Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

„Myto dla obcokrajowców nie uratuje naszych autostrad”. Debata w Niemczech (WIDEO)

Data publikacji: Autor: redakcja.regiomoto

Autostrada w Berlinie W Niemczech rozkręca się dyskusja na temat wprowadzenia opłat dla kierowców aut osobowych za korzystanie z autostrad. Nie brakuje przeciwników tego rozwiązania.

Do wprowadzenia myta dla kierowców aut osobowych namawia premier Bawarii Horst Seehofer (CSU). Chce on też, żeby Niemcy płacili niższy podatek drogowy, co ma zrekompensować konieczność płacenia za autostrady.

Pomysł nie spotkał się z aprobatą Komisji Europejskiej, choć jej stanowisko nie jest do końca jasne. (więcej: Niemieckie autostrady płatne dla obcokrajowców? Zgody Brukseli jednak nie ma). Przeciwni mu są też politycy SPD.

Michael Groschek (SPD), sekretarz transportu w Nadrenii Północnej - Westfalii: - Jestem przeciwny wprowadzeniu opłaty drogowej dla obcokrajowców. Nie pomoże to naszej infrastrukturze. Naszym celem nie jest zniechęcenie do siebie cudzoziemców. Naszym celem jest rozwój naszej infrastruktury. A obarczenie opłatą jedynie obcokrajowców oznacza, że koszta nadal będą większe niż wpływy. Potrzebujemy miliardów euro na pokrycie kosztów funkcjonowania dróg, a nie dyskusji o opłatach wymierzonych w przyjezdnych. Największe zniszczenia powodują ciężarówki, zatem to opłata przewozowa powinna być wyższa. Samochody osobowe zostawmy na razie w spokoju.

Ralph Resch z automobiklubu ADAC też nie jest entuzjastą pomysłu myta dla cudzoziemców: - Plany Ministerstwa Transportu to w rzeczywistości półśrodki. Według Komisji Europejskiej założenia powzięte przez resort są nie do przyjęcia, a jednocześnie myto nie rozwiązuje naszego problemu z infrastrukturą. Niemieccy kierowcy już dziś wnoszą do budżetu 53 mld euro rocznie - głównie w postaci akcyzy na paliwo. Jednak tylko 19 mld wydaje się na naprawę niemieckich dróg. Zatem to nie jest problem braku środków, ale ich niewłaściwej dystrybucji.

Politycy chadecji jednak nie ustępują. Alexander Dobrindt, sekretarz generalny CSU: - Komisja Europejska przyznała, że nie ma większych przeciwwskazań do wprowadzenia opłaty drogowej w Niemczech. Wydaje mi się jasne, że powinna ona objąć obcokrajowców, Niemcy nie powinni ponosić dodatkowych kosztów. Myto dla cudzoziemców wprowadzi sprawiedliwość na niemieckie drogi - każdy korzystający z nich będzie ponosił koszta infrastruktury.


Źródło: DE RTL TV/x-news 

fot. Andreas Levers/flickr.com na licencji CC 2.0

Autostrada w Berlinie
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Autostrada w Berlinie

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości