Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Najlepsze szkoły jazdy nagrodzone

Data publikacji: Autor: Czesław Wachnik

Najlepsze szkoły jazdy nagrodzone Statystyki szokują. Aż 40 proc. wypadków powodują ludzie, którzy dopiero co zdobyli prawo jazdy. - Są kursanci, którzy już na pierwszej jeździe pytają, o ile mogą przekraczać dozwoloną prędkość! - mówi Iwona Palacz, jedna z najlepszych instruktorów w województwie lubuskim.

Wczoraj najlepsi szkoleniowcy w nauce jazdy na południu województwa lubuskiego odebrali nagrody w konkursie „Szkoła OK”. Organizuje go Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Zielonej Górze. Zasady są takie: im więcej uczniów danej szkoły zdaje na prawo jazdy za pierwszym razem, tym lepiej jest oceniana szkoła. Czy ranking to jedyna podpowiedź, jak wybrać dobrą szkołę? - Ludzie wybierają nas według opinii znajomych, wyników zdawalności i reklam - wylicza Waldemar Sacharczuk, właściciel szkoły Delta (pierwsze miejsce wśród szkół średniej wielkości). - Wiem, bo robiłem ankietę wśród uczniów.

Podkreśla, że wybierając instruktora, warto pytać o to, czy wiele razy podchodzą u niego uczniowie do sprawdzianu wewnętrznego. Jeśli tak, to może oznaczać, że nauczyciel rzetelnie podchodzi do pracy. - Chociaż kursanci zwykle uważają, że to nasz sposób na większy zarobek - komentuje Sacharczuk. - A my uczciwie oceniamy umiejętności i uważamy, że lepiej nie dopuszczać do egzaminu kogoś nieprzygotowanego.

Od instruktorów wiele zależy

Zdzisław Kowalik (szkoła Zdziś) pokonał 900 instruktorów i zajął pierwsze miejsce wśród szkoleniowców. Jego wynik to 67,6 proc.: na 100 kursantów ponad 67 zdało egzamin za pierwszym razem. Zapytaliśmy zwycięzcę, dlaczego najwięcej wypadków powodują młodzi (w wieku 18-24 lata) kierowcy, którzy mają prawo jazdy? - Jeśli instruktor uczy nie tylko przepisów, ale i kultury, bezpieczeństwa, to większe szanse, że tak będzie jeździł młody. Ale gwarancji nigdy nie ma.

Marta Mądry (szkoła ELKA) uważa, że młodych ludzi gubi brawura: - Ważne, aby przez pewien czas jeździli ze starszym, dobrym kierowcą.

- Dwa lata temu doznałem szoku. Na ulicach Nowej Soli zobaczyłem byłego kursanta, który jechał pod prąd jak pirat. A w czasie nauki jazdy był to najspokojniejszy pod słońcem, nieśmiały, nieporadny za kierownicą! - dziwi się Józef Dysiewicz, właściciel Aury, która wśród największych szkół zdobyła pierwsze miejsce. - Może takich furiatów powstrzymają nowe przepisy, jakie zaczną obowiązywać od 2013 roku.

Chodzi tu m.in. o dwuletni okres próbny po wydaniu prawa jazdy, obowiązkowe kursy doszkalające po czwartym miesiącu bycia kierowcą, ograniczenie prędkości jazdy, czy groźbę utraty prawa jazdy po trzykrotnym wykroczeniu. W umiejętności świeżo upieczonych kierowców zdecydowanie nie wierzą firmy ubezpieczeniowe.

 

- Od kilku lat podnoszą drastycznie koszt rocznego ubezpieczenia dla takich osób - mówi Michał Szczepuła, agent ubezpieczeniowy. - Podam przykład. W wielu firmach 900 zł zapłaci doświadczony kierowca, a ponad 2000 zł młody. Prawda jest taka, że tacy jak on powodują większości wypadków i z ich powodu wypłacamy wysokie odszkodowania. Jak na razie nie widać zmiany w nastawieniu firm w tych kalkulacjach.

Najlepsze szkoły

Jakie szkoły najlepiej uczą do egzaminu? Te, które przeszkoliły powyżej 250 osób: Aura - Józef Dysiewicz, Nowa Sól oraz Motorex Eugeniusz Kubiś, Zielona Góra. Od 100 do 250 osób: Delta Waldemar Sacharuk - Tomaszewo; Moto-Wiwa, Gubin; Auto - Szkoła Falkiewicz, Lubsko. Od 30 do 100 osób: Zdziś Kowalik, Maria Kowalik, Zielona Góra; Iwona Palacz, Zielona Góra; Prawko Tomasz Hypki, Zielona Góra.

Czesław Wachnik 

Najlepsze szkoły jazdy nagrodzone
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Najlepsze szkoły jazdy nagrodzone

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Ann (gość)

    My favourite driving school http://autoskola-eksperts.com/

  • Mika (gość)

    www.krustojumi.lv/ is the best place if you want to learn how to drive

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości