Wszystko
o samochodach

Porady / Bezpieczeństwo

Najbezpieczniej w Volvo S80

Data publikacji: Autor: (in)

 W testach wykonywanych przez trzy europejskie instytuty NCAP (New Cars Assesment Programme) Volvo S80, jako pierwszy samochód na świecie, uzyskało maksimum możliwych punktów za ochronę kierowcy i pasażerów podczas zderzenia bocznego.

Podczas testów zderzeniowych Volvo S80 uzyskało najlepsze oceny pod względem ochrony kierowcy i pasażerów.

Identyczny wynik auto zdobyło w próbie zderzenia czołowego. Najwyższą punktacją nagrodził Volvo S80 również IIHS, amerykański instytut ubezpieczeniowy bezpieczeństwa drogowego.

Układ SIPS
Tak wspaniałe wyniki Volvo zawdzięcza specjalnej konstrukcji swych samochodów. Już przed 10 laty, projektując Volvo 850, wprowadzono w nim unikalny układ SIPS, zabezpieczający pasażerów auta przed skutkami uderzeń bocznych i pasy bezpieczeństwa z automatyczną regulacją. Potem zastosowano w autach boczne poduszki powietrzne. Model Volvo S80 otrzymał kolejne nowatorskie rozwiązania techniczne.

Kurtyna IC (Inflatable Curtain)
Kurtyna IC ukryta jest w obiciu sufitowym auta. Przy uderzeniu bocznym w samochód, zostaje nadmuchana w ciągu zaledwie 25 milisekund i opada przez wycięcie w obiciu. Działa zarówno przy zamkniętej, jak i otwartej szybie. Zakrywa sztywne elementy wnętrza auta, chroniąc głowę pasażera. Kurtyna może pochłonąć 75 % energii uderzenia głową w karoserię, zabezpiecza też pasażerów przed wyrzuceniem przez boczne okno.

WHIPS (Whiplash Protection System)
WHIPS, czyli układ ochronny kręgów szyjnych, działa podczas uderzenia w tył samochodu.

Przeczytaj też: Laury dla Volvo S80

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Tagi:

Komentarze

  • wożny1975 (gość)

    Dlatego mam Volvo:)

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości