Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najlepsze aplikacje dla kierowców

Adam Mirosiński
Fot. rysiekwidzimisie.pl
Fot. rysiekwidzimisie.pl
Według różnych szacunków dwie trzecie, a nawet trzy czwarte Polaków posiada smartfony. Można więc przyjąć, że dwóch na trzech, albo trzech na czterech kierowców korzysta z inteligentnych telefonów. A skoro tak, to mają dostęp do milionów aplikacji. Wybraliśmy spośród nich te, które każdy zmotoryzowany powinien zainstalować – dla swojej wygody i bezpieczeństwa.

Od omijania korków po płacenie za postój w strefie płatnego parkowania. Od sprawdzania przepisów drogowych po wskazówki dotyczące pierwszej pomocy… Z możliwości aplikacji przeznaczonych na urządzenia mobilne warto czerpać garściami. Na jakie programy się zdecydować? Oto lista najciekawszych I najbardziej przydatnych – naszym zdaniem – aplikacji podzielonych na kategorie. Wybraliśmy je uwzględniając opinie użytkowników oraz własne, wieloletnie doświadczenia w obcowaniu ze smartfonem podczas podróży.

NAWIGACJA


Fot. Mapy Google
Fot. Mapy Google

Mapy Google

Bezpłatny serwis mapowy udostępniony przez firmę Google. Aplikacja zawiera funkcje planowania trasy (pieszo, samochodem, rowerem, komunikacją miejską) z uwzględnieniem bieżących informacji o ruchu drogowym zbieranych m.in. anonimowo od użytkowników telefonów z systemem Android. Proponuje zwykle kilka alternatywnych dróg, przy czym najbardziej optymalna jest zaznaczona kolorem niebieskim i pojawia się jako pierwszy wynik (trasy alternatywne są oznaczone na szaro). W razie zmiany sytuacji (np. powstania nowego korka związanego z wypadkiem), sugeruje zmianę trasy, pozwalającą oszczędzić czas. Planując podróż do miejsca, w którym internet działa wolno lub jest niedostępny, albo trzeba sporo płacić za komórkową transmisję danych, można zapisać na telefonie lub tablecie wybrany obszar z Map Google i używać go offline, a także (mając połączenie z siecią), zapisać trasę.

Aplikacja dostępna na systemy: Android, iOS

NaviExpert

Fot. NaviExpert
Fot. NaviExpert

Płatna aplikacja nawigacyjna (prowadzenie do celu można testować 7 dni za darmo). Dzięki połączeniu z internetem zbiera informacje o prędkościach, z jakimi poruszają się auta na poszczególnych odcinkach (dane napływają od samych użytkowników nawigacji NaviExpert, aplikacji antyradarowej Rysiek, a także profesjonalnego monitoringu floty). W efekcie aplikacja na bieżąco wytycza trasy omijające najbardziej zakorkowane odcinki. NaviExpert z wyprzedzeniem ostrzega o tym, co dzieje się na drodze. System wyświetla ponadto informacje o fotoradarach, kontrolach drogowych, niebezpiecznych miejscach czy wypadkach. Jakby tego było mało, NaviExpert wyświetla propozycje parkingów znajdujących się w najbliższej okolicy celu podróży. Jeszcze przed wyruszeniem w trasę informuje o odległości do najbliższego parkingu, kosztach postoju oraz typie miejsca parkingowego. Prezentuje także informacje o strefach płatnego parkowania i udostępnia (we współpracy ze SkyCash) możliwość płacenia za postój z poziomu aplikacji. Nawigacja wyposażona jest także w ekran HUD, który dzięki odbiciu lustrzanemu prezentuje na przedniej szybie auta informacje o najbliższym manewrze, odległości do niego, a także obowiązujące na danym odcinku ograniczenie prędkości i aktualną prędkość pojazdu. Od niedawna NaviExpert pozwala otrzymać zwrot części składki za polisę w LINK4 – ubezpieczyciel wypłaca premię za każdy miesiąc jazdy bezpiecznej, czyli płynnej i zgodnej z ograniczeniami prędkości.

Aplikacja dostępna na systemy: Android, iOS, Windows Phone

OSTRZEGANIE O KONTROLACH PRĘDKOŚCI I ZAGROŻENIACH

Yanosik

Fot. Yanosik
Fot. Yanosik

Yanosik to najpopularniejszy w Polsce mobilny ostrzegacz. Miesięcznie z tego darmowego narzędzia korzysta ponad 1,5 mln użytkowników. Oferuje ono m.in.: ostrzeganie (o fotoradarach, kontrolach prędkości, patrolach nieoznakowanych, odcinkowym pomiarze, zagrożeniach na drodze) z opcją samodzielnego dodawania informacji oraz nawigację omijającą korki. Posiada funkcję wideorejestratora oraz asystenta parkingowego z informacjami o strefie płatnego parkowania z funkcją płatności mobilnej za postój. Zawiera także opinie o restauracjach oraz dane dotyczące stacje paliw wraz z cenami. Nowością są ubezpieczenia YU! – pierwsza, powszechna oferta polis, których wysokość zależy od stylu jazdy.

Aplikacja dostępna na systemy: Android, iOS, Windows Phone

Zobacz także: Jak dobrać olej silnikowy?

[page_break]

Rysiek

Fot. rysiekwidzimisie.pl
Fot. rysiekwidzimisie.pl

Rysiek to darmowy antyradar i drogowy wideorejestrator. Ostrzega o: fotoradarach, kontrolach drogowych, odcinkowych pomiarach prędkości, wypadkach, remontach, blokadach dróg, złych warunkach pogodowych i niebezpiecznych miejscach. Każdy z użytkowników może sam zgłaszać zagrożenia, udostępniając je tym samym innym kierowcom. Wykonane za jego pomocą nagrania w razie stłuczki/wypadku mogą służyć jako dowód w sprawie przed sądem albo w postępowaniu ubezpieczeniowym. Pozwalają także odtworzyć dokładny przebieg trasy dzięki zapisowi logów GPS.

Aplikacja dostępna na systemy: Android, iOS, Windows Phone

PŁACENIE ZA PARKOWANIE (I NIE TYLKO)

SkyCash

Fot. Skycash Google Play
Fot. Skycash Google Play

Aplikacja SkyCash z usługą mobiParking pozwala na płacenie za parkowanie w ponad 50 miastach na terenie całej Polski. Wszystkie czynności z tym związane można wykonać w ciągu kilkunastu sekund, bez wychodzenia z samochodu. System eliminuje też inne utrapienia kierowców, jak konieczność odliczania drobnych, szukania parkomatu czy wracania do pojazdu, aby włożyć za szybę bilet parkingowy. Nie trzeba też udawać się do parkomatu i samochodu, aby przedłużyć parkowanie. W każdej chwili można to zrobić z poziomu smartfona. Przed rozpoczęciem korzystania z usługi należy oznaczyć pojazd bezpłatnym identyfikatorem, który w formie naklejki samoprzylepnej można otrzymać w biurze Strefy Płatnego Parkowania w każdym mieście, w którym dostępna jest usługa mobiParking. Identyfikator można również pobrać na stronie SkyCash, a następnie wydrukować i umieścić w widocznym miejscu za przednią szybą pojazdu. Aplikacja umożliwia też: płacenie za bilety komunikacji miejskiej i kolejowe (po wyjściu z samochodu jak znalazł), wypłaty w bankomacie, kupowanie biletów do kina, regulowanie rachunków czy przelewanie pieniędzy na numer telefonu.

Aplikacja dostępna na systemy: Android, iOS, Windows Phone

moBilet

Fot. MoBilet itunes
Fot. MoBilet itunes

Aplikacja moBilet umożliwia płatności za parkowanie bezpośrednio za pomocą telefonu komórkowego lub tabletu w 41 miastach. Nie traci się dzięki temu czasu szukając parkomatu i zanosząc bilet z powrotem do auta. W każdej chwili możesz zdalnie przedłużyć ważność e-biletu albo zakończyć postój, a płaci się z konta przedpłacanego tylko za wykorzystany czas. moBilet pozwala też kupować elektroniczne bilety na przejazdy środkami komunikacji zbiorowej (autobusy, tramwaje, metro, kolej).

Aplikacja dostępna na systemy: Android, iOS, Windows Phone, BlackBerry

SZUKANIE MIEJSC PARKINGOWYCH

FindPark

Fot. FindPark Google Play
Fot. FindPark Google Play

Darmowa aplikacja podpowiadająca gdzie w najbliższej okolicy lub w pobliżu celu podróży można zaparkować i ile to kosztuje. FindPark umożliwia łatwe przejście do nawigacji, która prowadzi wprost na wybrany parking, a dzięki filtrom wskazuje tylko te propozycje, które spełniają wybrane przez użytkownika kryteria. Szczegółowe opisy parkingów zawierają m.in. informacje o cenie za postój, dokładny adres i typ parkingu, godziny otwarcia, rodzaj ochrony czy pojemność. Dane na temat konkretnych parkingów mogą uzupełniać także sami użytkownicy.

Aplikacja dostępna na system Android

Parkopedia

Fot. Parkopedia Google Play
Fot. Parkopedia Google Play

Międzynarodowa aplikacja pozwalająca znaleźć parkingi w 75 krajach, w tym w Polsce. Zawiera bazę parkingów (bez miejsc na ulicach, na których można zostawić pojazd), z liczbą miejsc, cenami i często także ocenami innych użytkowników. Wyszukuje obiekty w najbliższej okolicy na podstawie wskazań GPS-u telefonu, pozwalając od razu przejść do nawigacji do wybranego miejsca. W wersji płatnej udostępnia informacje o dostępnych miejscach, przy czym . Dotyczy to głównie większych parkingów wielopoziomowych w centrach miast i przy centrach handlowych.

Aplikacja dostępna na systemy: Android, iOS

PIERWSZA POMOC

Pierwsza Pomoc

Fot. Pierwsza Pomoc Google Play
Fot. Pierwsza Pomoc Google Play

Bezpłatna aplikacja zawierająca wskazówki, które pomogą udzielić pierwszej pomocy w najczęściej występujących przypadkach zagrożenia życia. Podział na kategorie urazów pozwala szybko dotrzeć do działań, które należy wykonać udzielając pomocy w określonej sytuacji. W aplikacji znajdują się też adresy punktów medycznych, porady dotyczące szczepień oraz wskazówki na temat tego, co powinno znajdować się w podręcznej apteczce. Cennych informacji dostarcza też poradnik medycyny tropikalnej , który może przydać się na wyjeździe, a także pomóc przygotować się do takiego wyjazdu, np. poprzez odpowiednie szczepienia. Ważną cechą aplikacji jest możliwość jej personalizacji. Podając dodatkowe dane: imię, nazwisko, zdjęcie oraz informacje medyczne (grupa krwi, dane lekarza rodzinnego, alergie, przyjmowane leki), użytkownik ułatwia udzielenie sobie pomocy. Jedną z funkcji aplikacji jest możliwość łatwego połączenia się z odpowiednimi służbami ratowniczymi – wystarczy nacisnąć jeden przycisk.

Aplikacja dostępna na systemy: Android, iOS, Windows Phone

Ratuj Życie

Fot. Ratuj Życie Google Play
Fot. Ratuj Życie Google Play

Aplikacja prowadzi użytkownika krok po kroku przez poszczególne elementy niesienia pierwszej pomocy za pomocą zdjęć, tekstu oraz komunikatów głosowych. Posiada cztery tryby: zdarzenie (do wykorzystania, gdy poszkodowana osoba potrzebuje pomocy; krok po kroku aplikacja prowadzi użytkownika przez podstawowe zabiegi ratujące życie); trening (pozwala przyswoić wiedzę i zrozumieć zasady wykonywania podstawowych zabiegów ratujących życie oraz utrwalać i odświeżać wiedzę dot. Resuscytacji), znajdź AED (umożliwia zlokalizowanie najbliższego Automatycznego Defibrylatora Zewnętrznego AED) oraz dodaj AED (każdy użytkownik może brać czynny udział w tworzeniu Ogólnopolskiej Bazy AED, jeśli tylko poznał nową lokalizację urządzenia AED).

Aplikacja dostępna na systemy: Android, iOS

W RAZIE KOLIZJI/WYPADKU

Na wypadek

Fot. Na wypadek Google Play
Fot. Na wypadek Google Play

Aplikacja pomaga w stresującym momencie, bezpośrednio po kolizji drogowej. Ten mobilny przewodnik, krok po kroku, asystuje kierowcom na drodze – w procesie dokumentowania zdarzenia, robienia zdjęć, etc. Aplikacja jest przydatną platformą, dzięki której można zebrać niezbędne informacje również od innych kierowców uczestniczących w wypadku. Za pomocą „Na wypadek” można też sprawdzić czy inni uczestnicy mają wykupione OC, zarządzać polisami OC i AC oraz terminami badań technicznych. Dzięki niej można również znaleźć kontakt do reprezentanta ds. roszczeń (zagraniczny przedstawiciel firmy ubezpieczeniowej, który przyjmie zgłoszenie szkody od cudzoziemca poszkodowanego w wypadku – przez pojazd posiadający polisę polskiego ubezpieczyciela – na terenie UE, ale poza granicami Polski).

Aplikacja dostępna na systemy: Android, iOS

Oświadczenie, Kolizja, Wypadek

Fot. Oświadczenie Kolizja Wypadek Google Play
Fot. Oświadczenie Kolizja Wypadek Google Play

Aplikacja podpowiada jak postępować po kolizji lub wypadku. Umożliwia wypełnienie lub przepisanie oświadczenia uczestników kolizji. Zawiera też informacje dotyczące przepisów Prawa o ruchu drogowym.

Aplikacja dostępna na system Android

PRZEPISY DROGOWE

Przepisy drogowe

Fot. Przepisy Drogowe Google Play
Fot. Przepisy Drogowe Google Play

Aplikacja zawiera Kodeks Drogowy, Ustawę o kierujących pojazdami, taryfikator mandatów i punktów, symbole i opisy znaków drogowych i urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego, informacje o alkoholu, prędkości, pomiarach prędkości, rozporządzenie w sprawie postępowania z kierowcami naruszającymi przepisy ruchu drogowego i inne przydatne opisy dla polskich kierowców (w tym numery alarmowe oraz informacje o oznaczeniach opon, olejów silnikowych czy kodach ograniczeń w prawie jazdy). Łatwe w obsłudze menu powala sprawnie poruszać się po przepisach poprzez przeszukiwane, różne widoki, wygodne powiększanie i pomniejszanie treści oraz wyłączanie blokady klawiatury.

Aplikacja dostępna na systemy: Android, iOS

Zobacz także: Hyundai Grand Santa Fe w naszym teście

Poznaj znaki drogowe

Fot. Poznaj znaki drogowe Google Play
Fot. Poznaj znaki drogowe Google Play

Aplikacja zawiera w spis wszystkich znaków jakie może spotkać kierowca na polskich drogach. Znaki drogowe zostały podzielone według kategorii (ostrzegawcze, zakazu, nakazu, informacyjne, kierunku i miejscowości, uzupełniające, tabliczki do znaków drogowych, oznaczenia przejazdów kolejowych).

Aplikacja dostępna na system Android

KOSZTY

Fuelio

Fot. Fuelio Google Play
Fot. Fuelio Google Play

Pozwala na śledzenie tankowań, wydatków na paliwo, zużycia paliwa, przejechanego dystansu. Zawiera kalkulator kosztów i spalania, a także użyteczne dane statystyczne i podsumowania (statystyki ogólne, tankowania, statystyki średnie, zużycie paliwa). Umożliwia obsługę samochodów z dwoma bakami (np. benzyna + LPG) oraz sprawdzanie cen paliwa na stacjach benzynowych z opcją dodawania własnych informacji.

Aplikacja dostępna na system Android

Drivvo

Fot. Drivvo Google Play
Fot. Drivvo Google Play

Dzięki Drivvo można kontrolować tankowania, usługi serwisowe, generować raporty i konfigurować przypomnienia najważniejszych wydarzeń dla swojego pojazdu. W płatnej wersji Pro do dyspozycji są m.in. kopia zapasowa danych z samochodu w chmurze, funkcja synchronizacji wpisów między urządzeniami oraz ustawiania i udostępniania wykresów wygenerowanych przez Drivvo.

Aplikacja dostępna na systemy: Android, iOS

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na motofakty.pl Motofakty