Wszystko
o samochodach

Przepisy / Ubezpieczenia

Naciągają kierowców!

Data publikacji: Autor: Ryszard Polit

Fot. Robert Kwiatek Z raportu UOKiK wynika, że umowy ubezpieczeń komunikacyjnych są niezrozumiałe, a odszkodowania wypłacane są z opóźnieniem.

Raport przygotowany przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta wraz z Rzecznikiem Ubezpieczonych i Komisją Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych potwierdza stan, którego są świadomi kierowcy. Fot. Robert Kwiatek

 

Cezary Banasiński, Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, stwierdził, że umowy dotyczące ubezpieczeń komunikacyjnych są formułowane niejasno i zawierają szereg ograniczeń. Często się zdarza, że zawierający umowę ubezpieczenia klient dopiero w chwili wypłaty odszkodowania dowiaduje się, że jest obciążony licznymi powinnościami. Brak wiedzy ubezpieczonego wynika z nieznajomości podpisanej umowy. W wielu umowach zawarta jest klauzula o konieczności zawiadomienia ubezpieczyciela o kradzieży pojazdu nie później niż w ciągu jednego dnia roboczego po dniu, w którym skradziono samochód. Jeśli poszkodowany tego nie zrobi, firma ubezpieczeniowa odmawia wypłaty odszkodowania.
Zakłady ubezpieczeniowe stosują też inne ograniczenia, np. wyłączanie odpowiedzialności za szkody powstałe w wyniku kradzieży, jeśli po opuszczeniu pojazdu właściciel nie zabezpieczył kluczyków.


W raporcie podkreślono też, że wypłacanie odszkodowań odbywa się nieterminowo.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości