Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Nalot na taksówkarzy

Data publikacji: Autor: Agata Grzegorczyk - Dziennik Bałtycki

Prawdziwy nalot na taksówkarzy przeprowadziła wczoraj gdyńska policja do spółki z Wojewódzkim Inspektoratem Transportu Drogowego w Gdańsku. W ciągu kilku godzin skontrolowano 101 taksówek.

 

W rezultacie akcji zatrzymano siedem dowodów rejestracyjnych (ze względu na stan techniczny pojazdów), nałożono trzy mandaty karne, w tym dwa za brak wymaganej dokumentacji i jeden za stan techniczny pojazdu. Oprócz tego Inspektorat Transportu Drogowego wszczął trzy postępowania wyjaśniające związane z brakiem licencji. Policja twierdzi jednak, że gdyńscy taksówkarze i tak dobrze wypadli.

- Dobrze, a powiedziałbym że nawet bardzo dobrze, jak na taką liczbę skontrolowanych pojazdów - mówi mł. insp. Włodzimierz Majkrzak, naczelnik sekcji ruchu drogowego Komendy Miejskiej Policji w Gdyni. - Szczególnie, że nalot był absolutnym zaskoczeniem i nie było żadnego przecieku. Termin akcji utrzymywany był w tajemnicy, nawet moi ludzie dowiedzieli się o kontroli dopiero rano.

 

Co kontrolowali inspektorzy? Wszystko. Poczynając od kas fiskalnych, przez taksometry, licencję, stan techniczny pojazdu, po obwód opon. Bo te wiadomo, jak za małe, to nabijają więcej kilometrów i pasażer więcej płaci.

- Kontrole tego typu przeprowadzane są ze względu na bezpieczeństwo. Taksówkarze, tak jak i inni przewoźnicy transportu publicznego mają szczególny obowiązek utrzymywania stanu technicznego pojazdów na wymaganym poziomie - dodaje Włodzimierz Majkrzak.

A jak pasażer sam, bez pomocy inspektorów może ustrzec się przed nieuczciwym taksówkarzem? Policja radzi, by zwracać uwagę na to, czy w pojeździe jest kasa fiskalna, jaka taryfa wyświetlona jest na taksometrze i po zakończeniu kursu brać wydruk z kasy. Na nim wyszczególniona jest liczba przejechanych kilometrów, którą można porównać z rzeczywistą odległością pokonaną przez nas taksówką. Wszelkie zażalenia można składać w korporacjach taksówkarskich i zrzeszeniu, a także na policji.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości