb + trzepanie dywaników + czyszczenie wnętrza)
37 zł
Mycie podwozia 16 zł

» Do początku artykułu

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Komentarz usunięty.
  • Malecki (gość)

    ja myję swój samochód sprawdzonym szamponem od K2 i bardzo mi sie podoba jak doczyszcza auto i jaki efekt pozostawia bit. ly/7234_K2_Vena

  • Paweł (gość)

    Po umyciu auta warto je też porządnie wytrzeć i nie porysować, do tego celu polecam miękką mikrofibrę, ja korzystam z takiej https://mrcleaner.pl/osuszanie-auta/meguiar-s-supreme-shine-microfiber-towel-recznik-z-mikrofibry

  • Maciej (gość)

    Ja osobiście używam kosmetyków z shiny garage. Mają naprawdę zaje****e jakościowo produkty, potrafią usunąć każdy brud, dodatkowo mają w sumie wszystko do detailingu. Mycie felg, mycie opon, karoserii, skóry jasnej / ciemnej, alkantary, rozmrażacze, spryskiwacze, naprawdę wszystko co potrzebne do samochodu. Mogę polecić stronę na której są w ciekawszej cenie niż na allegro.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości