Wszystko
o samochodach

Porady / Samochód latem

Na drodze do wakacyjnego celu – podpowiadamy, jak podróżować szybko i bezpiecznie

Data publikacji: Autor: Materiał partnera zewnętrznego

Fot. Shutterstock Według badania Europ Assistance 45% Polaków spędzi tegoroczne wakacje w kraju. Nadal popularne są również kierunki europejskie, w tym Hiszpania (9%), Włochy (8%) i Grecja (7%). Niezależnie od destynacji wiele osób wybierze się na urlop autem, dlatego dziś podpowiadamy, jak dotrzeć do celu szybko i bezpiecznie.

Jak przygotować auto do wakacyjnego wyjazdu?

Podstawą przygotowania auta do wyjazdu na urlop jest gruntowny przegląd podzespołów, w tym pasków, wydechu, zawieszenia i oczywiście hamulców. Przed długą trasą warto także wymienić olej, a jeśli ostatnio tego nie robiliśmy, również akumulator. Poza tym lepiej sprawdzić ciśnienie w kole zapasowym, bo im więcej kilometrów pokonamy, tym większe prawdopodobieństwo, że być może zostanie wykorzystane. W przypadku awarii zbawienny może okazać się komplet podstawowych narzędzi i linka holownicza (źródło).

Przygotowanie auta to także jego odpowiednie wyposażenie. Pamiętaj, by mieć ze sobą płyn do spryskiwaczy, ręczniki papierowe czy zapas wody do picia. Jeśli podróżujesz z rodziną, zastanów się, jak wszystkim uprzyjemnić trasę – dzieciaki na pewno będą zadowolone, jeśli będą mogły posłuchać ciekawego audiobooka, co jest możliwe np. w Hondzie HR-V wyposażonej w multimedialny system Honda Connect.

O czym zdarza się zapominać?

Fot. ShutterstockNiezależnie od tego, jakim autem wybieramy się na urlop, warto pamiętać także o kilku drobiazgach. Małe zaniedbania mogą znacznie pokrzyżować plany urlopowe. Przed wyjazdem w dłuższą trasę należy koniecznie zaktualizować mapy nawigacji – w końcu to czas sprzyjający remontom dróg.

Poza tym w trakcie zagranicznych podróży niespodziankę może sprawić… tankowanie. W Polsce auta z instalacją LPG są bardzo popularne, jednak w wielu krajach Europy może okazać się, że stacje z LPG należą do rzadkości.

Wakacje – dobry moment na wymianę auta

Nikt z nas nie kupuje nowego auta wyłącznie po to, by udać się nim na urlop. Jednak jeśli i tak przymierzamy się do wymiany samochodu na nowy, okres wakacyjny może być do tego świetną okazją. Po pierwsze zyskujemy sposobność, by wypróbować nowy nabytek w dłuższej trasie i po prostu nacieszyć się bezpieczną i szybką jazdą. Przede wszystkim zaś producenci latem przygotowują ciekawe oferty.

W tym roku na uwagę zasługuje na przykład najlepiej sprzedający się SUV na świecie – Honda CR-V wyposażony w innowacyjny system kontroli stabilności jazdy (VSA) zwiększający bezpieczeństwo, który można nabyć z rabatem w wysokości nawet 10 tys. złotych. Jego mniejszy, ale także bardzo wygodny „kolega” – Honda HR-V – jest do końca lipca tańszy o nawet 5 tys. złotych. Taka sama zniżka czeka na klientów, którzy zdecydują się na zakup Hondy Civic 5D 1.0 TURBO o mocy 129 KM, zaś kupując model w wersji 4D wyposażonej w silnik VTEC TURBO o pojemności 1,5 litra, który pomoże szybko dotrzeć na wakacje, oszczędzimy 7 tys. złotych.

Bezpieczeństwo na drogach w polskich warunkach

Bezpieczna podróż autem to aspekt, którego nie można bagatelizować. I chociaż pocieszający może być fakt, że według danych Eurostat w ciągu ostatnich 7 lat liczba ofiar śmiertelnych spadła w Polsce o 28%, to w najbezpieczniejszych pod tym względem krajach, jak Norwegia czy Szwecja, oba wskaźniki są kilkukrotnie niższe (źródło).

Według Komendy Głównej Policji co roku na polskich drogach ma miejsce ponad 30 tys. wypadków (źródło) i niestety szczególnie często zdarzają się one w okresie wakacyjnym. Nie chodzi wyłącznie o natężenie ruchu – w dobrych warunkach atmosferycznych kierowcy bardziej ufają swoim umiejętnościom i właśnie wtedy dochodzi do najtragiczniejszych w skutkach kolizji, których główną przyczynę stanowi nadmierna prędkość (źródło). Dlatego kluczem do bezpiecznej podróży na wakacje od zawsze jest przestrzeganie przepisów drogowych i zachowanie ostrożności.

Często zdarza się, że jeżdżąc po mieście, zapominamy, jakie prawa panują na drogach szybkiego ruchu i autostradach. Dostosuj swoją prędkość do warunków i ograniczeń i jeśli właśnie nie wyprzedzasz, to zwolnij lewy pas dla tych, którzy chcą jechać szybciej – płynna jazda ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa. Wjeżdżając do miasta, zwróć z kolei szczególną uwagę na pieszych i rowerzystów. Sprawdź, czy twój samochód może ci w tym pomóc – dowiedz się, jak istotne są najnowocześniejsze systemy aktywnego hamowania w ruchu miejskim. Nie bez powodu wyposażona w takie rozwiązanie (CTBA) nowa Honda CR-V otrzymała maksymalną notę w testach bezpieczeństwa prowadzonych przez niezależną organizację Euro NCAP.

Bezpieczny wyjazd z polisą

Jednak nawet jeżdżąc uważnie, nie wpłyniemy na to, jak zachowują się pozostali uczestnicy ruchu drogowego. Dlatego warto spojrzeć na sprawę pragmatycznie i jeśli podróżujemy za granicę, zaopatrzyć się w dobrą polisę ubezpieczeniową. Po pierwsze dzięki niej w razie kolizji na drodze możemy liczyć na wsparcie towarzystwa ubezpieczeniowego, w tym ewentualną pomoc medyczną i pomoc w załatwieniu niezbędnych formalności. Jeśli zaś w trakcie wakacyjnej podróży przydarzy się niegroźna dla zdrowia stłuczka, niektóre polisy uwzględniają dostarczenie auta zastępczego. Dzięki temu możemy kontynuować wyjazd, na który większość z nas czeka przecież cały rok. Warto pamiętać, że jeśli nie wykupujemy ubezpieczenia podróżnego, a wybieramy się poza UE, minimalny obowiązek stanowi wyrobienie u ubezpieczyciela zielonej karty.

Docieranie do nowych miejsc na własną rękę może być wspaniałą przygodą – jeśli szybko i bezpiecznie dojedziemy na wakacje, na pewno udana podróż dobrze nastroi do wypoczynku.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w poniedziałek.

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości