Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Najwięcej wypadków zdarza się w lecie

Data publikacji: Autor: Bartosz Gubernat

Najwięcej wypadków zdarza się w lecie Aż dwie trzecie z ponad 40 tysięcy ubiegłorocznych wypadków miała miejsce w czasie dobrych warunków atmosferycznych na drogach.

Raport dotyczący wypadków na podstawie statystyk Komendy Głównej Policji przygotowali eksperci z serwisów weatherspark.com oraz Yanosik.pl. Wynika z niego, że do największej liczby wypadków dochodzi latem, podczas znakomitych warunków drogowych, najbezpieczniej zaś jeździmy zimą, podczas opadów śniegu.

Z blisko 40 tysięcy wypadków, do których doszło w ubiegłym roku, niemal dwie trzecie miały miejsce, gdy warunki na drodze były dobre. W deszczu doszło tylko do 13 proc. wypadków. A tylko co dwudziesty wypadek miał miejsce podczas opadów gradu lub śniegu.

Raport McAfee - elektronika w autach jest zagrożona

- Wbrew pozorom, to nic niezwykłego. W lepszych warunkach atmosferycznych czujemy się bardziej pewnie, jeździmy znacznie szybciej. Gdy zaś warunki są niesprzyjające, zwalniamy. A to nadmierna prędkość jest wciąż najczęstszą przyczyną wypadków w Polsce – komentuje Agnieszka Kaźmierczak z Yanosik.pl.

Specjaliści zauważają jednak, że w skali roku dni śnieżnych jest znacznie mniej. Ale nawet po uwzględnieniu tych proporcji okazuje się, że na drogach jest wówczas bezpieczniej. Serwis archiwizujący dane o pogodzie naliczył w ubiegłym roku w Polsce 92 dni śnieżne. To aż jedna czwarta roku, tymczasem doszło wówczas do zaledwie 5 proc. z wszystkich wypadków.
Statystyki potwierdzają, że najbardziej niebezpiecznie na drogach jest w lecie. W ubiegłym roku od czerwca do września doszło do ponad 40 proc. wszystkich wypadków. Zginęło w nich 45 proc. wszystkich ofiar.

Nowy taryfikator już wkrótce. Będą wyższe kary za wykroczenia

- Panują wówczas najlepsze warunki na drogach, najłatwiej więc o brawurę. Przy tym trwa sezon wakacyjny, wyjeżdżamy na urlopy. Więcej kierowców wyrusza w dalsze trasy – tłumaczą autorzy raportu.

Na szczęście, jak podaje Komenda Główna Policji, w porównaniu z ubiegłym rokiem, podczas tegorocznych wakacji doszło do ponad tysiąca wypadków mniej.

Bartosz Gubernat
Grafika - Yanosik.pl

Najwięcej wypadków zdarza się w lecie
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Najwięcej wypadków zdarza się w lecie

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości