Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Technologia

MyKey od Forda - kontrola nad młodymi kierowcami

Data publikacji: Autor: (pp)

Fot. Shutterstock Jak wynika z danych statystycznych policji, teoretycznie młodzi kierowcy stanowią największe zagrożenie na drogach. Niewykluczone jednak, że takie rozwiązania, jak system "MyKey" opracowany przez Forda, przyczyni się do zmniejszenia ilości wypadków z udziałem najmłodszej grupy kierowców.
Fot. Shutterstock W ich przypadku, wskaźnik liczby zdarzeń drogowych na 10 tys. mieszkańców w 2010 roku wyniósł 18,1. Dla porównania, dla osób w wieku 25-39 lat ten sam wskaźnik był na poziomie 11,6. Ponadto, kierowcy w wieku 18-24 lat spowodowali wówczas 7168 wypadków w naszym kraju.

Jednak ten problem nie dotyczy jedynie Polski. Jak wynika z badań Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA), najmłodsi kierowcy w USA także są zdecydowanie bardziej skłonni do podejmowania ryzyka na drodze, aniżeli osoby z większym stażem "za kółkiem". Najczęściej popełniają oni wykroczenia związane z przekraczaniem prędkości i jazdą bez zapiętych pasów bezpieczeństwa.

Naprzeciw temu wyzwaniu stanął Ford wraz ze swoim systemem MyKey. Jego działanie polega na zaprogramowaniu kluczyków do auta i przypisanie im niektórych funkcji pojazdu, jak np. określenie dopuszczalnej prędkości maksymalnej czy stosowanie pasów bezpieczeństwa. W prosty sposób właściciel auta może zaprogramować samochód, by ten nie przekraczał np. 100 km/h, zaś niezapięcie pasów bezpieczeństwa będzie skutkowało włączeniem się uciążliwego dźwięku z głośników.

To jednak nie jedyne opcje, jakie posiada "MyKey". Właściciel pojazdu może także określić dopuszczalną głośność zestawu car-audio, a także całkowicie zablokować możliwość wyłączenia kontroli trakcji.

Rozwiązanie Forda zostało zaprojektowane z myślą o rodzicach, którzy użyczają swoje auta dzieciom. Dzięki nowoczesnej technice, mają oni większy wpływ na to, w jaki sposób ich pojazdy są wykorzystywane przez młodych kierowców.

Obecnie system oferowany jest wyłącznie w USA i nie wiadomo, kiedy trafi do pojazdów w Europie.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Waldi (gość)

  obowiązek jazdy w pasach to bzdura. nie ma żadnego zagożenai dla innych uczestników ruchu. Jak ktoś nei chce to niech nie zapina. Jego sprawa. Nie rozumiem dlaczego to jest tak ważne dla Policji? Nie ustawią się tam gdzie potrzeba np. przy skrzyzowaniu i każa ludzi za wjazd na skrzyżowanie gdy niemożlwwy jest z niego zjazd.

 • Gnida (gość)

  Dla policji jest to wazne, bo jest z tego kasa, policjant to funkcjonariusz panstwowy a on pracuje dla rzadu. Sam pomysl Forda jest glupi i biedny. Hahaha Car audio, sciszone, auto do 60 km/h, pasy, kontrola trakcji w aucie o mocy 110-130 KM w tdi jak w focusie, po co jezdzic samochodem skoro on za nas mysli. Hahaha w latach 90 to auta pokroju W124 500E miał seryjna kont. trakcji ASR, ale ludzie to mialo 326 KM, 480 Nm i napęd na tylną oś!!! Focus ma FWD i marna moc, wynalazek dla glupich bab.

 • Krawyy (gość)

  widać że obydwa posty napisane przez ignoranckich małolatów

 • podatnik (gość)

  Jeżeli ja jako podatnik, płacący p.dochodowy i VAT, daję kasę na Twoją naukę w szkole oraz na leczenie szpitalne Ciebie jako niepracującego to chciałbym abyś po ukończeniu szkoły zapierdalał do roboty i pracował na wypłatę mojej emerytury, więc nie chcę abyś się zabił jadąc jak kretyn bez zapiętych pasów. Sam kiedyś byłem takim idiotą i jechałem bez pasów i jak przywaliłem w dzika to odbiłem się od szyby i wpadłem na pusty fotelik dziecka zamontowany na miejscu pasażera. Całe szczęście że fotelik był pusty bo połamałem go kompletnie. Gdyby w foteliku jechało dziecko byłbym mordercą własnego dziecka. A tak skończyło się na potłuczeniach ale jako kretynowi jadącemu bez pasów należało mi się.

 • gość (gość)

  @waldi Prosze, nie zapinaj pasów. Przyczynisz się do poprawy jakości społeczeństwa, jakby co

 • AscetoYeah (gość)

  Co do tej predkosci to bzdura i mlodych kierowcow. Zdecydowanie starsi ludzie po 60 roku zycia siadajacy za kolko stwarzaja wieksze zagrozenie tak jest prawda. Gdy mlody kierowca dobrze sie czuje za kolkiem i jezdzi swoim tempem szybkim i agresywnym to tacy kierowcy jezdza lepiej bo sie czuje pewniej :) Sam tak jezdze i jestem zadowolony.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości