Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Felietony

Najlepsze kasztany...

Data publikacji: Autor: Mieczysław Teer

 Członek zarządu Towarzystwa Ubezpieczeń Generali, uprzedził za pośrednictwem PAP, że w przyszłości wzrosną ceny ubezpieczeń komunikacyjnych.

Członek zarządu Towarzystwa Ubezpieczeń Generali, Jarosław Mastalerz, uprzedził za pośrednictwem PAP, że w przyszłości wzrosną ceny ubezpieczeń komunikacyjnych. Wzrosną, nie wzrosną, to się zobaczy.

 

Zafascynowało mnie jednak uzasadnienie tej informacji. Otóż spec z Generali, zwrócił uwagę, że ceny tych ubezpieczeń w Polsce są niższe o 20-25 proc. niż w Europie Zachodniej, a nawet w Czechach, czy na Węgrzech. Obecnie w Polsce średnia składka za komunikacyjną polisę odpowiedzialności cywilnej OC według pana Mastalerza wynosi rocznie 300 zł. "Nie ma drugiego takiego rynku, na którym składka jest mniejsza niż 100 euro".


No i pysznie. Mało ważne jest więc to, że w Polsce znacznie tańszy niż w Europie Zachodniej jest koszt naprawy pojazdu. Niezbyt istotne jest również to, że w przypadku tzw. szkód osobowych - wypłaty za niezdolność do pracy, czy ewentualne koszty leczenia są bez porównania mniejsze niż takie same koszty, jakie ponoszą ubezpieczyciele za granicą. Niewarte uwagi jest i to, że działalność ubezpieczeniowa przynosi w naszym kraju zyski, a nie straty. Liczy się to, że za granicą klienci firm ubezpieczeniowych płacą drożej niż w Polsce i jest się z czym porównywać.

Możemy kontynuować tę zabawę. Mieszkańcy krajów śródziemnomorskich mają znacznie lepszą pogodę niż Polacy, Finowie dysponują większą ilością śniegu niż my, od Greków jesteśmy zdecydowanie gorsi w liczbie zabytków kultury antycznej, a na Placu Pigalle są, jak powszechnie wiadomo, najlepsze kasztany.

 

Wartość nabywcza średniej pensji w Polsce jest też jakby nieco mniejsza. Wg GUS płaca w sektorze przedsiębiorstw wyniosła w maju 2353,56 złotego czyli jakieś 500 euro brutto, średnia emerytura natomiast 1139 zł (241 euro) brutto. 

A jak pan Mastalerz zabierze nam stówkę, to zostanie 400 euro dla pracujących i 141 euro dla emeryta. I tu wypada mi przyznać mu rację: nie ma w Europie Zachodniej drugiego takiego kraju.

 

Zaciekawiony wysokością średniej składki OC, jaką podał członek zarządu Generali (300 złotych) zadzwoniłem natychmiast do centrum obsługi tej firmy, prosząc o wyliczenie mi składki za moją Astrę. Nie jestem najwyraźniej średniakiem, bo z wszystkimi możliwymi bonusami – w tym z 60-procentową zniżką za bezszkodowość – musiałbym zapłacić 593,2 złote czyli 125 euro. Wtedy dogoniłbym Europę.

Ale nie skorzystam.

 

Niektórzy przewidują wzrost cen ubezpieczeń komunikacyjnych.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości