Wszystko
o samochodach

Motociekawostki / Fascynacje samochodowe

Najpierw było jajko

Data publikacji: Autor: Ryszard Polit

Fot. VW: Obłe kształty Volkswagena „Garbusa”. Konstruktorzy już od zarania dziejów wzorowali się na symbolu życia, czyli poczciwym jajku.

Z satysfakcją można obserwować jeżdżące po ulicy samochody bardziej lub mniej "jajeczne".

 Fot. VW: Ob³e kszta³ty Volkswagena „Garbusa”.

Niektórzy twierdzą, że pomysł nieocenionego koła powstał ze spłaszczenia jaja. A ponieważ jajko nie chciało się zgrabnie turlać, wymyślono kulę, a potem koło. Zapotrzebowanie na pojazdy istniało zawsze.

 

Znakomicie obłe kształty jaja stanowiły źródło inspiracji dla stylistów nadwoziowych. W czasach, gdy nie umiano mierzyć oporów aerodynamicznych, intuicyjnie wyczuwano, że jajo może stanowić wzorzec kształtu doskonałego - miłego dla Fot. VW: Wspó³czesna wersja „Garbusa” – VW New Beetle te¿ jest okr±g³a. oka, a jednocześnie praktycznego. Gdy obłości się znudziły, lansowano kształty ostre, by po pewnym czasie znowu powrócić do jaja. I trudno się dziwić, skoro w naturze wytwarzane jest w niezmienionych kształtach od tysiącleci. Auto wszech czasów VW Garbus też je przypomina. Fot. Citroen: Uroczo okr±g³y Citroen 2 CV sta³ siê ju¿ autem kultowym.

 

Związek między autem a jajem jest bezsporny, bez względu na to, czy pojazd jest nowy czy stary. Na szczęście współcześni zjadacze chleba potrzebują i jaja, i samochodu, dlatego przemysł samochodowy jawi się niektórym jako kura znosząca złote jaja. Świat zapomniał nazwisko króla żelatyny, ale zapamiętał i wpisał do encyklopedii panów: Forda, Chryslera Opla czy Peugeota. I wcale nie dlatego, że byli amatorami jajecznicy.

Fot. Fiat: Fiat 600. Fot. Smart: S± auta okr±g³e i „jajeczne”. Nie jest prawd±, ¿e Smart jest jednym z nich. Fot. BMW

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości