Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Najpopularniejsze auta w Polsce w 2011 roku

Data publikacji: Autor: (pp)

Fot. Shutterstock Jak wynika z raportu Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, najczęściej kupowanym autem przez Polaków w 2011 roku była Skoda Octavia. Pojazd znalazł w naszym kraju ponad 16 tys. nabywców. Ogólna liczba sprzedanych samochodów w Polsce była niższa, niż rok wcześniej.

Fot. ShutterstockNa podstawie danych zebranych w Centralnej Ewidencji Pojazdów, PZPM przedstawił coroczny raport na temat sprzedaży samochodów w Polsce. W 2011 roku w wydziałach komunikacji zarejestrowano 320 120 samochodów osobowych i dostawczych, czyli o 34 472 mniej, niż w ciągu poprzednich 12 miesięcy. Zdaniem ekspertów PZPM, głównym powodem takiej sytuacji był zanik aut z tzw. "kratką". Liczba ich rejestracji zmniejszyła się aż o 96,8%. Ponadto, w 2011 roku miały miejsce kataklizmy w Japonii oraz Tajlandii, co przyczyniło się do przerw w dostawie wielu modeli na europejski rynek.

Rosnące ceny paliw, a także wyższe ceny oleju napędowego od benzyny sprawiły, że zmniejszyła się liczba klientów decydujących się na diesle. Ich udział w rynku zmalał do 39,4%. To mniej o 6% niż rok wcześniej. Znacząco zmalała także liczba pojazdów fabrycznie wyposażonych w instalacje LPG, aż o 33%. Tutaj, przyczyn należy upatrywać w wysokich kosztach takich instalacji, które w większości przypadków przekraczają kilka tysięcy złotych.

Największą popularnością wśród klientów w Polsce cieszyła się natomiast Skoda Octavia. Na drugim miejscu w tym rankingu natomiast uplasował się Opel Astra (11 148 sprzedanych egzemplarzy). Podium uzupełniła Skoda Fabia (10 722). Choć auta te cieszyły się dużym powodzeniem, ich wyniki sprzedaży były gorsze od ubiegłorocznych o kilka procent. W porównaniu do 2010 roku największy spadek odnotowała Toyota Yaris, której sprzedano o 19% egzemplarzy mniej.

Jeśli zaś chodzi o producentów, wysoka sprzedaż modeli Fabia oraz Octavia pozwoliły Skodzie utrzymać pozycję lidera na naszym rynku. Na kolejnych miejscach uplasowały się Opel i Ford. W porównaniu do 2010 roku, w pierwszej "dziesiątce" zabrakło Peugeota i Citroena. Ich miejsce zajęły Nissan i Hyundai.

Rejestracje nowych aut osobowych w Polsce (pierwsze 10 miejsc):

Marka/Model Liczba zarejestrowanych egzemplarzy
Skoda Octavia 16 011
Opel Astra 11 148
Skoda Fabia 10 722
Ford Focus 9 277
Toyota Yaris 6 562
Nissan Qashqai 6 349
Fiat Punto 5 965
Fiat Panda 5 770
Volkswagen Golf 5 614
Ford Fiesta 5 530

Najpopularniejsze marki w Polsce (pierwsze 10 miejsc):

Marka Liczba sprzedanych egzemplarzy
Skoda 32 406
Ford 23 150
Opel 21 930
Volkswagen 20 068
Toyota 18 866
Fiat 17 775
Renault 16 944
Hyundai 14 121
Nissan 13 992
Kia 12 735

źródło: CEPiK, opracowanie pzpm.org.pl

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Samar (gość)

  Te dane są już historią. Po pierwszych 6 miesiącach 2012 roku pierwsza pozostaje Skoda, potem jest Volkswagen a następnie Toyota i Fiat. Volkswagen zanotował w pierwszym półroczu wzrost sprzedaży o 43% - to chyba rekord ;-)

 • alan2

  Samar bo VW ostatnio zastosował inną politykę, zamiast krótkotrwałych wyprzedaży czy rabatów, wprowadzili wersje Optimum która cieszyła się duzym zainteresowaniem dzię bogatemu wyposażeniu, a teraz jeszcze wprowadzili dodatkowo dla Polo, Golfa czy Tourana wersje CityLine które również nie odbiegają od Optimum

 • wikary (gość)

  Jestem pewien ze beda to auta 6-10 letnie :) Spoleczenstwo poprostu na nowsze auta nie stac

 • Karol (gość)

  A skąd takie założenie ze 6-10? Nowsze też mają wzięcie lepiej zainwestować w 2 latka niż bawić się u mechanika ze starym grzmotem, sam kupiłem samochód w połowie z kredytu w getinie nie narzekam bo jest jak nówka ale niestety to kosztuje choć się zwraca bo zamiast stać w naprawie jeździsz spokojnie.

 • wikary (gość)

  Karol, a jest szansa na sfinansowanie u nich auta 2 letniego, a w dodatku sprowadzonego z UE ?

 • igor (gość)

  Polacy nie mają kasy, więc szukają sprawdzonych samochodów, które nie uderzą ich po kieszeni, stąd taki wynik a nie inny. Ja sam niedawno przeszedłem się do autoremo, żeby obejrzeć octavię i chociaż lamborghini gallardo podoba mi się bardziej to chyba jednak kupię skodę ;)

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości