Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Najmniejszy pług śnieżny świata!

Data publikacji: Autor: Edward Mazurkow

Stanisław Jasica, właściciel warsztatu samochodowego przy ul. Torfowej w Łodzi nie narzeka - w przeciwieństwie do wielu łodzian - na służby miejskie odpowiedzialne za odśnieżanie ulic. Nie jest od nich uzależniony.

 

Kupił Fiata 126p i przerobił go na... pług śnieżny. Teraz odśnieżenie posesji i drogi dojazdowej do domu zajmuje mu zaledwie kilkanaście minut.

- Gdy wyjeżdżam „Bobkiem” na ulicę, ludzie przecierają oczy ze zdumienia. Nie wierzą, że mały fiat może służyć do odśnieżania - opowiada Stanisław Jasica.

 

Pojazd rzeczywiście prezentuje się niezwykle oryginalnie. Z przodu ma wielki stalowy lemiesz, na dachu dodatkowe reflektory i... „koguta”, którego włącza w czasie odśnieżania.

- Przerobienie malucha zajęło mi około dwóch tygodni - mówi pan Stanisław. - Najpierw odciąłem część przodu, część podłogi, do której przymocowane były przednie fotele, oraz skróciłem dach samochodu. Przerobiłem również drzwi i tylne błotniki. Trzeba było też skrócić linki sprzęgła, gazu i drążek zmiany biegów.

 

Pojazd jest krótszy od zwykłego malucha o pół metra. Dzięki temu zmniejszył się promień skrętu i autem można swobodnie manewrować nie tylko na placu, ale również w hali remontowej. Żeby nie zakopało się w głębokim śniegu, na tylnych kołach ma łańcuchy.

 

W pierwotnej wersji „Bobek” miał być bez dachu i drzwi. Konstruktor zmienił jednak zdanie.

- Lubię wygodę - śmieje się Stanisław Jasica. - Żeby się nie męczyć, zamontowałem nawet specjalną dźwignię, za pomocą której jedną ręką mogę podnosić i opuszczać stalową łyżkę.

 

Miejsce operatora pługu znajduje się na tylnej kanapie. Pojazd jeździ na drugim biegu. Przez godzinę spala około 5 litrów benzyny. W razie potrzeby, po zdemontowaniu łyżki, może służyć także jako... holownik. Bez problemu bowiem radzi sobie z pojazdami nawet o wadze 2,5 tony.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Tagi:

Komentarze

 • Adziu (gość)

  Polak potrafi! Naprawde świetny pomysł!Pozdrawiam

 • Komentarz usunięty.
 • Komentarz usunięty.
 • Komentarz usunięty.
 • Komentarz usunięty.
 • Komentarz usunięty.
 • otis (gość)

  Do administratora: DZIĘKUJĘ panu Stanisławowi gratuluję pomysłu

 • jsreckii (gość)

  nareszcie poprawne zastosowanie maluszka :))

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości