Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Największe znaczy najwolniejsze - oto polskie miasta z najdłuższymi korkami

redakcja.regiomoto
Im większe miasto, tym dłuższe korki - ta zasada sprawdza się w naszym kraju. oto aktualny ranking stolic województw, pokazujący te, po których jeździ się najwolniej i najszybciej.
Korek w Kielcach
Korek w Kielcach

Cykliczny raport przygotowują specjaliści z portalu Korkowo.pl na podstawie urządzeń GPS zainstalowanych w pojazdach, poruszających się po polskich drogach. Ostatnie badanie prędkości przeprowadzili w czerwcu. Wynika z niego, że samochody jeżdżą szybciej niż sześć miesięcy temu, ale w najwolniejszych polskich miastach nic się nie zmienia.

Samochodowa mapa Polski - planowanie tras, informacje o korkach, radarach, remontach

Nadal pierwsze miejsce w rankingu najwolniejszych miast zajmuje Wrocław, po którego centrum samochody poruszają się z prędkością jedynie 32 km/h. Na drugim uplasował się Kraków z wynikiem 34 km/h, a na trzecim ex equo Poznań, Warszawa i Łódź, po których poruszamy się z prędkością 35 km/h. Prędkość we Wrocławiu i Krakowie pozostaje niezmienna, natomiast Poznań i Warszawa przyspieszyły na 1 km/h.

W środkowej części tabeli wylądowały miasta, w których kierowcy poruszają się z prędkością oscylującą w granicach 37-42 km/h. Są to Szczecin (37 km/h), Gdańsk (38 km/h), Lublin, Bydgoszcz i Olsztyn (39 km/h), Rzeszów (40 km/h), Kielce i Opole (41 km/h) oraz Zielona Góra (42 km/h).

Po raz drugi najszybszym miastem w Polsce okazały się Katowice, gdzie kierowcy poruszają się z prędkością aż 49 km/h. Na drugim miejscu plasuje się Gorzów Wielkopolski, w którym pojedziemy 48 km/h. Z badania wynika również, że kierowcy niemal wszystkich miast przyspieszają znacząco, gdy letnie pogoda na to pozwala. Najlepiej widać to w Gorzowie Wielkopolskim, gdzie prędkość w porównaniu z zimą wzrosła o 8 km/h.

Wyniki poprzedniego rankingu

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik oraz Flotis Mobile umieszczonych w pojazdach poruszających się w ścisłym centrum wybranych miast i po głównych trasach wyjazdowych z miast w godzinach szczytu (6:00-9:00 oraz 16:00-18:00) w czerwcu 2014. W promieniu do 2 km od ścisłego centrum przeanalizowano prędkości z jakimi poruszają się kierowcy po wszystkich ulicach. W odległości 2-15 km od ścisłego centrum zbadano główne trasy dojazdowe do centrum miast. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Drożeją motocykle sprowadzane z Niemiec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty