Wszystko
o samochodach

Aktualności / Ceny paliw

Na stacjach wciąż drogo

Data publikacji: Autor: redakcja.gdp

Na stacjach wciąż drogo Zamieszanie na rynkach finansowych przyniosło m.in ostry spadek cen ropy naftowej. Niestety, benzyna w ślad za tym nie tanieje.

Paliwa na naszych stacjach benzynowych utrzymują się nadal na wysokim poziomie mimo, że ceny ropy na świecie spadają.

Na największym rynku świata, w USA cena baryłki w ostatnich dniach spadła o prawie 20 dolarów. Za tym poszedł spadek cen na stacjach paliw. A u nas?

– Nie widzę, by paliwo taniało – mówi tankujący na szczecińskiej stacji PKN Orlen przy ul. 1 Maja Andrzej Kucharski. – Leję teraz do baku jedynie za 100 zł i marzę, że może przy kolejnym tankowaniu cena będzie niższa. W drugiej połowie sierpnia wyjeżdżam na urlop i z obawą myślę, ile mnie ten wyjazd będzie kosztował.

Średnia cena najpopularniejszego paliwa, benzyny Pb95 w województwie zachodniopomorskim należy do najwyższych w kraju i wynosi średnio 5,32 zł/l.

Wyższa jest tylko o 2 grosze w świętokrzyskim. Za to w innych regionach niższa. Przykładowo w dolnośląskim – 5,25 zł, w mazowieckim – 5,28 zł, w lubelskim – 5,25 zł. Podobnie jest w miastach. W Szczecinie za litr płacimy średnio 5,33 zł, podczas gdy we Wrocławiu – 5,25 zł, w Bydgoszczy – 5,24 zł, w Lublinie – 5,22 zł itd. Jedynie w Gorzowie Wlkp. jest gorzej – 5,38 zł/l.

– Nie znajduję wytłumaczenia tego faktu – mówi ekspert biura analiz rynku paliw BM Reflex, Rafał Zywer. – Prawdopodobnie taka jest polityka marżowa koncernów. Zachodniopomorskie, to morze i wielu turystów.

Według oceny BM Reflex, średnio w kraju w ostatnim tygodniu ceny Pb95 spadły zaledwie o 1 grosz na litrze.

– Biorąc pod uwagę gwałtowną korektę na rynku ropy naftowej i spadek hurtowych cen paliw kolejne tygodnie z całą pewnością nie przyniosą podwyżek cen paliw na krajowych stacjach – ocenia Rafał Zywert. – W pierwszej połowie wakacji średnio za benzynę i olej napędowy płaciliśmy odpowiednio 5,18 zł i 4,99 zł.

Wszystko wskazuje jednak na to, że sierpniowy poziom cen będzie niestety kilka groszy wyższy.

Nadal nie najniższa jest też cena oleju napędowego. W kraju jego średnia cena za litr, to 5,08 zł, czyli o 70 gr więcej niż w tym samym czasie rok temu. Jedynie cena autogazu utrzymuje się na korzystnym dla kierowców poziomie. W pierwszej połowie roku cena LPG była średnio o 50 proc. (2,51 zł/l) niższa od benzyny.

Obecnie w kraju za litr tego paliwa płacimy średnio 2,48  zł/l (w naszym regionie 2,6 zł/l, w Szczecinie 2,62 zł/l) i jej poziom ma być stabilny do końca wakacji.

Marek Rudnicki

Na stacjach wciąż drogo
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Na stacjach wciąż drogo

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości