Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Najnowsza fabryka Skody

Data publikacji: Autor: (w)

 Najnowsza fabryka Skody w Kvasinach została zbudowana w rekordowo krótkim czasie 14 miesięcy.

Zakład ten jest jednym z najnowocześniejszych w Europie. Kvasiny to mała miejscowość położona tuż przy polskiej granicy, od wielu lat związana z przemysłem samochodowym.

W nowej fabryce budowane są Skody Superb. W ten sposób historia zatoczyła koło - model o tej samej nazwie był produkowany w Kvasinach w latach 1947-1949. Ówczesna Skoda Superb była napędzana czterocylindrowym silnikiem o pojemności skokowej 3137 cm sześc., który umożliwiał rozwijanie maksymalnej prędkości 125 km/h przy średnim zużyciu paliwa 18 l/100 km. Masa własna samochodu (w zależności od wyposażenia) wynosiła 1800-2000 kg. Z 42 wyprodukowanych egzemplarzy większość przeznaczona była dla służb rządowych w Jugosławii. W ciągu 66 lat wyprodukowano w Kvasinach 750 tys. samochodów, a także rozłożonych zestawów do finalnego montażu oraz nadwozi.

W 1998 roku Skoda Auto podjęła decyzję o realizacji projektu B5-Bohemia. Rok później poinformowano, że samochód będzie produkowany właśnie w Kvasinach. 10 czerwca 2000 roku został wytyczony 9-hektarowy areał pod nowy zakład, którego budowę rozpoczęto już miesiąc później. W efekcie powstał zakład produkcyjny o całkowitej powierzchni 120 tys. metrów kwadratowych.

17 marca 2001 roku przystąpiono w Kvasinach do próbnego montażu pierwszego egzemplarza B5, do którego nadwozie zostało przygotowane w Mladej Boleslavi. W ukończonej hali montażu pojawiły się wkrótce gotowe samochody pod roboczą nazwą Bohemia. W czerwcu rozpoczął się próbny montaż, a w sierpniu uruchomiono nową lakiernię. Ostatecznie 17 sierpnia 2001 roku kierownictwo Skoda Auto podało do publicznej wiadomości oficjalną nazwę nowego samochodu - Superb.

Na budowę zakładu wydano 180 mln euro. Jego dzienne możlwości produkcyjne to 150 aut. Już w przyszłym roku planuje się wyprodukowanie tutaj 35 tys. samochodów Skoda Superb. W Kvasinach produkowane są m.in. modele Superb, 1101 Roadster, Felicia, 110 R Coupe, 130 Rapid i Pickup.

Do początku artykułu

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości