Wszystko
o samochodach

Motociekawostki / Warto wiedzieć

Najpopularniejsze kolory samochodów

Data publikacji: Autor: (ip)

Fot. Mercedes-Benz Dział Coatings firmy BASF, prezentuje nowy raport BASF w zakresie kolorów powłok lakierowych OEM dla przemysłu motoryzacyjnego w Europie. W raporcie opisano szczegółowo wyniki analizy kolorystyki samochodów poruszających się po europejskich drogach.

Kolor biały, z wynikiem 29%, pozostaje najpopularniejszym kolorem samochodu w Europie. Tuż za nim plasuje się czerń — 19%, a następnie kolor szary — 18%. W 2016 r. niemal 80% kolorów zastosowanych w przemyśle motoryzacyjnym należało do kategorii barw achromatycznych. Wśród barw chromatycznych, najpopularniejszym kolorem pozostaje niebieski — 10%. Na drugim i trzecim miejscu znajdują się kolory czerwony i brązowy. Porównując dane dla poszczególnych rodzajów pojazdów, można zaobserwować, że podczas gdy małe samochody produkowane są często
w kolorze białym lub w barwach chromatycznych, w przypadku pojazdów typu SUV, najpopularniejszym kolorem jest szary.

Mimo że w roku 2016 rozkład kolorów pozostał niemal niezmienny, odnotowano wzrost różnorodności kolorów w poszczególnych grupach kolorystycznych. Wynika to z ciągłego opracowywania nowych kolorów oraz obserwowanego powszechnie, dużego zapotrzebowania na efekty specjalne.

Redakcja poleca:

Prawo jazdy. Najczęstsze błędy na egzaminie
Hatchback czy kombi. Jaki rodzaj nadwozia wybrać?
Testujemy sportowego SUV-a z Włoc

Łączenie już istniejących kolorów z różnymi cząsteczkami pozwala uzyskać zindywidualizowane efekty w postaci perłowego lub metalicznego połysku. Duża liczba możliwych kombinacji zapewnia otrzymanie niezwykle bogatej palety kolorów. – „Ten szeroki wachlarz możliwości w zakresie kolorów powłok lakierowych jest odpowiedzią na społeczny megatrend, jakim jest tendencja ku indywidualizacji. Obecnie użytkownicy końcowi mają możliwość wybrania unikalnego, spersonalizowanego koloru samochodu” – mówi Stefan Sickets, kierownik działu Zarządzania Projektami w firmie Basecoat. Efekty specjalne nie tylko przyczyniają się do zwiększenia indywidualności samochodu, lecz także podkreślają kształty jego sylwetki oraz unikalny charakter. Kolor niebieski przoduje pod względem różnorodności — dostępnych jest ponad 100 odcieni tego koloru. Tuż za nim plasuje się kolor szary, który oferowany jest w około 90 odcieniach.

Redakcja poleca: Mity o egzaminach na prawo jazdy Źródło: TVN Turbo/x-news

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • :) (gość)

    "kierownik działu Zarządzania Projektami w firmie Basecoat" - chyba kierownik działu farb bazowych/lakierów bazowych w firmie BASF -skoro raport pochodzi od BASF (ang. basecoat - farba bazowa, czyli kolor farby samochodowej)...

  • Ager (gość)

    Ja ostatnio pod wpływem dziewczyny zmieniłem kolor auta z czerwonego na czarny mat i nie żałuję. a najlepsze jest to, że zrobiłem to sam z płynną folią od full dip. fajnie widzieć efekty własnoręcznej pracy!

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości