Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najbardziej i najmniej zakorkowane miasta w Polsce - aktualny ranking (MAPY)

redakcja.regiomoto
Najwolniej jeździ się przez centra Wrocławia, Krakowa, Poznania i Łodzi. Najmniej zakorkowane są za to środmieścia Katowic, Opola, Lublina i Gorzowa Wlkp.
Korki w Szczecinie
Korki w Szczecinie

Specjaliści z serwisu Korkowo.pl przygotowali kolejny ranking najwolniejszych miast w Polsce. Na pierwszym miejscu znalazł się Wrocław. W centrum stolicy Dolnego Śląska średnia prędkość pojazdów wyniosła 32,5 km/h. Niewiele szybciej jest w Krakowie i Poznaniu - 34 km/h - które zajęły drugie miejsce. Na trzeciej lokacie wśród najbardziej zakorkowanych miast znalazła się Łódź, z wynikiem 34,5 km/h. We wszystkich tych miastach średnia prędkość pojazdów w centrum spadła.

Najmniej zakorkowane okazały się ponownie Katowice. Miasto zdystansowało wszystkich rywali. Średnia prędkość pojazdów w centrum stolicy województwa śląskiego wynosi 46 km/h. Z prędkością powyżej 40 km/h jeździ się także w Opolu, Lublinie i Gorzowie Wielkopolskim.

Jak wygląda sytuacja drogowa we wszystkich 16 miastach wojewódzkich Polski? Zapraszamy do zapoznania się z szczegółowymi danymi w kolejności od najbardziej do najmniej zakorkowanych miast.

Wrocław

– Średnia prędkość pojazdów w ścisłym centrum wynosi 29 km/h, jednak już nieco dalej, bo w odległości 2-5 km od centrum miasta prędkościomierze wskazują już 36 km/h – mówi Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.pl. – W przypadku pojazdów znajdujących się 5-10 km od centrum przeciętna prędkość oscyluje wokół 52 km/h, a na obrzeżach Wrocławia dochodzi do 56 km/h – dodaje Florkowska.

W porównaniu z badaniami przeprowadzonymi w maju tego roku nastąpiło pogorszenie sytuacji. Prędkości pojazdów spadły średnio o 2,5 km/h, najbardziej w ścisłym centrum, bo o 4 km/h.

Zobacz pełną wersję mapy Mapy pochodzą z:naviexpert

Kraków

W porównaniu z majem 2013 średnia prędkość pojazdów w Krakowie spadła tylko o 1 km/h. Na świętowanie jest jednak za wcześnie. Im dalej od centrum tym lepiej. W samym sercu miasta średnia prędkość pojazdów wynosi 29 km/h. Samochody, które poruszają się w obszarze oddalonym 2-5 km od centrum osiągają szybkość oscylującą wokół 39 km/h. W jeszcze dalej położonych obszarach Krakowa prędkość kierowców wynosi ok. 49 km/h.

Zobacz pełną wersję mapy Mapy pochodzą z:naviexpert

Poznań

– Cykliczne badania średnich prędkości pozwalają nam uchwycić prawidłowości charakterystyczne dla poszczególnych miast – mówi Katarzyna Florkowska. – W Poznaniu obserwujemy stabilizację średnich prędkości osiąganych przez kierowców na przestrzeni ostatniego roku – dodaje Florkowska. W ścisłym centrum miasta średnie prędkości pojazdów oscylują wokół 30 km/h. W odległości 2-5 km od centrum średnia szybkość pojazdów wynosi więcej, bo 38 km/h. W obszarze Poznania położonym 5-10 km od serca miasta średnia prędkość pojazdów wynosi 44 km/h. Na obrzeżach miasta prędkościomierze wskazują wartości wynoszące około 52 km/h.

Zobacz pełną wersję mapy Mapy pochodzą z:naviexpert

Łódź

– Wyniki badań wskazują na ustabilizowanie natężenia ruchu w mieście – komentuje Katarzyna Florkowska. W centrum Łodzi średnia prędkość w odległości 0-2 km od centrum wynosi ok. 32 km/h wcześniej (grudzień 2012, maj 2013) prędkościomierze wskazywały niewiele więcej, bo 32 km/h.

W obszarze położonym 2-5 km od centrum średnia szybkość wynosi obecnie 37 km/h. W maju kierowcy mieli trochę lepiej, bo poruszali się tam z prędkością 40 km/h. Jednak w porównaniu rok do roku jeździ się praktycznie bez zmian (38 do 37 km/h). Im dalej od centrum tym szybciej, choć też bez większych zmian. W odległości 5-10 km od centrum średnia prędkość pojazdów wynosi 42 km/h natomiast na obrzeżach miasta wartość ta kształtuje się na poziomie 51 km/h.

Zobacz pełną wersję mapy Mapy pochodzą z:naviexpert

Warszawa

Średnia prędkość w ścisłym centrum miasta wynosi obecnie 31 km/h. W maju 2013 oscylowała ona wokół 32 km/h, natomiast w zimie 2012 wokół 30 km/h. W obszarze położonym 2-10 km od centrum Warszawy kierowcy osiągają prędkości wynoszące ok. 39 km/h. W poprzednich badaniach wartości te utrzymywały się na podobnym poziomie. Na obrzeżach stolicy prędkościomierze wskazują średnio 45 km/h. W maju 2013 i grudniu 2012 było podobnie (odpowiednio 46 km/h oraz 43 km/h).

Zobacz pełną wersję mapy Mapy pochodzą z:naviexpert

Olsztyn

W promieniu 0-2 km od serca miasta średnie prędkości pojazdów wynoszą ok. 36 km/h. Wynika z tego, że od ostatniego, majowego badania szybkość pojazdów wzrosła o 4 km/h, natomiast rok do roku (grudzień 2012 – grudzień 2013) aż o 6 km/h.

W odległości 2-5 km od centrum średnia prędkość utrzymuje się na podobnym poziomie 36 km/h. Podczas poprzednich edycji badania (w maju 2013 i grudniu 2012) wartości te były jednak o 2-4 km/h większe. Ta sama sytuacja powtarza się w promieniu 5-10 km od centrum. Obecnie średnia prędkość pojazdów wynosi ok. 47 km/h W poprzednich badaniach wynosiła więcej: odpowiednio 58 i 52 km/h. Na obrzeżach miasta średnia szybkość pojazdów oscyluje wokół 57 km/h – oznacza to, że w porównaniu z majem 2013 i grudniem 2012 średnia prędkość pojazdów spadła aż o 11 i 6 km/h.

Zobacz pełną wersję mapy Mapy pochodzą z:naviexpert

Bydgoszcz

W ścisłym centrum miasta średnia prędkość pojazdów wynosi 33 km/h. W odległości 2-5 km od serca miasta prędkościomierze wskazują już 40 km/h. W obszarze położonym 5-10 km od centrum Bydgoszczy średnia prędkość pojazdów oscyluje wokół 51 km/h. Na obrzeżach miasta kierowcy poruszają się z prędkością 55 km/h.

Zobacz pełną wersję mapy Mapy pochodzą z:naviexpert

Szczecin

– W porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku, sytuacja uległa poprawie – mówi Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.pl.

W odległości 0-2 km od centrum prędkościomierze wskazują średnio 33 km/h. W ubiegłym roku wartość ta była nieco niższa i oscylowała wokół 32 km/h. W obszarze położonym 2-5 km od centrum średnia prędkość pojazdów wynosi 41 km/h, podczas gdy w zeszłym roku było to 37 km/h, czyli 4 km/h mniej. W odległości 5-10 km od serca miasta prędkościomierze oscylują wokół 48 km/h; w zeszłym roku wskazywały mniej bo 44 km/h. Na obrzeżach miasta auta poruszają się z szybkością 60 km/h, czyli 3 km/h szybciej niż rok temu.

Zobacz pełną wersję mapy Mapy pochodzą z:naviexpert

Gdańsk

W ścisłym centrum miasta (0-2 km) prędkościomierze wskazują średnio 37 km/h. W maju tego roku było lepiej – wartości te oscylowały wokół 41 km/h. W odległości 2-5 km od centrum sytuacja jest analogiczna – obecnie pojazdy osiągają tam prędkość 38 km/h, wiosną tego roku było to 41 km/h. W obszarze położonym 5-10 km od centrum średnie prędkości pojazdów wynoszą ok. 51 km/h, w maju oscylowały one w granicach 53 km/h. Na obrzeżach Gdańska pojazdy poruszają się z szybkością ok. 49 km/h, w maju 2013 wartość ta była wyższa i kształtowała się na poziomie 52 km/h. W sumie średnie prędkości (w porównaniu z majem 2013) spadły przeciętnie o 3 km/h – to najpewniej skutek nadejścia zimy.

Zobacz pełną wersję mapy Mapy pochodzą z:naviexpert

Rzeszów

W ścisłym centrum miasta średnia prędkość pojazdów oscyluje wokół 33 km/h. W grudniu 2012 oraz w maju 2013 wartości te były do siebie bardzo zbliżone.

Wystarczy, że kierowca oddali się nieco od centrum miasta (na odległość 2-5 km) aby średnia prędkość pojazdu wzrosła aż o 11 km/h (do 44 km/h). Jeszcze szybciej, bo ok. 56 km/h poruszają się pojazdy w obszarze położonym 5-10 km od centrum Rzeszowa. Na obrzeżach miasta prędkościomierze wskazują ok. 63 km/h.

Zobacz pełną wersję mapy Mapy pochodzą z:naviexpert

Białystok

W przypadku Białegostoku można mówić o postępie – przynajmniej jeżeli chodzi o centrum miasta. W grudniu zeszłego roku prędkościomierze w odległości 0-2 km od centrum wskazywały ok. 34 km/h, obecnie wartość ta kształtuje się na poziomie 36 km/h. Podobnie jest w odległości 2-5 km od serca miasta – w zeszłym roku przeciętny kierowca poruszał się tam z szybkością 40 km/h a teraz mowa już o 43 km/h.

Sytuacja w miejscach oddalonych od centrum o 5-10 kilometrów jest już jednak zupełnie inna. Mamy tu do czynienia ze spadkiem prędkości.W grudniu 2012 średnia szybkość pojazdów wynosiła tam 53 km/h, a obecnie oscyluje ona wokół 46 km/h.

Zobacz pełną wersję mapy Mapy pochodzą z:naviexpert

Kielce

Według najnowszych badań, średnia prędkość w ścisłym centrum miasta wynosi ok. 38 km/h. To więcej niż wiosną tego roku, kiedy prędkościomierze wskazywały w tym miejscu ok. 34 km/h. W promieniu 2-5 km od centrum samochody poruszają się z prędkością 41 km/h w maju tego roku, wartości te były takie same. W odległości 5-10 km od serca miasta kierowcy osiągają szybkość ok. 56 km/h, czyli poruszają się 2 km/h szybciej niż było to wiosną. Na obrzeżach miasta przeciętna prędkość pojazdów dochodzi do 60 km/h – w maju tego roku oscylowała ona w granicach 57 km/h.

Zobacz pełną wersję mapy Mapy pochodzą z:naviexpert

Gorzów Wielkopolski

Sytuacja drogowa w Gorzowie Wielkopolskim wygląda na ustabilizowaną, przynajmniej w zestawieniu z wynikami majowych badań. – Z naszych obserwacji wynika, że średnia prędkość w Gorzowie Wielkopolskim w ścisłym centrum wynosi obecnie ok. 35 km/h. W maju tego roku wartość ta była bardzo podobna i kształtowała się na poziomie 36 km/h – mówi Katarzyna Florkowska. – W dalej położonych obszarach miasta jest jeszcze szybciej. W promieniu 2-5 km od centrum Gorzowa prędkościomierze wskazują już 45 km/h – dodaje Florkowska. Choć kierowcy poruszają się obecnie nieco wolniej niż było to w maju tego roku, to jednak trzeba zauważyć, że na obrzeżach miasta średnie prędkości nadal oscylują wokół 60 km/h.

Zobacz pełną wersję mapy Mapy pochodzą z:naviexpert

Lublin

Wyniki badań wskazują, że kierowcy z Lublina mają powody do optymizmu. Przez ostatnie trzy edycje pomiarów średnie prędkości w mieście wykazywały tendencję wzrostową. Obecnie w centrum Lublina prędkościomierze wskazują ok. 40 km/h. W zeszłym roku, czyli w grudniu 2012 średnie prędkości pojazdów w centrum oscylowały wokół 36 km/h. Kierowcy przyspieszyli więc o 5 km/h.

W promieniu 5-10 km od centrum kierowcy osiągają szybkość ok. 53 km/h, czyli jadą aż o 8 km/h szybciej niż było to zimą 2012 roku. Na obrzeżach miasta średnia prędkość pojazdów wynosi w granicach 63 km/h – czyli jest o 10 km/h wyższa niż było to w grudniu 2012.

Zobacz pełną wersję mapy Mapy pochodzą z:naviexpert

Opole

Zmotoryzowani, którzy poruszają się po ścisłym centrum Opola (czyli w promieniu 0-2 km) osiągają prędkości wynoszące ok. 36 km/h. W trakcie poprzedniego badania wartość ta była nieco mniejsza i utrzymywała się na poziomie 33 km/h.

W pozostałych obszarach miasta średnie prędkości utrzymują się na zbliżonym do poprzedniego badania poziomie. W odległości 2-5 km od centrum prędkościomierze wskazują około 46 km/h. W obszarze położonym 10 km od centrum, średnia prędkość pojazdów oscyluje wokół 58 km/h. Na terenach okalających Opole samochody osiągają prędkość 74 km/h.

Zobacz pełną wersję mapy Mapy pochodzą z:naviexpert

Katowice

W grudniu 2012 prędkościomierze w centrum miasta wskazywały 46 km/h, obecnie wartość ta spadła i utrzymuje się na poziomie 42 km/h. Na obrzeżach miasta mamy sytuację odwrotną – w 2012 pojazdy osiągały tam prędkość 46 km/h, dziś mowa już o 50 km/h.

Na obrzeżach Katowic bądź w promieniu 2-5 km od centrum średnie prędkości samochodów oscylują wokół 50 km/h. W ścisłym centrum miasta, czyli 0-2 km od centrum szybkość z jaką poruszają się pojazdy wynosi ok. 42 km/h. Na tle innych miast to dobry wynik – kierowcy z Poznania czy Gdańska (odpowiednio 30 km/h oraz 37 km/h) mogą pomarzyć o tak szybkim przejeździe przez centrum.

Zobacz pełną wersję mapy Mapy pochodzą z:naviexpert

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik oraz Flotis Mobile umieszczonych w pojazdach poruszających się w ścisłym centrum wybranych miast i po głównych trasach wyjazdowych z miast w godzinach szczytu (6:00-9:00 oraz 16:00-18:00) w listopadzie oraz grudniu 2013. W promieniu do 2 km od ścisłego centrum przeanalizowano prędkości z jakimi poruszają się kierowcy po wszystkich ulicach. W odległości 2-15 km od ścisłego centrum zbadano główne trasy dojazdowe do centrum miast.

(DKO) 

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty