Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Naprawa auta. Ten błąd mógł skończyć się tragedią (video)

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak / STORYFUL / x-news

Fot. STORYFUL / x-news Grupa przyjaciół jadąca autostradą w Dallas spostrzegła poluzowane koło w aucie jadącym przed nimi. Ten widok nagrali i opublikowali w internecie. Należy zatem zwrócić uwagę na to, czy wszystkie koła w pojeździe zostały poprawnie zamocowane.

Istniało poważne zagrożenie wypadkiem, gdyż koło w każdej chwili mogło odpaść z samochodu. Tak się jednak nie stało.

Co na sumieniu mają mechanicy? Wymiana opon to rutynowa czynność, którą wielu z nas zleca dwa razy do roku. To, że warsztaty mają zazwyczaj duże doświadczenie w obsłudze ogumienia, nie eliminuje możliwości popełnienia błędów.

Zobacz także: Felgi. Jak o nie zadbać?

Do najczęstszych należą uszkodzenie stopki opony lub jej opasania podczas montażu, najczęściej spowodowane użyciem narzędzia niedostosowanego do jej rozmiaru albo konstrukcji (np. w przypadku opon runflat). Taka usterka może się objawić trudnościami z wyważeniem koła, albo rozwarstwieniem opony, które zacznie postępować kilka dni po montażu. Kolejnym często popełnianym błędem jest zbyt mocne przykręcenie śrub trzymających koła. Warsztaty chcąc oszczędzić czas, używają klucza udarowego ustawionego na pełną moc. Tymczasem powinien on być wykorzystany tylko do wstępnego przykręcenia śrub. Ostateczne ich dociągnięcie należy wykonać za pomocą odpowiednio ustawionego klucza dynamometrycznego. Użycie wyłącznie tego pierwszego skutkuje trudnościami z wymianą koła w warunkach drogowych, a w niektórych przypadkach zerwaniem gwintu oraz uszkodzeniem samych śrub. Nieostrożność przy demontażu opony może łatwo doprowadzić do zniszczenia czujników ciśnienia w oponach (TPMS), które najczęściej są zamontowane przy wentylach.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • xxx (gość)

    jak fajnie ze u nich nie ma przeglądów rejestracyjnych

  • Putbill (gość)

    Jakas blądynka, przecież kierownicą jej telepalo ze HO, ale Amerykanie są zajebis...

  • odpowiadam (gość)

    bandyci, zamast szybko wyminąć i zatrzymac to sobie dla zartu nagrywali

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości