Wszystko
o samochodach

Przepisy / Warto wiedzieć

Naklejka na szybę nie będzie obowiązkowa. Od kiedy?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Mariusz Michalak Naklejki kontrolne z numerem rejestracyjnym z szyb samochodów w Polsce nie będą obowiązkowe w 2022 roku. Nie stanie się to jednak w od początku nowego roku.

Od kiedy naklejka nie będzie obowiązkowa?

Wszystko wskazuje na to, że 4 września 2022 roku przestanie obowiązywać naklejka z numerem rejestracyjnym na szybę. Oznacza to, że kierowcy będą mogli usunąć ją z prawego dolnego rogu przedniej szyby auta.

Kierowcy zaoszczędzą. Wcześniej jednak uwaga na mandat! 

Za wydanie naklejki kontrolnej z numerem rejestracyjnym auta, pobierana jest opłata w wysokości 18,5 zł. Rejestracja pojazdu będzie więc tańsza. Dopóki jednak naklejki są obowiązkowe - uwaga na mandat. Za  jej brak grozi mandat wynoszący od 20 do 500 zł.

Jak usunąć naklejkę kontrolną z szyby?

Aby uniknąć kłopotów warto suszarką podgrzać naklejkę i zdecydowanym ruchem z dwóch punktów usunąć oznakowanie. W przypadku trudności do jej podważenia można użyć np. skrobaczki do szyb. Z resztkami kleju powinien sobie poradzić zmywacz do paznokci czy benzyna ekstrakcyjna.

Zobacz także: Czy można nie płacić OC kiedy auto tylko stoi w garażu?

To nie jedyna zmiana jaka wejdzie w życie dla kierowców w 2022 roku i dotyczy rejestracji auta.

Tablica rejestracyjna będzie przypisana do samochodu

Ministerstwo Infrastruktury podało informację, że po zakupie samochodu używanego będzie można zachować tablice rejestracyjne. Oznacza to, że możliwe będzie złożenie wniosku o rejestrację pojazdu z prośbą o zachowanie dotychczasowego numeru rejestracyjnego, w tym właśnie tablicy rejestracyjnej. Dotyczy to pojazdów, które zostały wcześniej zarejestrowane w Polsce.

Nowy właściciel pojazdu będzie miał możliwość zachowania starych numerów samochodu, bez względu na to, z jakiego województwa pochodzi. Nieczytelne lub zniszczone tablice niestety zostaną odrzucone przez urzędników, do których wysłane zostanie pismo z prośbą o zachowanie numerów auta.

Ile zaoszczędzimy na tej zmianie?

Za wydanie tablic samochodowych zazwyczaj musieliśmy zapłacić 80 zł. Nowe przepisy mają wejść w życie 31 stycznia 2022 roku.

Zobacz także: Peugeot 308 w odmianie kombi

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Mike (gość)

  I znowu mieszają niech się zdecydują chyba że siedzą tam tylko po to żeby wymyślać wszystko na nowo. Pewnie na zachodzie nie jest obowiązkowa to odmalpowali jak wszystko. Pozdro

 • gddfgfdgd (gość)

  gddfgdfg54354

 • FEDOR (gość)

  Ponad 20 lat rejonizacji województw poszło się je...!

 • Komentarz usunięty.
 • sdfsadf (gość)

  Polska to zacofany kraj, w UK np już od lat nie trzeba mieć naklejek i nie zmienia się tablic rejestracyjnych. Tablica rejestracyjna jest przypisana do auta i nie płaci się ani funta przy zakupie auta, wystarczy, ze poprzedni właściciel auta wpisze dane nowego właściciela w dowodzie rejestracyjnym i odeśle do działu komunikacji.

 • Kil (gość)

  A ja bym chciał żeby tablica była przypisana do właściciela a nie do samochodu wtedy można sobie wykupić tablice za 1000 zł i cieszyć się z jej posiadania

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości