Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Najbardziej zakorkowane miasta w Polsce - zobacz ranking

Data publikacji: Autor: redakcja.regiomoto

Najbardziej zakorkowane miasta w Polsce - zobacz ranking Wrocław, Warszawa, Poznań, Rzeszów i Szczecin – w tych polskich miastach jeździ się najwolniej. Średnie prędkości w godzinach szczytu oscylują wokół 20 km/h.

Raport o tym, z jaką prędkością jeździ się po największych miastach Polski, przygotowali specjaliści z serwisu Korkowo.pl, monitorującego ruch na drogach w naszym kraju. Przeanalizowali informacje o szybkości kilku tysięcy pojazdów, poruszających się po ulicach dziesięciu miast.

Zobacz ranking najbardziej zakorkowanych miast w Polsce.

Jeśli chodzi o centra miast najgorzej wygląda sytuacja w Poznaniu. W promieniu do dwóch kilometrów od ścisłego centrum średnia prędkość w porannych godzinach szczytu nie przekracza tu 18 km/h. Niewiele szybciej można przejechać przez centrum Wrocławia, Rzeszowa czy Warszawy – średnie prędkości z jakimi poruszają się kierowcy zarówno rano, jak i popołudniu oscylują w granicach 17-19 km/h.

Zobacz zestawienie średnich prędkości w centrach miast

Nieco lepiej jeździ się kierowcom w Bydgoszczy i Gdańsku – prędkościomierze w godzinach 06:00-09:00 wskazują średnio 22 km/h. Podobna sytuacja panuje w Białymstoku i Łodzi. Tu kierowcy jeżdżą po centrum ze średnią prędkością 23-24 km/h. Najlepiej na tle polskich aglomeracji wypada Kraków – w szczytach komunikacyjnych ścisłe centrum pokonuje się średnio z prędkością 29 km/h.

Analiza ruchu na ulicach dojazdowych do centrum – w promieniu od 2 do 5 km od niego – znowu najlepiej wypada Kraków. Nieco gorzej dojeżdża się do śródmieścia Bydgoszczy - średnio 28 km/h. Prawie identyczna sytuacja panuje na ulicach Gdańska, Łodzi i Rzeszowa – miasta te ze średnią prędkością oscylującą w granicach 26-27 km/h znalazły się w środku stawki. Najsłabiej kolejny raz wypadają Warszawa i Wrocław – średnie prędkości w godzinach szczytu oscylują w granicach 23-24 km/h.

Zobacz zestawienie średnich prędkości na trasach dojazdowych do centrów miast

Dane zostały zebrane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane z urządzeń GPS umieszczonych w tysiącach pojazdów poruszających się po ulicach dziesięciu dużych miast (Warszawa, Kraków, Łódź, Wrocław, Poznań, Gdańsk, Szczecin, Białystok, Rzeszów, Bydgoszcz), w godzinach od 06:00 do 22:00. W promieniu do 2 kilometrów od ścisłego centrum przeanalizowano prędkości, z jakimi poruszają się kierowcy po wszystkich ulicach. W odległości 2-10 kilometrów od ścisłego centrum zbadano główne trasy dojazdowe do centrum miast. W analizie nie wzięto pod uwagę danych z pojazdów poruszających się po autostradach A1, A2, A4, które przechodzą w sąsiedztwie analizowanych aglomeracji.

Źródło: Korkowo.pl

Najbardziej zakorkowane miasta w Polsce - zobacz ranking
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Najbardziej zakorkowane miasta w Polsce - zobacz ranking

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości