Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Naiwgacje samochodowe GPS firmy TomTom na rynku od 10 lat

Data publikacji: Autor: Wojciech Frelichowski

Naiwgacje samochodowe GPS firmy TomTom na rynku od 10 lat TomTom świętuje 20-lecie powstania. W ciągu dwóch dekad firma stała się jednym z czołowych producentów nawigacji samochodowych GPS.

W 1991 roku dwóch, holenderskich entuzjastów nowych technologii - Peter-Frans Pauwels i Pieter Geelen - założyło firmę TomTom, która miała dostarczać cyfrowe mapy oraz wyznaczać trasy do docelowych miejsc.

Po ponad 10 latach istnienia TomTom wprowadził pierwszą nawigację samochodową dostępną na palmtopach. To przełomowe wydarzenie sprawiło, że kierowcy masowo zaczęli korzystać z aplikacji na tych przenośnych urządzeniach. Jednak nie odpowiadały one na wszystkie potrzeby użytkowników, dlatego też w 2004 roku TomTom wprowadził na rynek flagową serię nawigacji – TomTom GO – produkty stworzone specjalnie dla kierowców.

W tym samym roku, wraz z pojawieniem się na rynku pierwszych smartfonów, TomTom zaprezentował jedną z pierwszych aplikacji nawigacyjnych dla użytkowników zaawansowanych telefonów.

Zobacz też: TomTom - nowe nawigacje serii Pro

W 2007 roku TomTom wprowadził technologię TomTom HD Traffic, dzięki której użytkownicy nawigacji LIVE mają dostęp do bieżących informacji o sytuacji na drodze. Informacje aktualizowane są co dwie minuty, a pokrycie map wynosi 99,9 proc. terenu. Informacje HD Traffic okazały się na tyle przydatne dla kierowców, że TomTom udostępnia je za darmo na stronie internetowej. Od czerwca 2010 roku również polscy kierowcy mogą korzystać z usług LIVE, w tym HD Traffic.

LIVE to nieograniczone możliwości przesyłu informacji. Poza cennymi danymi HD Traffic, kierowcy mają dostęp do wielu usług, takich jak pogoda, fotoradary, czy lokalne wyszukiwanie Google.

Wojciech Frelichowski

Naiwgacje samochodowe GPS firmy TomTom na rynku od 10 lat
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Naiwgacje samochodowe GPS firmy TomTom na rynku od 10 lat

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości