Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Na rondzie prosto? Ten kierowca potraktował to bardzo dosłownie (video)

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak / STORYFUL / x-news

Fot. STORYFUL / x-news Policja w Appleton w stanie Wisconsin zatrzymała kierowcę, który przejechał przez rondo z pogwałceniem przepisów, co zarejestrowały kamery monitoringu. Do zdarzenia doszło 31 marca około 3 nad ranem. Na nagraniu możemy zobaczyć, jak kierowca taranuje znak, znajdujący się na rondzie. Mężczyzna odpowie za złamanie szeregu przepisów drogowych.

Badania wykazują, że zmiana zwykłego skrzyżowania na skrzyżowanie o ruchu okrężnym może przyczynić się do ograniczenia liczby wypadków śmiertelnych w tym miejscu o ok. 65%. O 35-45% zmniejsza się natomiast liczba wypadków, w których ktoś odniósł obrażenia.

Zobacz także: Przegląd vanów na polskim rynku

Jak ronda wpływają na bezpieczeństwo? Przede wszystkim skrzyżowania o ruchu okrężnym ograniczają możliwość wystąpienia sytuacji kolizyjnych. Oprócz tego konstrukcja ronda wymusza na kierowcach redukcję prędkości, dzięki czemu nawet jeśli dojdzie do kolizji, jej skutki mogą być mniej poważne niż przy wyższych prędkościach – tłumaczy Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Kto ma pierwszeństwo?

Choć najczęściej pierwszeństwo przejazdu na rondzie mają pojazdy już poruszające się po tym skrzyżowaniu, nie jest to regułą. Aby tak było, wymagane jest oznakowanie znakami C-12 (ruch okrężny) oraz A-7 (ustąp pierwszeństwa przejazdu). Jeśli przed wjazdem na skrzyżowanie znajdują się jedynie znaki C-12 (ruch okrężny), to jest ono uznawane za skrzyżowanie dróg równorzędnych. Wtedy pierwszeństwo mają kierujący nadjeżdżający z prawej strony, czyli wjeżdżający na skrzyżowanie.

Uwaga na tramwaje!

Powyższa zasada nie dotyczy pojazdów szynowych. W sytuacji równorzędnej (np. skrzyżowanie oznaczone jedynie znakiem C-12) ma on pierwszeństwo także wtedy, kiedy nadjeżdża z lewej strony. W przypadku, gdy przed rondem dodatkowo znajduje się znak A-7 dla jego kierunku ruchu, motorniczy powinien zaś ustąpić pierwszeństwa pojazdom poruszającym się po drodze z pierwszeństwem, czyli pojazdom poruszającym się po rondzie. Jednocześnie pojazd szynowy już znajdujący się na rondzie opuści je jako pierwszy, ponieważ w stosunku do pojazdów poruszających się po skrzyżowaniu okrężnym jest w sytuacji równorzędnej i ma przed nimi pierwszeństwo.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • O tej godzinie (gość)

    To się śpi A nie jeździ po mieście

  • Jarek (gość)

    To fakt na rondzie jest mniej wypadków śmiertelnych, ale jest więcej wypadków niż na zwykłych skrzyżowaniach no i przez rondo są większe korki.

  • Vdcc (gość)

    Ahahaha co za kretyn który pisze powyżej ze przez ronda są większe korki chyba umrę ze śmiechu. Nie czytajcie forum ani komentatorzy bo debilów w Polsce nie brakuje. To są teorie i wymysły debili polskiego państwa debilów

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości