Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Najdłuższy tunel w Polsce. Wydrążono pierwszą nitkę (video)

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak / TVN24/x-news

Fot. TVN24/x-news W Skomielnej w Małopolsce spotkały się dwie ekipy drążące tunel od północy i południa na budowanej trasie S7 Naprawa - Skomielna Biała.

Dwukomorowy tunel ma być najdłuższym takim obiektem w Polsce i mieć 2,6 km długości. Na razie wydrążono pierwszą nitkę tunelu.

Drążenie tunelu rozpoczęto 6 marca 2017 r. w Naprawie, od prawego portalu północnego. Ze względów technologicznych i bezpieczeństwa wykonywanych robót dopuszczone zostało wykonywanie prac w ruchu ciągłym, 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu. Roboty prowadzone bez przerw i postojów wiążą się z występowaniem w górze naprężeń i odkształceń, które są na bieżąco monitorowane.

Drążenie tunelu składa się z kilku faz

  • wykonanie skarp wykopów i wykonanie ściany berlińskiej z pali DFF kotwionych kotwami o długości do 30 metrów i sukcesywne schodzenie w dół wykopu do poziomu spągu, czyli podłoża,
  • wzmocnienie przodka dodatkowymi kotwami z jednoczesnym monitoringiem zachowania się górotworu, co jest bezpośrednio związane z bezpieczeństwem drążenia,
  • wykonanie obudowy wyprzedzającej (jeden z elementów obudowy tymczasowej) nad przyszłym przodkiem, z kotew fi 114 iniektowanych zaczynem, z poziomu terenu przed tunelem,
  • wykonanie odwiertów próbnych (poziomych) w celu zbadania cech górotworu,
  • wzmacnianie gwoździami z włókna szklanego czoła przodka.

Każdy etap podlega monitoringowi i ocenie wyników z pomiarów geodezyjnych, inklinometrów itd. Oceny wyników badań dokonują specjaliści oraz projektanci i w zależności od tego, jakie są te wyniki, następuje korekta określonych działań, np. zastosowanie wzmocnienia.

Redakcja poleca: Prawo jazdy. Co oznaczają kody w dokumencie?

– Droga, której do tej pory cieszyła się najgorszą sławą w Polsce, staje się dzięki polskim inżynierom jedną z najbezpieczniejszych dróg i najbardziej komfortowych w Polsce – mówił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Koszt inwestycji wyniesie prawie miliard złotych. Kierowcy będą mogli skorzystać z tunelu za dwa lata.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości