Wszystko
o samochodach

Porady / Samochód latem

Na zimowe wakacje w góry

Data publikacji: Autor: (WIB)

Narty na bagażniku dachowym, zimowy ubiór w walizkach. Czy zabraliśmy już wszystko na wypad w góry? Warto zawczasu pomyśleć o naszym bezpieczeństwie i wymogach, jakie musimy spełnić wjeżdżając zimą do niektórych krajów.

Mamy nadzieję, że wszyscy kierowcy mają już opony zimowe. W ostatnich dniach nawet w miastach było bardzo ślisko i bez "zimówek" podjazd, pod najmniejszą choćby górkę, okazywał się często niemożliwy. Ci, którzy w najbliższym czasie wybierają się na zimowe wakacje w góry, powinni pamiętać o komplecie łańcuchów zimowych.

Niektórzy kierowcy pamiętają z jakim mozołem montowaliśmy jeszcze kilka lat temu stare i przestarzałe konstrukcyjnie łańcuchy. Nowe wyróżniają się nie tylko kolorystyką, ale także łatwością użytkowania. Bez większych problemów łańcuchy nowego typu założymy na koła w ciągu 2-3 minut. Obrazkowa instrukcja ułatwi ich odpowiednie umieszczenie, gwarantujące bezpieczne podróżowanie.

W podróż zabieramy tylko jeden komplet, w skład którego wchodzą dwa łańcuchy. Montujemy je na koła napędzane na zaśnieżonych drogach. Nie używamy ich na asfalcie, chyba że przepisy w danym kraju na to pozwalają. Ale nawet wtedy maksymalna prędkość nie może przekraczać 50 km/h. - Jeżeli jest wyższa, łańcuchy nie są nam potrzebne - żartują specjaliści. Na asfalcie łańcuchy mogą bardzo szybko ulec uszkodzeniu. Po zdjęciu z kół, łańcuchy wystarczy umyć w wodzie i wysuszyć. Odpowiednio użytkowane będą nam służyć wiele sezonów.

Najwyżej 50 km/h
Pamiętajmy, że łańcuchy zakładamy tylko na dwa koła. W autach z przednim napędem będą to koła przednie, zaś w samochodach z napędem tylnym koła tylne. Co mają robić posiadacze aut z napędem na wszystkie koła? Powinni założyć łańcuchy na oś przednią. Pamiętajmy, by z założonymi łańcuchami nie przekraczać prędkości 50 km/h. Kupując łańcuchy koniecznie musimy znać dokładny rozmiar opon naszego auta. Może się zdarzyć, że ze względu na mały prześwit między nadkolem a oponą musimy kupić droższy łańcuch, z ogniw o mniejszej średnicy. Najlepiej po łańcuchy pojechać nie do supermarketu czy na stację benzynową, a do specjalistycznego sklepu, tam sprzedawca doradzi nam, jaki rodzaj łańcuchów będzie najodpowiedniejszy.

Przepisy
Austria - używanie łańcuchów dozwolone od 15.11. do 30.04.
Czechy i Słowacja - używanie łańcuchów dozwolone tylko na ośnieżonych drogach
Włochy - łańcuchy obowiązkowe w regionie Val d’Aoste
Szwajcaria - łańcuchy obowiązkowe w miejscach oznaczonych znakami "Chaines a neige obligatoire"

Łańcuchy z patentem
Waldemar Zapędowski, właściciel firmy Auto Caros, przedstawiciel firm Mont Blanc i KWB
- Decydując się na zakup warto zwrócić uwagę na sposób montażu łańcuchów przeciwśnieżnych na kołach napędowych samochodu. Łatwy montaż jest bardzo ważnym atutem, bowiem należy pamiętać, iż ewentualna konieczność ich założenia wystąpi w trudnych warunkach atmosferycznych. Najtańsze łańcuchy przeciwśnieżne możemy nabyć już za ok. 50 zł. Jeśli zdecydujemy się jednak wydać na ten cel nieco więcej pieniędzy interesującą propozycją wydaje się oferta austriackiej firmy KWB, której tradycje w produkcji łańcuchów dla różnych gałęzi przemysłu sięgają połowy XIX wieku. Firma ta proponuje łańcuchy przeciwśnieżne o bardzo dużej wytrzymałości i łatwym montażu z wykorzystaniem opatentowanego systemu naciągania. Po założeniu klasycznych łańcuchów przeciwśnieżnych i przejechaniu kilku kilometrów należy zatrzymać pojazd i odpowiednio je dociągnąć. W przypadku łańcuchów Klack&Go firmy KWB unikatowy system naciągania sam napręża łańcuch i dostosowuje go do naszych potrzeb. Następuje to podczas jazdy samochodu, nie ma więc konieczności jego zatrzymywania. Automatyczne utrzymanie stałego naprężenia łańcucha następuje poprzez wciśnięcie jednego przycisku. Ważne jest również to, że założenie łańcuchów Klack&Go nie wymaga podnoszenia bądź przemieszczania pojazdu
Oprócz szybkiego i bezpiecznego montażu, wspomniane łańcuchy odznaczają się również dużą wytrzymałością i odpornością, dzięki czworobocznym ogniwom wykonanym ze stopów niklowo-manganowych. W ofercie KWB znajdują się także m.in. łańcuchy przeciwśnieżne Technomatic, przeznaczone dla pojazdów dysponujących niewielką wolną przestrzenią pomiędzy kołem a karoserią samochodu. Dzięki specjalnej technologii produkcji ogniw łańcucha, których wymiar nigdy nie przekracza 9 mm, można je stosować w tych sytuacjach, kiedy niemożliwe jest wykorzystanie łańcucha o klasycznych parametrach. Łańcuchy z serii Technomatic zalecane są dla pojazdów z ABS, w ich przypadku o 30 proc. zredukowano wibracje wynikające z używania łańcuchów. Seria Tempomatic 4x4 jest przeznaczona z kolei dla samochodów terenowych i dostawczych.

Do początku artykułu

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości