Wszystko
o samochodach

Przepisy / Ubezpieczenia

Na ubezpieczenie

Data publikacji: Autor: (ms)

 Prawie 30 proc. kradzieży samochodów jest sfingowanych. Tak wynika z raportu Komendy Głównej Policji. Są to tzw. kradzieże na zamówienie, z których oszuści starają się wyłudzić odszkodowania z tytułu Auto Casco.

Prawie 30 proc. kradzieży samochodów jest sfingowanych.

Tak wynika z raportu Komendy Głównej Policji. Są to tzw. kradzieże na zamówienie, z których oszuści starają się wyłudzić odszkodowania z tytułu Auto Casco. Oszuści wyłudzają także z OC powodując liczne stłuczki i wypadki. Mechanizm jest prosty. Organizator takiego procederu kupuje dwa auta do remontu, rejestruje je na podstawione osoby, finguje wypadek i naprawia za pieniądze firm ubezpieczeniowych. Potem sprzedaje, ale za większe pieniądze, bo samochody są już naprawione. Proceder oszustw ubezpieczeniowych stał się już tak popularny, że imają się go nie tylko grupy przestępcze.

 

Co zrobić, gdy nie można sprzedać auta? Ubezpieczyć w zakresie AC i ukraść. Co zrobić aby znaleźć pieniądze na remont? Sfingować wypadek. To norma przestępców.

 

W obronie przed nieuczciwymi właścicielami samochodów ubezpieczyciele tworzą tzw. departamenty policji ubezpieczeniowej, której zadaniem jest wykrywanie przestępstw ubezpieczeniowych. Tylko w zeszłym roku policjanci z PZU zapobiegli wypłacie nienależnych odszkodowań na kwotę ok. 16 mln. zł. Niestety w związku wyłudzeniami cierpią uczciwi kierowcy, którzy przez firmy ubezpieczeniowe traktowani są jak potencjalni naciągacze.

Przeczytaj też: Przestępstwa ubezpieczeniowe

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości