Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Na szosach Kujaw i Pomorza łatwo zginąć

Data publikacji: Autor: gazeta.pomorska

Na szosach Kujaw i Pomorza łatwo zginąć Nasze drogi są najbardziej niebezpieczne w Europie. Siim Kallas, odpowiedzialny w Unii Europejskiej za transport, twierdzi: - To zmusza do przebudzenia! W Kujawsko-Pomorskiem także nie jest bezpiecznie!

W naszym kraju na milion mieszkańców 109 osób ginie rocznie na drogach. To najwięcej w Europie!.
Dowodzi tego ubiegłoroczna statystyka.

Średnia europejska to 61 zabitych na milion mieszkańców. Najbezpieczniej jest w Wielkiej Brytanii, gdzie na milion obywateli ginie 32. W Szwecji i Holandii - 33, Danii - 40, na Malcie 41, u naszych zachodnich sąsiadów - 42. Poza Polską najbardziej niebezpiecznie jest w Grecji (97), Rumunii (94) i na Litwie (92).

Jak ustaliliśmy w Wydziale Ruchu Drogowego KWP w Bydgoszczy, od 1 stycznia do 31 marca tego roku, w województwie kujawsko-pomorskim mieliśmy już 254 wypadki drogowe, w których zginęło 49 osób, zaś 279 zostało rannych. W tym samym okresie 2011 roku było nieco lepiej: wydarzyło się 229 wypadków, zginęło 49 osób, rany odniosło 237.

Na tak tragiczną statystykę wpływa wiele czynników - uważa Marek Staszczyk, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Toruniu, sekretarz Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. - Przede wszystkim za mało mamy dróg dwujezdniowych z rozdzielonymi pasami ruchu. W efekcie często dochodzi do zderzeń czołowych. Za mało mamy bezkolizyjnych skrzyżowań, zatem często dochodzi o wymuszeń pierwszeństwa przejazdu. Kolejne czynniki to zły stan pojazdów i zbyt szybka jazda - wylicza.

- Liczy się także to, co nazywamy wpływem kulturowym - mówi Andrzej Markowski, psycholog ruchu drogowego. - Jeszcze dziś wyraźnie widać, że większa dyscyplina i kultura panują na drogach byłego zaboru pruskiego. Natomiast w dawnym Królestwie Polskim, czyli zaborze rosyjskim, na zachowania kierowców wpływa kultura, którą nazywam mongolską: im kto wyżej postawiony w hierarchii, tym ma większe prawa na drodze.

Zdaniem psychologa, polscy kierowcy, zwłaszcza z ,,Kongresówki”, zachowują się tak, jak władza - skoro ta może jechać po kilku głębszych, skoro może przekraczać dozwoloną prędkość, to dlaczego niby ja nie mogę? Ależ mogę! Na Zachodzie takie zachowania polityków są ostro piętnowane.

Marek Weckwerth

Na szosach Kujaw i Pomorza łatwo zginąć
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Na szosach Kujaw i Pomorza łatwo zginąć

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości