Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Na drogach w Unii Europejskiej ginie coraz mniej osób

Data publikacji: Autor: redakcja.nto

Na drogach w Unii Europejskiej ginie coraz mniej osób Komisja Europejska opublikowała właśnie nowe statystyki pokazujące, że liczba zabitych na drogach w Unii Europejskiej w 2010 roku spadła o 11 proc.

 - To bardzo dobra wiadomość, że prawie wszystkim państwom członkowskim udało się znacząco zmniejszyć liczbę ofiar śmiertelnych na drogach, ale nie znaczy to, że możemy spocząć na laurach - powiedział Slim Kallas,  wiceprzewodniczący KE, odpowiedzialny za transport,

W większości państw liczba śmiertelnych wypadków na drogach spadła od kilkunastu do kilkudziesięciu procent.  Najbardziej w  Luksemburgu (o 33 proc.),na Malcie (29), w Szwecji (26) i na Słowacji (26).

W Polsce spadek wynosi 15 proc. To średnia europejska. Gorsze wyniki zanotowały m.in. Litwa ( 14 proc.), Czechy (11), Hiszpania ( 9), Francja ( 7),  i Portugalia (wzrost o 1 proc).

- Z roku na rok liczba wypadków maleje - mówił Jacek Zamorowski, szef wydziału ruchu drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu na ostatniej Wojewódzkiej Radzie Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Przykłady.

Od stycznia do czerwca 2008 roku na opolskich drogach doszło do 479 wypadków, w których 605 osób zostało rannych, a 64 zginęło. Rok później wydarzyło się u nas 410 wypadków, rannych zostało 491 osób, a 44 zginęły. W 2010 roku w 379 wypadkach rannych zostało 471 osób, a 40 zginęło. Natomiast od stycznia do czerwca tego roku były 363 wypadki, rannych zostało 449 osób, a 43 zginęły.

Drogi w Opolu są w beznadziejnym stanie

Na europejskich drogach każdego dnia ginie 100 osób. Komisja Europejska przyjęła więc plan, zgodnie z którym liczba ofiar ma zmniejszyć się o połowę w ciągu najbliższych 10 lat. Jak chce to zrobić? M.in. przez wprowadzenie rygorystycznych normy bezpieczeństwa pojazdów, budowę bezpieczniejszych dróg, lepsze szkolenie kierowców oraz skuteczniejsze egzekwowanie przepisów.

Na drogach w Unii Europejskiej ginie coraz mniej osób
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Na drogach w Unii Europejskiej ginie coraz mniej osób

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości