Wszystko
o samochodach

Porady / Bezpieczeństwo

Na siedem spustów

Data publikacji: Autor: (LM)

Nie każda blokada uchroni nasze auto przed kradzieżą.

Nie każda blokada uchroni nasze auto przed kradzieżą

Zwykła blokada skrzyni biegów kosztuje ok. 350 zł, kupienie sprzętu z immobiliserem to wydatek większy o ok. 200 zł
Różnego rodzaju lasek blokujących kierownicę lub pedały jest na rynku wiele. Niestety, jak zapewniają specjaliści, sprzęt tego rodzaju może odstraszyć amatora, ale z pewnością nie powstrzyma doświadczonego złodzieja. Kierownice we współczesnych samochodach wykonane są z materiałów charakteryzujących się dużą elastycznością. Po przecięciu i zdjęciu laski kierownica łatwo powraca do poprzedniego kształtu. Między bajki natomiast można włożyć opowiadania o tym, jak łatwo "unieszkodliwić" blokadę poprzez zamrożenie jej np. gaśnicą. Aby metal pękł od uderzenia, trzeba by zmrozić całą jego strukturę. Gaśnicą możemy co najwyżej schłodzić jego powierzchnię.

Znacznie skuteczniejsze od lasek są blokady skrzyni biegów - nie wszystkie jednak. Blokady, które posiadają oddzielnie zamek i trzpień dają się dość łatwo unieszkodliwić. Wystarczy uszkodzić zamek za pomocą specjalnego łamaka, a metalowy bolec bez problemu wyjdzie ze skrzyni.

Najlepiej wybrać blokadę, w której zamek został umieszczony w trzpieniu. W tego rodzaju sprzęcie trzpień można ulokować w skrzyni tylko w jednej pozycji - tak, aby blokująca go zapadka znajdowała się na dole. Tym sposobem nawet po zerwaniu zamka w żaden sposób zapadki nie można podnieść, a co za tym idzie odblokować skrzyni. Rozpracowanie zabezpieczenia wymaga kilku godzin pracy i profesjonalnego sprzętu.

Najnowocześniejsze blokady są wyposażone w immobiliser. Przy trzpieniu zostaje umieszczony specjalny czujnik, który wykrywa jego obecność. Kiedy blokada jest używana, następuje automatyczne odcięcie zapłonu. Samochodu nie można odpalić. Gdy spróbujemy uruchomić auto z zablokowaną skrzynią, specjalny sygnał ostrzegawczy przypomni nam o konieczności usunięcia trzpienia z blokady. Dodatkowo urządzenie może zostać połączone z alarmem lub klaksonem.
Zwykła blokada skrzyni biegów kosztuje ok. 350 zł, sprzęt z immobiliserem to wydatek większy o ok. 200 zł.

Do początku artykułu

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości