Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Najdłuższy tunel w Polsce. Kiedy otwarcie?

Data publikacji: Autor: Maciej Pietrzak (AIP)

Fot. Przemek Świderski 23 kwietnia Gdańskie Inwestycje Komunalne zapraszają Gdańszczan na ostatni przed inauguracją „Dzień otwarty” tunelu pod Martwą Wisłą.

Fot. Przemek Świderski Tym razem będzie miał on wyjątkowo rozbudowaną formułę. Impreza rozpocznie się od pierwszego i zarazem ostatniego przejazdu po obiekcie rowerzystów o g. 9:00. Dwie godziny później na trasę po tunelu ruszą biegacze, a o 13 wszyscy pozostali zainteresowani, którzy będą mogli zwiedzać tunel do g. 18:00. Dzień wcześniej, 22 kwietnia, odbędzie się także w Amber Expo specjalne sympozjum naukowo-gospodarcze, którego tunel jest motywem przewodnim.

W środę 6 kwietnia, do niedostępnych na co dzień częściach obiektu, m.in. położonego pod właściwym tunelem tunelu technicznego ze wszystkimi instalacjami, GIK zaprosił przedstawicieli mediów.- Liczymy, ze za kilka dni zakończymy prace odbiorowe. Wszystkie roboty budowlane zostały zakończone, przy odbiorach pracują 64 zespoły. Nawiązaliśmy też kontakt z Instytutem Techniki Budowlanej w Warszawie, który to przeprowadził niezależny test sprawdzający bezpieczeństwo i scenariusz pożarowy obowiązujący w tunelu, który zakończył się pozytywną ekspertyzą – mówił Ryszard Trykosko, prezes GIK.

- Odczuwamy ulgę w obliczu ogromnych problemów jakie mieliśmy z budową tego tunelu. Przypominam, że konsorcjum, które wygrało przetarg na jego stworzenie, nie wytrzymało finansowo i padło. Hiszpanie z OHL wytrzymali i za to jestem im wdzięczny. To roczne opóźnienie jest naprawdę niczym wobec tego jakie problemy spowodowałoby rozpisywanie przetargu raz jeszcze i korzyści jakie dzięki otwarciu tego obiektu będziemy obserwować - dodał prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.Firma OHL 21 kwietnia ma przedstawić pozwolenie na użytkowanie obiektu. Około tygodnia ma potrwać przekazanie go przez GIK operatorowi którym będzie Zarząd Dróg i Zieleni.

Redakcja poleca:

- Fiat Tipo. To ma do zaoferowania (VIDEO)
- Nowe auto za 42 600 zł?
- Przyjazny kierowcy system multiedialny. Czy to możliwe?

- Dziś nie powiemy konkretnej daty otwarcia tunelu dla kierowców, ale można sobie wyliczyć, że będzie to w okolicach majówki – mówiła Magdalena Skorupka-Kaczmarek, rzecznik prasowy GIK.

O Centrum Zarządzania Tunelem, opowiadał jego szef Krzysztof Łutowicz.- System zarządzania tunelem jest dużo bardziej skomplikowany od dobrze znanego Tristara. Mamy tu 35 scenariuszów rozmaitych zdarzeń, pojawienia się rowerzysty, pieszego, zwierzęcia czy np. jakiegoś obiektu na jezdni który mógłby spaść z przejeżdżającej ciężarówki. Nad wszystkim czuwać będzie bardzo rozbudowany system monitoringu – opowiadał.

Przypominamy, że tunel ma długość 1,4 km. Znajdują się w nim dwie nitki po dwa pasy ruchu. Obiekt jest elementem trasy prowadzącej od gdańskiego lotniska do mostu wantowego. Jego zakontraktowana wartość to 885 milionów złotych brutto.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości