Wszystko
o samochodach

Porady / Bezpieczeństwo

Najlepsze trasy nad morze i w góry - główne drogi nie zawsze najszybsze

Data publikacji: Autor: redakcja.regiomoto

Najlepsze trasy nad morze i w góry - główne drogi nie zawsze najszybsze Jeden z dostawców oprogramowania nawigacji GPS sprawdził, jak szybko jeździ się po Polsce. Z jego raportu wynika, że na głównych trasach często można stracić mnóstwo czasu.

Firma NaviExpert, producent oprogramowania do nawigacji GPS, instalowanego w telefonach komórkowych, przygotował raport nt. tras łączących największe miasta w Polsce z najpopularniejszymi letnimi kurortami. Raport opracowano w oparciu o dane z pojazdów poruszających się po polskich drogach.

Wyniki raportu są zaskakujące. Okazuje się, że jadąc bocznymi drogami można zyskać sporo czasu. Przed wyjazdem warto sprawdzić w internecie, która trasa będzie danego dnia najszybsza. Można to zrobić w serwisach, pokazujących aktualizowane na bieżąco informacje o korkach na drogach – np. w serwisie korkosfera.pl, prowadzonym przez Navi Expert.

– Trasa rekomendowana może uwzględniać główne drogi, ale nie musi. System wybiera po prostu najlepsze rozwiązanie, które umożliwi kierowcy dotarcie do celu w optymalnych warunkach - z ominięciem korków i utrudnień oraz w najkorzystniejszym czasie. Nie zawsze są to trasy najkrótsze, co więcej – nie zawsze są to drogi z najwyższymi dozwolonymi prędkościami poruszania się, czyli autostrady i drogi główne – podkreśla Paweł Kozłowski, Prezes Zarządu NaviExpert, twórcy serwisu korkosfera.pl.

Podróż rekomendowanymi przez serwis trasami może być nawet o kilkadziesiąt minut krótsza, niż najpopularniejszymi drogami, wybieranymi przez większość kierowców.

Przykładowe różnice czasowe w zaobserwowane pod koniec czerwca 2012 r.

Trasy z Gdańska

NaviExpert sprawdziło czasy przejazdu na trasach Gdańsk – Ustrzyki Dolne. Podróż drogami głównymi przez Zgierz, Piotrków Trybunalski oraz Kielce zajmuje blisko 11 godz. i 15 min. Prawie o godzinę mniej spędzą w aucie kierowcy podróżujący przez Płock, Radom i Tarnobrzeg.

Ponad 50 minut krótsza okazała się także trasa z Gdańska do Suwałk przez Bartoszyce i Węgorzewo, aniżeli wiodąca głównymi drogami trasa przez Ostródę, Olsztyn i Ełk. Ponad pół godziny zaoszczędzą także gdańszczanie podróżujący do Hajnówki. Wystarczy zamiast trasy przez Olsztyn, Szczytno, Ostrołękę, wybrać tę przez Olsztynek, Mławę, Maków Mazowiecki.

Kliknij, aby powiększyć

Trasy z Katowic

Przed podróżą z Katowic do Gdańska warto pomyśleć o trasie wiodącej przez Łask i Ciechocinek. Wybierając ją zamiast drogi przez Piotrków Trybunalski i Włocławek, możemy liczyć na blisko pięćdziesięciominutowy zysk. Ponad kwadrans można zaoszczędzić również na trasie Katowice – Mrągowo (przy wyborze drogi przez Płońsk i Ciechanów zamiast tej przez Warszawę i Ostrołękę).

Prawie pół godziny zaoszczędzą także kierowcy udający się do Wisły, jeśli wybiorą trasę przez Żory, zamiast tej prowadzącej głównymi drogami przez Tychy i Pszczynę.

Kliknij, aby powiększyć

Trasy z Krakowa

Prawie trzy kwadranse zyskają kierowcy podróżujący z Krakowa do Gdańska przez Łask i Ciechocinek, zapominając o popularnej trasie wiodącej przez Łódź i Włocławek. Dla tych z kolei, którzy wolą wypoczywać w górach, np. w bieszczadzkich Ustrzykach Dolnych, optymalna będzie trasa wiodąca przez Moszczenicę i Nowy Żmigród. Jej pokonanie zajmuje średnio 4 godz. 15 min. Jak wynika z analiz NaviExpert - wybierając trasę przez Pilzno, Jasło i Krosno pojedziemy ponad kwadrans dłużej.

Kliknij, aby powiększyć

Trasy z Lublina

Osoby podróżujące z Lublina do Ustrzyk Dolnych mają szansę zaoszczędzić nawet 41 minut, jeśli wybiorą trasę przez Biłgoraj, zamiast popularnej trasy przez Janów Lubelski, Leżajsk i Przemyśl.

Kierowcy podróżujący do Kołobrzegu mogą omijać autostradę A2 Warszawa - Poznań. Przejazd nią i dalej trasą przez Poznań, Piłę i Szczecinek, zajmuje średnio pół godziny dłużej niż alternatywna droga wiodąca przez Nowy Dwór Mazowiecki, Toruń i Chojnice.

Kliknij, aby powiększyć

Trasy z Łodzi

Aż 39 minut zaoszczędzą kierowcy podróżujący z Łodzi do Ustrzyk Dolnych, jeśli zastąpią popularną trasę głównymi drogami przez Busko Zdrój, Tarnów i Krosno drogą prowadzącą przez Baranów Sandomierski i Rzeszów. Pół godziny przewagi kierowcom da również trasa do Kołobrzegu przez Czarnków i Połczyn Zdrój, mimo, że najpopularniejsza jest ta wiodąca przez Piłę i Szczecinek.

Kliknij, aby powiększyć

Trasy z Poznania

Poznaniacy chcący odpocząć na Mazurach, wybierając trasę rekomendowaną przez serwis korkosfera.pl mogą zaoszczędzić prawie 40 min. Droga do Giżycka przez Stryków, Warszawę (A2) i Nowogród, mimo, że jest dłuższa od tej wiodącej przez Toruń i Olsztyn, pozwala przebyć całą trasę już w 6 godz. i 10 min.

W zależności od wybranej trasy, około pół godziny zyskają także osoby wybierające się na urlop do Karpacza (trasa rekomendowana prowadzi przez Górę i Prochowice, omijając Głogów i Polkowice) oraz Kołobrzegu (trasą przez Czarnków i Połczyn Zdrój, omijając tę najpopularniejszą, prowadzącą przez Piłę i Szczecinek).

Kliknij, aby powiększyć

Trasy z Warszawy

O godzinę szybciej mogą dojechać warszawiacy planujący urlop w Kołobrzegu. Mimo, że mogłoby się wydawać, że najszybciej będzie przejechać ten dystans nową autostradą A2 przez Poznań i dalej Piłę, Szczecinek, to okazuje się, że bardziej opłaca się jechać trasą prowadzącą przez Nowy Dwór Mazowiecki, Toruń, Chojnice i Białogard.

Pół godziny zyskają także kierowcy, którzy w drodze do Ustrzyk Dolnych pojadą przez Puławy i Biłgoraj, omijając z kolei popularną trasę prowadzącą przez Radom i Sandomierz. Ponad kwadrans można także zyskać wybierając zamiast głównych dróg, trasy rekomendowane przez serwis korkosfera.pl w kierunku Zakopanego (przez Piotrków Trybunalski, Częstochowę, zamiast drogi przez Radom i Kielce) oraz Giżycka (przez Łomżę i Nowogród, zamiast trasy przez Zambrów i Piątnicę).

Kliknij, aby powiększyć

Trasy z Wrocławia

Ponad godzinę zaoszczędzą wrocławianie wybierający się na Mazury – do Giżycka – jeśli wybiorą trasę przez Grabów nad Prosną zamiast tej wiodącej przez Kępno i Pabianice. W Strykowie obie trasy się łączą, jednak później, by zyskać na czasie, lepiej jechać przez Nowogród, a nie popularną trasą przez Zambrów.

Kliknij, aby powiększyć

Źródło: NaviExpert

Najlepsze trasy nad morze i w góry - główne drogi nie zawsze najszybsze
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Najlepsze trasy nad morze i w góry - główne drogi nie zawsze najszybsze

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości